آخرین اخبار ایران و جهان در یک نگاه ۱۰۳۰–شنبه ۵خرداد۹۷

اندازه متن
Aa Aa

آخرین اخبار ایران و جهان در یک نگاه

  1. مایک پمپئو:‌. ما از سران رژیم ایران  می خواهیم  مردم‌ را غارت نکنند
  2. امانوئل ماکرون: نمی‌توانم از توتال بخواهم از بازار آمریکا بیرون بیاید
  3. فراخوان مقاومت ایران برای حمایت از رانندگان اعتصابگر در 177شهر

مایک پمپئو:‌ ما از سران رژیم ایران  می خواهیم  مردم‌ را غارت نکنند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در  پیامی گفت:‌ «   ۱۲ موردی که من به صورت فهرست بیان کردم همه بسیار صریح و مشخص هستند. ما از سران رژیم ایران چیز زیادی نمی‌خواهیم. فقط می‌خواهیم که مانند رهبران عادی رفتار کنند. مردم‌ خود را غارت نکنید؛ پول مردم‌تان را به خاطر این ماجراجویی‌ها در سوریه، یمن، لبنان، عراق و غیره هدر ندهید

امانوئل  ماکرون: نمی‌توانم از توتال بخواهم از بازار آمریکا بیرون بیاید

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ  گفت تصمیم‌گیری درباره ادامه فعالیت در ایران و ارزیابی ریسک‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا بر عهده خود شرکت‌های فرانسوی است. من نمی‌توانم از توتال بخواهم از بازار آمریکا بیرون بیاید.توتال گفته است بدون معافیت از تحریم‌‌ها نمی‌تواند به کار در ایران ادامه دهد.

کاخ سفید:‌   تاراج ثروت مردم ايران توسط سپاه  

 سخنگوی کاخ سفید درباره حمله شبه نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران  به یک تانكر نفت در درياي سرخ گفت: اقدامات خرابكارانه حوثيهاي مورد حمايت رژيم ايران كه تهديد ريختن ميليونها بشكه نفت  در دريا را دارد و بازرگاني را مختل  می کند، نشاندهنده بي توجهي   آنها به حيات   مردم يمن   است. براي ما رقت آور است كه سپاه پاسداران ثروت مردم ايران را   به يغما مي برد تا جنگها در كشورهاي ديگر را تشديد كند و تجارت بين المللي را تهديد كند.

چهارمین روز اعتصاب کامیونداران 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت با صدور يك اطلاعیه اعلام کرد روز جمعه اعتصاب رانندگان و کامیونداران در شهرهای مختلف کشور برای چهارمین روز ادامه یافت.  شمار شهرهایی که طی این چهار روز به اعتصاب پیوسته اند به ۱۷۷ شهر در ۲۹استان بالغ می شود.

 مقاومت ایران با درود به رانندگان اعتصابي که علیه ستم و سرکوب نظام ولايت فقيه و برای تامين حداقل حقوق خود به پاخاسته اند درود می فرستد و عموم مردم به ویژه جوانان دلیر در سراسر کشور را به حمایت از آنها فرا می خواند. 

دونالد ترامپ:‌گفتگوها برای برگزاری دیدار با رهبر کرۀ شمالی  

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ٢٤ ساعت پس از اعلام لغو دیدار پیش بینی شدۀ خود با کیم جونگ اَن، رهبر کرۀ شمالی،  روز جمعه اعلام کرد که با این حال گفتگوهایی میان دو کشور برای   انجام این   ديدار در جریان است.  وی تاکید کرد «آنها واقعاً خواستار این دیدار هستند. ما نیز خواستار آن هستیم. ».

بنگلادش اعمال فشار جهانی علیه میانمار 

نخست وزیر بنگلادش از جامعه جهانی خواست تا برای توقف ظلم و ستم علیه مسلمانان آراکان توسط دولت میانمار و بازگشت آوارگان آراکانی به کشور خود، میانمار را تحت فشار قرار دهند. شیخ حسینه، طی سخنرانی خود در دانشگاه  هند  با اشاره به این که  بنگلادش همواره درهای خود را به روی صدها هزار پناهجوی آراکانی باز کرده است، گفت زمان بازگشت پناهجویان آراکانی به میانمار فرارسیده است.