مایک پمپئو:‌ ما از سران رژیم ایران  می خواهیم  مردم‌تان را غارت نکنید

اندازه متن
Aa Aa

مایک پمپئو

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در یک  پیام توئيتری، در توضیح سیاست جدید آمریکا در قبال رژیم حاکم بر ایران، نوشت:‌

« این ۱۲ موردی که من به صورت فهرست بیان کردم همه بسیار صریح و مشخص هستند. ما از سران رژیم ایران چیز زیادی نمی‌خواهیم.

فقط می‌خواهیم که مانند رهبران عادی رفتار کنند. مردم‌تان را غارت نکنید؛ پول مردم‌تان را به خاطر این ماجراجویی‌ها در سوریه، یمن، لبنان، عراق و غیره هدر ندهید.»

استراتژی جدید آمریکا در قبال رژیم ایرانH2

مایک پمپئو وزیر خارجه  آمریکا روز دوشنبه31اردیبهشت طی یک سخنرانی در بنیاد هریتیج استراتژی جدید آمریکا در قبال رژیم ایران را اعلام کرد .

وزیر خارجه، در تشریح سیاست خارجی جدید آمریکا، در ۱۲ ماده خواسته های ایالات متحده از سران رژیم ایران را فورموله کرد و تاکید کرد

رفع تحریمهای تشدید شونده آمریکا علیه این رژیم تنها پس از تحقق عملی این ۱۲ خواسته مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

بلافاصله بعد از اعلام سیاست جدید آمریکا در قبال رژیم ایران، وزارت خزانه داری آمریکا ۵ مهره سپاه پاسداران  خامنه‌ای را که در زمینه برنامه موشکی

و ارسال آن به شبه نظامیان حوثی کار میکردند را در لیست تحریم قرار داد و به فاصله کوتاهی شرکت های مرتبط با هواپیمایی این رژیم را تحریم کرد.

مواد دوازده گانه خواسته شده از رژیم ایران عبارتند از:

 1. اول، (رژيم) ايران بايد به آژانس بين‌المللي انرژي اتمی، سرگذشت كامل ابعاد نظامي قبلي برنامة اتمي‌اش را اعلام كند و به‌طور دائم و قابل راستي‌آزمايی، از چنين فعاليتي تا به ابد دست بكشد.
 2. (رژيم) ايران بايد غني‌سازي اورانيوم را متوقف كند و هرگز در پی بازپردازش پلوتونيوم نباشد. اين شامل بستن راكتور آب سنگين آن است.
 3. (رژيم) ايران بايد هم‌چنين به آژانس دسترسی نامحدود به تمامي سايت‌ها در سراسر كشور بدهد.
 4. (رژيم) ايران بايد به تكثير موشك‌هاي بالستيك را به پايان بدهد و پرتاب آتی يا توسعة توانمندي موشك‌هاي دارای توانمندی اتمی را متوقف كند.
 5. (رژيم) ايران بايد تمامي شهروندان آمريكايی و نيز شهروندان از كشورهاي متحد و شريك ما را آزاد كند كه بر پاية اتهامات جعلي در بازداشت يا در ايران مفقودند.
 6. (رژيم) ايران بايد به حمايت از گروه‌های تروريستي خارميانه پايان بدهد، از جمله حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامي فلسطين.
 7. (رژيم) ايران بايد به حق حاكميت دولت عراق احترام بگذارد و اجازة خلع سلاح، رفع بسيج و ادغام مجدد شبه نظاميان شيعی را بدهد.
 8. (رژيم) ايران بايد به حمايت نظامي از شبه نظاميان حوثی پايان بدهد و در راستای يك راهل حل سياسی مسالمت‌آميز در يمن كار كند.
 9. (رژيم) ايران بايد تمامي نيروهايي را كه تحت فرماندهی (اين رژيم) هستند از سوريه خارج كند.
 10. رژيم) ايران بايد به حمايت از طالبان و ساير تروريست‌ها در افغانستان و منطقه پايان بدهد و پناه‌دادن به القاعده را متوقف كند.
 11. (رژيم) ايران بايد به حمايت نيروی قدس سپاه پاسداران از تروريست‌ها و شبه‌نظاميان شريكش پايان بدهد.
 12. (رژيم) ايران بايد هم‌چنين رفتار تهديدآميزش را عليه همسايگان متوقف كند، كه بسياري از آنها متحدان آمريكا هستند.
 13. اين قطعاً شامل تهديدات آن به نابودي اسراييل و شليك موشك به عربستان سعودي و امارات و هم‌چنين شامل تهديدات برای ناوبري بين‌المللی و حملات مخرب سايبری است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در پایان تاکید کرد: می‌دانید این فهرست بسیار طولانی است

ولی اگر شما نگاهی به آن بیندازید اینها فقط 12 خواست بسیار پایه‌يی هستند. طول اين فهرست، صرفاً به اندازة ابعاد رفتار شرورانة (رژيم) ایران است.

مایک پمپئو:‌ ما از سران رژیم ایران  می خواهیم  مردم‌تان را غارت نکنید