در خاطره روزها ۶خرداد ۱۳۹۷- ۲۷ مه

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۶خرداد ۱۳۹۷ 

اكتشاف نفت در ايران

۶خرداد «۱۲۸۷خورشيدي»۲۷ مه اكتشاف نفت در ايران

شركت نفت انگليس در حفاري خود در «مسجد سليمان» به نفت رسيد. همينكه حفر چاه به عمق ۱۱۸۰ پايي رسيد، نفت فوران كرد و متجاوز از ۵۰پا از دستگاه حفاري بالا زد. اين حفاريها بر اساس قرارداد ننگين «دارسي» بين ايران و انگلستان انجام مي‌گرفت.

 

 

وقوع کودتای نظامی در ترکیه

۶خرداد-۲۷ مه«۱۹۶۰ ميلادي» وقوع کودتای نظامی در ترکیه

دولت عدنان مندرس با يك كودتاي نظامي كه از طرف كميته وحدت ملي به رهبري ژنرال گورسل صورت داده شده بود، سرنگون شد و اين كميته قدرت را در دست گرفت. در روز بعد از كودتا ژنرال گورسل به‌قدرت رسيد. عدنان مندرس به‌اتهام سوء‌استفاده از قدرت و زيرپاگذاشتن قانون اساسي اعدام‌شد.

 

 

درگذشت ميكرب شناس معروف آلماني

۶خرداد-۲۷ مه«۱۹۱۰ ميلادي» درگذشت ميكرب شناس معروف آلماني

«روبرت كُخ»، كاشف ميكروب «سل» در سال ۱۸۴۳ درهانوفر آلمان متولد شد. نام «روبرت كخ» به‌خاطر كشف بيماري مسري وخطرناك «سل» در سال ۱۸۸۲ در تاريخ علوم باقي ماند. رابرت کخ درسال 1905برنده جایزه نوبل پزشکی و در 67 سالگی این کاشف سل، خود بر اثر مرض سل درگذشت.

 

 

دو رويداد دريايي در يك روز

۶خرداد-۲۷ مه«۱۹۰۵ ميلادي» دو رويداد دريايي در يك روز

ناوگان امپراتوري ژاپن در جنگ دريايي«تسوشيما» ۳۳ ناوجنگي روسيه را غرق كرد و در همين روز در سال ۱۹۴۱، ناو جنگي «بيسمارك» پس از غرق چند كشتي جنگي انگليسي در محاصره قرار گرفت و چون اسكورت نداشت خود را غرق كرد .

 

 

درگذشت جواهر لعل نهرو

۶خرداد-۲۷ مه«۱۹۶۴ ميلادي» درگذشت جواهر لعل نهرو

نهرو به‌عنوان اولين نخست وزير هند پس از اعلام استقلال در اوت1947 انتخاب‌شد. تاپیش از استقلال هند مدت ده‌سال از عمرش را در زندانها گذراند و درهمین دوران نگاهی به‌تاریخ جهان را به‌شیوه نامه‌نگاری برای دخترش نوشت. نهرو همراه با «احمدسوکارنو»، «تيتو» و«جمال عبدالناصر» جنبش عدم تعهد را تأسيس كرد. اوكه همواره نگران صلح و امنيت و استقلال كشورهاي ضعيف بود در۷۴ سالگي درگذشت.