در خاطره روزها ۴خرداد ۱۳۹۷- ۲۵ مه

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۴خرداد ۱۳۹۷

 

شهادت بنيانگذاران سازمان مجاهدين خلق ايران

۴خرداد «۱۳۵۱خورشيدي»۲۵ مه شهادت بنيانگذاران سازمان مجاهدين خلق ايران

سحـرگاه چهارم خرداد سال ۵۱، بنيانگذاران سازمان مجاهدين، محمد حنيف نژاد، سعيد محسن، واصغر بديع‌زادگان، به همراه دو تن ازاعضاي مركزيت ، مجاهدان خلق محمود عسگري زاده و رسول مشكين‌فام روانة ميدان تيرباران شدند ودرراه رهايي خلق قهرمان ايران و آرمان رهايي‌بخش جامعة بي‌طبقة توحيدي، به شهادت رسيدند.

 

 

طوفان دريايي در بنگلادش

۴خرداد-۲۵ مه«۱۹۸۵ ميلادي» طوفان دريايي در بنگلادش

يك طوفان دريايي ۱۱ هزار تن را در «بنگلادش» كشت. پيش از آن هم در همين روز در سال ۱۹۴۱ طوفان دريايي ديگري درهمين منطقه در دلتاي رود گَنگ باعث مرگ ۵ هزارتن شده بود.

 

 

تاثير شگفت انگيز سرود ملي

۴خرداد-۲۵ مه«۱۹۸۲ ميلادي» تاثير شگفت انگيز سرود ملي

درجريان جنگ انگلستان و آرژانتين بر سر مالكيت جزاير فالكلند، خلبان يك جنگنده آرژانتيني كه پخش سرودهاي ميهني به مناسبت سالگرد آغاز انقلاب استقلال اين كشور اورا برانگيخته بود ناوشكن موشك انداز انگليسي «كاونتري» و يك كشتي حمل و نقل نظامي اين كشور را در آبهاي فالكلند غرق كرد.

 

 

كودتا در سودان

۴خرداد-۲۵ مه«۱۹۶۹ ميلادي» كودتا در سودان

۹ افسر جوان به رهبري «جعفر نميري» با كودتاي نظامي حکومت «اسماعیل ازهری» را بر انداختند و قدرت را در سودان در دست گرفتند. نمیری مقام نخست‌‌وزیری و ریاست شورای فرماندهی انقلاب را به عهده گرفت. او بانک‌ها را ملی‌کرد و به اصلاحات ارضی دست زد.دوسال بعد به‌جنوب خودمختاری داد.

 

 

تأسيس سازمان وحدت آفريقا

۴خرداد-۲۵ مه«۱۹۶۳ ميلادي» تأسيس سازمان وحدت آفريقا

«سازمان وحدت آفريقا»  OAU به‌هدف ارتقای صلح، اتحاد و همکاری بین کشورهای آفریقایی در آدیس‌آبابا پایتخت اتیوپی بنیان نهاده شد. امضاکنندگان طرح منشور وحدت آفریقا در ابتدا ۳۰ کشور بودند و در مراحل بعدی ۲۱ کشور دیگر به آن‌ها اضافه شد.  نام این سازمان از سال۲۰۰۲ به‌اتحادیه‌آفریقا AU تغییریافت.