در خاطره روزها ۸خرداد ۱۳۹۷- ۲۹ مه

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۸خرداد ۱۳۹۷

تصويب قانون تأسيس دانشگاه تهران

تصويب قانون تأسيس دانشگاه تهران

۸خرداد «۱۳۱۳خورشيدي»۲۹ مه تصويب قانون تأسيس دانشگاه تهران

مجلس شوراي ملي، قانون تأسيس دانشگاه تهران را به تصويب رساند و در پانزدهم بهمن همان سال اولين سنگ بناي دانشگاه تهران گذاشته شد.  فکر تأسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۰۵ خورشیدی توسط دکتر سنک نماینده مجلس نخستین بار پدیدار شد.

 

 

آغاز انتشار صور‌ اسرافیل

آغاز انتشار صور‌ اسرافیل

۸خرداد«۱۲۸۶شمسي»۲۹ مه آغاز انتشار “صور اسرافيل”

اولین شماره نامه هفتگی صوراسرافیل چند ماه پس از پذیرش مشروطیت ایران در هشتم خرداد ۱۲۸۶ از چاپ خارج شد و به‌دست مردم رسید. این روزنامه با پیشنهاد و كوشش میرزاجهانگیرخان شیرازی معروف به صوراسرافیل و علی اكبر دهخدا اداره و منتشر می‌‏شد.

 

 

۳۹كشته در بازي فوتبال

۳۹كشته در بازي فوتبال

۸خرداد-۲۹ مه«۱۹۸۵ ميلادي»۳۹كشته در بازي فوتبال

در جريان زد و خورد بر سر بازي فوتبال در استاديوم ورزشي «هيزل» در شهر «بروكسل» پايتخت بلژيك ۳۹ تن كشته و شمار زيادي مجروح شدند. در آن سال لیورپول می‌بایست از عنوان قهرمانی دوره پیشین دفاع مي‌کرد.

 

 

عبور نيروهاي هيتلر از بلژيك

عبور نيروهاي هيتلر از بلژيك

۸خرداد-۲۹ مه«۱۹۴۰ ميلادي» عبور نيروهاي هيتلر از بلژيك

نيروهاي آلمان هيتلري اشغال كشور بلژيك را به پايان برده و از شمال، وارد شهر «ليل» در فرانسه شدند. ارتش آلمان با عبور از خاک بلژیک و هلند بصورت غافلگیرانه‌ای از پشت خطوط ماژینو سردرآورد و عملاً ارتشهای فرانسه و بریتانیادر شمال غرب آلمان را غافلگیر کرد.

 

 

تصرف بندر قسطنطنیه

تصرف بندر قسطنطنیه

۸خرداد-۲۹ مه«۱۴۵۳ ميلادي» تصرف بندر “قُسطَنطنيّه”

بندرقسطنطنیه درجنگی كه بین امپراتوری روم شرقی باترکان عثمانی روی داد توسط نیروهای سلطان محمد فاتح، امپراتور عثمانی فتح شد. این بندر در سال۳۳۰میلادی توسط قُسطَنطین برروی هفت‌تپه دركنارتنگه بُسفر بناشده و دژی تسخیرناپذیر بود كه آثار تاریخی، ادبی وهنری ارزشمندي درآن وجودداشت.