در خاطره روزها ۱۳خرداد ۱۳۹۷- ۳ژوئن

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۱۳خرداد ۱۳۹۷- ۳ژوئن

مرگ خميني

مرگ خميني

۱۳خرداد ۱۳۶۸-۳ژوئن مرگ خميني

«روح‌الله خميني» پس از۱۰سال سلطنت مطلقه دینی برجامعه ایران مرد. او بيش از۱۰۰هزار تن از مجاهدين و مبارزان ميهن را به جرم آزاديخواهي به‌شهادت رساند. او دست به‌قتل‌عام30هزار زندانی مجاهد و مبارز که در مقابل او تسلیم نشدند، زد. او باعث ۲میلیون تلفات جنگ و هزار ميليارد دلار خسارت شد.

 

 

زادروز ويليام هون

زادروز ويليام هون

۱۳خرداد-۳ژوئن«۱۷۸۰ميلادي » زادروز ويليام هون

«ويليام هون» روزنامه نگار و طنز نويس معروف انگليسي در این روز به دنیا آمد و ۶۲سال عمر كرد. دولت و كليسا از زخم طنزهايش در امان نبودند. وی براي تامين آزادي مطبوعات انگلستان تلاش بسياري نمود. معروفترين تاليف «هون» کتاب هر روزه «اوري دي بوك» نام دارد.

 

 

زادروز مخترع گلوله شرپنل

زادروز مخترع گلوله شرپنل

۱۳خرداد-۳ژوئن«۱۷۶۱ميلادي » زادروز مخترع گلوله شرپنل

«هنري شرپنل» كه يك افسر توپخانه بود، در سال ۱۸۰۳ گلوله شرپنل را اختراع كرد. از اين گلوله‌ها در جنگ ۱۸۰۴ بر ضد ارتش ناپلئون استفاده شد و دولت انگلستان علاوه بر ارتقاي درجه براي«شرپنل» تصويب كرد مادام‌العمر هر ماه ۱۲۰۰ ليره استرلينگ به ژنرال «شرپنل» بدهند.

 

 

صرف انتاكيه به دست صليبيون

صرف انتاكيه به دست صليبيون

۱۳خرداد-۳ژوئن«۱۰۹۸ميلادي » تصرف انتاكيه به دست صليبيون

صليبيون در لشكركشي اول خود به خاورميانه، در سر راه خود به فلسطين و بيت المقدس، به شهر «انتاكيه» واقع در تركية كنوني رسيدند و آن را تصرف و ويران كردند. اين شهر، هنگام تصرف صليبي‌ها، شهري بزرگ و آباد بود.

 

 

تأسيس كمپاني هند غربي

تأسيس كمپاني هند غربي

۱۳خرداد-۳ژوئن«۱۶۲۱ميلادي » تأسيس كمپاني هند غربي

دولت هلند به‌سبک انگلستان تاسيس کمپاني هندغربي هلند را دراصل برای به‌راه‌انداختن جنگ اقتصادی علیه اسپانیا و پرتغال درمستعمرات این دوکشور در هندغربی (وست‌ایندیز)، آمریکای جنوبی و ساحل‌غربی افریقا تأسیس‌کرد. این شرکت در سال‌های اولیه موفقّیت‌هایی در برزیل علیه پرتغال به‌دست آورد، لیکن به‌تدریج قدرت آن رو به افول نهاد.