در خاطره روزها ۱۵خرداد ۱۳۹۷- ۵ ژوئن

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۱۵خرداد ۱۳۹۷- ۵ ژوئن

ديدار مريم رجوي با ياسر عرفات

ديدار مريم رجوي با ياسر عرفات

۱۵خرداد ۱۳۷۵-۵ ژوئن ديدار مريم رجوي با ياسر عرفات

رئيس‌جمهور برگزيدةمقاومت ايران، و «ياسر عرفات»، در لندن ديدار كردند. در اين ديدار طرفين مسائل مشترك و تحولات منطقه‌يي و بين‌المللي را مورد بررسي و تبادل نظر قراردادند. خانم رجوي بهترين آرزوهايش را براي تحقق يك صلح عادلانه و پايدار ابراز داشت.

 

 

قيام مردمي ۱۵ خرداد

قيام مردمي ۱۵ خرداد

۱۵خرداد«۱۳۴۲خورشيدي» ۵ ژوئن قيام مردمي ۱۵ خرداد

با ايجاد فضاي نسبتاً بازي كه تحت فشار آمريكا به رژیم شاه به وجود آمده بود، در اين روز مردم تهران عليه ديكتاتوري دست به قيامي گسترده زدند، نقطة عطفي در تاريخ ايران و از آن به عنوان نقطه پاياني بر مبارزات پارلماني و گورستان رفرميسم ياد مي‌شود.

 

 

ملك خاتون حكمران شد

ملك خاتون حكمران شد

۱۵خرداد-۵ ژوئن«۹۸۸ميلادي » ملك خاتون حكمران شد

به دنبال درگذشت«فخرالدولة ديلمي» از آنجا كه فرزندانش نابالغ بودند، همسرش «ملك خاتون» جانشين وي شد و حكمران ري و مناطق مركزي ايران گرديد. وي دردوران حكومت خود، جنگهاي مختلفي را فرماندهي كرد و از تمامي آنها پيروز بيرون آمد.

 

 

پيشروي اشكانيان

پيشروي اشكانيان

۱۵خرداد-۵ ژوئن«۱۵۴قبل از میلاد » پيشروي اشكانيان

درادامه اخراج «شهر به شهر» سلوكيان (جانشينان اسكندر مقدوني) از مشرق زمين، پنجم ژوئن سال ۱۵۴پيش از ميلاد «مهرداد اول اشكاني» شاه وقت ايران منطقه «بابل» را تصرف‌كرد و قلمرو خود را تا آن سوي فرات گسترش‌داد.

 

 

نخستين پرواز با بالون

نخستين پرواز با بالون

۱۵خرداد-۵ ژوئن«۱۷۸۳ ميلادي» نخستين پرواز با بالون

«ژوزف ميشل» و« ژاك اتين مونگولفيه» دو برادر فرانسوي، نخستين پرواز با بالون را به نمايش گذاشتند. اين بالن كه با طناب هدايت مي‌شد، به ميزان ۱۸۰۰ متر از زمين بالا رفت و چشم همه را خيره ساخت.