امانوئل ماکرون:‌ریسک تحریمهای آمریکا به عهده شرکتهای فرانسوی است

اندازه متن
Aa Aa

امانوئل ماکرون:‌ریسک تحریمهای آمریکا به عهده شرکتهای فرانسوی است

امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه در یک موضعگیری جدید پذیرش ریسک تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران را به عهده شرکتهای فرانسوی دانست.

وی روز 4خرداد97 در یک اجلاس اقتصادی در سن پترزبورگ درباره تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران گفت تصمیم‌گیری درباره ادامه فعالیت

در ایران و ارزیابی ریسک‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا بر عهده خود شرکت‌های فرانسوی است.

من نمی‌توانم از توتال بخواهم از بازار آمریکا بیرون بیاید.توتال گفته است بدون معافیت از تحریم‌‌ها نمی‌تواند به کار در ایران ادامه دهد.

شروط فرانسه برای رژیم ایران

در كنفرانس مشترك مطبوعاتي با ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه در سنت‌پترزبورگ، با تأكيد بر موضع فرانسه و كشورهاي اروپايي مبني بر حفظ معاملة اتمي با رژيم،

سه «ستون» مطرح‌شده توسط فرانسه يعني مقابله با برنامة موشكي و مداخلات منطقه‌يي و مسئلة فعاليت‌هاي اتمي رژيم بعد از سال 2025 را خاطر نشان کرد.

امانوئل ماكرون گفت

«من به رئيس‌جمهور پوتين ساير نگراني‌هايمان را گفتم و فكر مي‌كنم بتوانم بگويم كه بر سر آنها نيز اشتراك نظر داريم: فعاليت اتمي بعد از سال 2025، فعاليت بالستيك و فعاليت منطقه‌يي (رژيم) ايران.

من خواهان آن هستم كه بتوانيم با (رژيم) ايران، و من دو بار اين‌را به روحاني گفته‌ام، گفتگويي دربارة اين موضوعات داشته باشيم.

مشخص است كه اين گفتگوها فقط وقتي امكان‌پذير مي‌شود كه به‌طور جمعي بتوانيم چارچوب معتبر توافق سال 2015 را تعيين كنيم و اين كاري است كه در حال انجام آن هستيم.

لذا به‌نظرم مناسب است كه با هم در رابطه با (رژيم) ايران تلاش كنيم و از همين حالا گفتگويي صريح و واقعي اما ضروري براي امنيت منطقه‌يي را شروع كنيم كه منجر به پيشرفت در رابطه با همة اين موضوعات خواهد شد»

همراهی فرانسه وروسیه برای اصلاح توافق اتمی

تايمز مالي در انگلستان4خرداد97 دربارة ديدار سران فرانسه و روسيه نوشت:

«ولاديمير پوتين به‌طور محتاطانه حمايت روسيه را از ابتكار عمل فرانسه براي تلاش به كسب توافقات جديد (با رژيم) ايران به‌منظور متقاعد كردن آمريكا به بازگشت به توافق اتمي… اعلام كرد.

پوتين بعد از ديدار سه ساعته با رئيس‌جمهور فرانسه، گفت: «من موافقم كه ما مي‌توانيم دربارة برنامة موشكي (رژيم) ايران و دربارة وضعيت منطقه و فعاليت‌هاي اتمي آن بعد از سال 2025، گفتگو كنيم».

تايمز مالي در اين گزارش مي‌افزايد:

«يك مقام كاخ اليزه «اشتراك مواضع» (فرانسه و روسيه) را در قبال (رژيم) ايران ستود؛

از جمله قبول اين امر كه «ضروري است توافق (با رژيم ايران) با سه ستون ديگر تكميل شود»؛ يعني مهار جاه‌طلبي‌هاي اتمي (رژيم) ايران فراتر از سال 2025 و برنامة موشك باستيك و مداخلات منطقه‌يي (اين رژيم)».

امانوئل ماکرون:‌ریسک تحریمهای آمریکا به عهده شرکتهای فرانسوی است