اندازه متن
Aa Aa

گزارش خبری دوشنبه ۷ خرداد

بازتاب تحریمهای جدید و جلسة استماع سنا، در رژیم

 

روز گذشته یک جلسة استماع در کمیته روابط خارجی سنای امریکا با حضور مایک پمپئو وزیر خارجة‌این کشور برگزار شد.

این جلسه و اظهارات پمپئو و برخی نمایندگان انعکاس گسترده‌یی در رسانه‌های رژیم آخوندی داشت.

اکثر آنها به بازگویی بخشی از اظهارات کسانی که در این جلسه سخن گفته بودند، اکتفا کردند و جالب این است که عمدتاً آن قسمت از حرفهای پمپئو را که آمریکا به دنبال تغییر رژیم ایران نیست برجسته و تیتر کرده بودند و برخی نیز همراهی نکردن اروپا با آمریکا را برجسته کرده‌اند.

این رویکرد گویای شدت هراس و وحشت رژیم است و مهره‌ها و رسانه‌های رژیم با برجسته کردن این جملات، می‌خواهند به نیروهای هراسان رژیم روحیه بدهند و به آنها بقبولانند که خبری نیست و خطری وجود ندارد. توجهتون رو به گزیده‌یی از خبرهای مربوط به این جریان جلب می‌کنم:

 

جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا 3ـ خرداد

پمپئو:

روز دوشنبه من یک جهتگیری جدیدی را در مورد استراتژی پرزیدنت در مورد ایران طرح کردم ما فشار اقتصادی بی سابقه ای را در هماهنگی با همکارانمان در وزارت دفاع علیه ایران در تلاشهایمان برای بازداشتن بکار خواهیم گرفت, از مردم ایران حمایت خواهیم کرد

شاید بعنوان مهمترین [موضوع] و با حفظ چشم انداز برای یک توافق جدید با ایران, بطور ساده باید رفتارش را تغییر دهد ما خواهان همکاری هر چه بیشتر از دوستان, شرکا و متحدان, دوستان در صورت امکان برای رسیدن به اهداف مشترک هستیم تا تمامی تهدیدات اتمی و غیر اتمی ایران را متوقف سازیم.

تدپو: وزیر خارجه سابق, آقای تیلرسون, در برابر این كمیته گفت بهترین راه حل برای ایران یك تغییر مسالمت آمیز از درون است. آیا شما هم همچنان به چنین نظریهیی پایبند هستید؟

پمپئو: من روز دوشنبه گفتم, همچنانكه سیاست رییس جمهور نیز هست, اینكه ما خیلی امیدواریم كه مردم ایران فرصتی بهدست بیاورند كه بتوانند دولتی را كه دوست دارند انتخاب كنند.

تدپو: آیا ما از مخالفان این رژیم پشتیبانی میكنیم؟ یا دست كم پشتیبانی سیاسی و یا شفاهی از خواستههایشان برای تغییر رژیم كه از طریق اعتراضات داخل ایران خود را نشان میدهد؟

پمپئو:من قبلا در موضع قبلیام و حتی قبلتر از آن در مورد حمایت از ایرانیهایی كه احساس میكنند صدایشان شنیده شده است, صحبت كردهام. ما باید این حمایت را ادامه بدهیم. هم بعنوان دولت و هم بعنوان یك فرد.

 

خبرگزاری مهر آخوندی ۴ خرداد

پمپئو در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا گفت «اروپایی ها به ما گفتند حاضرند در موضوع موشکی وارد شوند و سه سال است کاری در این زمینه انجام نداده اند.»

پمپئو در ادامه گفت کشورهای اروپایی هیچ کاری برای حمایت از کارزار آمریکا مبنی بر معرفی ایران به عنوان بزرگترین حامی تروریسم در جهان انجام نداده اند.
وزیر خارجه آمریکا گفت اروپایی ها پذیرفتند کاری در زمینه تروریسم انجام دهند ولی هیچ کاری نکردند.

کورش احمدی دیپلمایت سابق رژیم ۴ خرداد

سخنرانی ترامپ و پمپئو گویای وجود خط مشی جدیدی است که 180 درجه با روش اوباما تفاوت دارد

؛پمپئو رسیدن به توافق با ایران را موکول به تغییر تمامیت رفتار و سیاست های ایران کرده و از جهاتی حتی از ترامپ هم تندتر برخورد کرده است؛

او ضمن طرح مطالبات 12 گانه، پیشنهاد مذاکره با ایران در این موارد را مطرح نکرد و تنها به تکرار پیشنهاد مذاکره ترامپ که دو هفته پیش بیان شد، بسنده کرد.

نکته مهم دیگر در سخنان او ابزارهایی است که آمریکا قصد دارد به تصور خود برای واداشتن ایران به پذیرش این خواسته ها مورد استفاده قرار دهد: یعنی تحریم و «نابود» کردن عوامل عملیاتی ایران در سطح منطقه؛ این تهدیدها می تواند اثر داشته باشد

نقوی حسینی عضو مجلس ارتجاع ۴ خرداد

آمریکا سیاست چماق و هویج را درباره ایران در پیش گرفته که چماق آن آمریکا و هویجش در دست اروپاست تا ایران را وادار به توافقی کند که ترامپ از ابتدا دنبال آن بوده است.

بله همون طور که دیدیم تقریبا همة مهره‌ها و رسانه‌های رژیم با خوشحالی این را برجسته کرده‌اند که پمپئو گفت ما خط تغییر رژیم ایران را نداریم و این را عمداً ناگفته می‌گذارند که پمپئو هم در بیانیة اعلام مواضع وزارت خارجه و هم در این استماع بر مخالفت عظیم و گستردة مردم ایران با رژیم حاکم تأکید کرده است

و این تمام چیزی است که مردم و مقاومت ایران از آمریکا و از اروپا و همة دولتها می‌خواهند و این که از رژیم حمایت نکنند و همین که این حرف شنیده شده و تبدیل به سیاست شده، این چنین رژیم را سراپا به تلاطم انداخته است.

اما همزمان با جلسة استماع در سنا، وزارت خزانه داری آمریکا چند شخصیت حقیقی و حقوقی مرتبط با خطوط هوایی رژیم و 31هواپیمای متعلق به رژیم و سپاه پاسداران از جمله هواپیمای تشریفات را که برای نقل و انتقال مقامات حکومت مورد استفاده قرار می‌گیرد را تحریم کرد؛ انعکاس آن در رژیم را هم ببینیم:

سایت حکومتی نو اندیش ۴ خرداد

آمريكا “هواپیمای تشریفات دولت ایران” را تحريم كرد

دولت آمریکا، پنجشنبه نام چند فرد و شرکت مرتبط با چند خطوط هوایی قبلاً تحریم‌شده ایران و چندین هواپیمای مرتبط با آنها را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

هواپیمای ایرباس ۳۲۰ خطوط هوایی معراج که امروز در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت، جزء هواپیماهایی است که با عنوان هواپیمای تشریفات دولت جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.

بازتاب تحریمهای جدید و جلسة استماع سنا، در رژیم