در خاطره روزها ۱۶خرداد ۱۳۹۷- ۶ ژوئن

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۱۶خرداد ۱۳۹۷- ۶ ژوئن

جنگ شش روزه اعراب و اسرائيل

جنگ شش روزه اعراب و اسرائيل

۱۶خرداد-۶ ژوئن«۱۹۶۷ميلادي» جنگ شش روزه اعراب و اسرائيل

ارتش اسرائيل در يك تهاجم غافلگيرانه به چند كشور عربي، با عبور از مرزهاي بين المللي، در عرض ۲ساعت، تمام نيروي هوايي اين كشورها را مورد حمله قرار داد و تمام صحراي سينا، كنارههاي شرقي كانال سوئز، بلنديهاي جولان را اشغال كرد .

 

 

شركت زنان در انتخابات

شركت زنان در انتخابات

۱۶خرداد-۶ ژوئن«۱۹۱۹ميلادي» شركت زنان در انتخابات

در سال ۱۸۲۰ بیش از دوهزار زن آمریکایی خواستار اعطای حق رأی برابر با مردان شدند. این تقاضانامه مورد اعتنای دولت آمریکا واقع نشد.  در سال ۱۹۱۰، زنان آمریکا راهپیمایی‌ها و تظاهرات وسیعی راه انداختند، عاقبت درسال ۱۹۱۹توانستند درانتخابات شركت كنند.

 

 

نخستين روزنامه چاپي جهان

نخستين روزنامه چاپي جهان

۱۶خرداد-۶ ژوئن«۱۶۰۵ميلادي» نخستين روزنامه چاپي جهان

نخستين روزنامه چاپي جهان به نام «ريليشن» كه داراي اخبار عمومي و متنوع بود در شهر استراسبورگ فرانسه منتشر شد . از آن پس،  سالهاست كه انجمن جهاني روزنامهها WAN كنوانسيون سالانه خود را به مناسبت تولد روزنامه «ريليشن» در شهر استاسبورگ برگذار مي كند.

 

 

درگذشت شاپور قریب

درگذشت شاپور قریب

۱۶خرداد«13۹۱ شمسی » ۶ ژوئن درگذشت شاپور قریب

شاپور قریب کارگردان و هنرپیشه ی ایرانی در سال ۱۳۱۱ در سمنان به دنیا آمد. از پانزده‌سالگی فعالیت خود را در زمینه تئاتر آغاز کرد. پس از بیست واندی سال کار درتئاتر و سینما نخستین فیلم سینمایی خود را ساخت. او به علت بیماری آلزایمر درگذشت. و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به‌خاک سپرده شد.

 

 

درگذشت هوشنگ گلشیری

درگذشت هوشنگ گلشیری

۱۶خرداد«13۷۹ شمسی » ۶ ژوئن درگذشت هوشنگ گلشیری

ازتأثیرگذارترین داستان‌نویسان معاصر زبان فارسی وسردبیر مجله کارنامه بود. پس از انقلاب باتشکیل جلسات هفتگی داستان‌خوانی و نقد داستان نسلی از نویسندگان را پرورش‌داد.تا زمانی‌که زنده بود درمرکز مهم‌ترین فعالیت‌های ادبی و فرهنگی ایران قرار داشت. ولی بسیاری از آثارش در جمهوری‌اسلامی اجازه نشر‌نیافته‌اند و محدودیت‌ها پس از مرگش ادامه‌دارند.