در خاطره روزها ۱۹خرداد ۱۳۹۷- ۹ ژوئن

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۹خرداد ۱۳۹۷- ۹ ژوئن

انفجار تروريستي عليه مجاهدين

انفجار تروريستي عليه مجاهدين

۱۹خرداد۱۳۷۸-۹ ژوئن انفجار تروريستي عليه مجاهدين

يك اتوبوس شهري مجاهدين در شمال شرق بغداد توسط عوامل تروريست نيروي قدس سپاه پاسداران رژيم مورد سوء قصد تروريستي قرار گرفت و بر اثر انفجار يك بمب كنار جادهيي، شش تن از مجاهدان شهيد و ۲۱ تن ديگر مجروح شدند.

 

 

درگذشت پرویز ورجاوند

درگذشت پرویز ورجاوند

۱۹خرداد«1386 شمسی»۹ ژوئن درگذشت پرویز ورجاوند

وی در پانزده سالگی همزمان با تحصیل وارد عرصه سیاست ‌شد و به حزب ملّت ایران پیوست. تحصیلاتش را درپاریس درباستانشناسی وانسانشناسی کامل‌کرد. در دولت بازرگان وزیرفرهنگ وهنر بود. پس ازانقلاب عضو هیئت‌اجرایی جبهه‌‌ملی ایران و سخنگوی آن بود. با بیش‌از 50سال فعالیت علمی وفرهنگی، درسن ۷۳سالگی دراثر ایست قلبی درگذشت.

 

 

قيام مردم بوكان

قيام مردم بوكان

۱۹خرداد۱۳۷۱-۹ ژوئن قيام مردم بوكان

بيش از ۱۰هزار تن از مردم بوكان باشعار مرگ بر خامنهاي و مرگ بر رفسنجاني با نيروهاي سركوبگر درگير شدند. در اين قيام، مردم به ادارات دولتي و ديگر مظاهر حاكميت آخوندي هجوم بردند، اين تظاهرات به دنبال قتل دو نفر از مردم آغاز شد.

 

 

مصدق در ديوان بين المللي لاهه

مصدق در ديوان بين المللي لاهه

۱۹ خرداد«۱۳۳۱ خورشيدي»۹ ژوئن مصدق در ديوان بين المللي لاهه

مصدق در دادگاه جهاني لاهه نطق تاريخي خود را ايراد كرد. او گفت جهانيان بايد از ملل كوچك كه براي احقاق حقوق خود واستفاده از حاكميت ملي و استقلال بپا مي‌خيزند دربرابر دول داراي قدرت نظامي، تبليغاتي و نفوذ سياسي دفاع‌كنند. دفاعيات روشنگرانه و مؤثر او،  پيروزي ايران را تضمين‌نمود.

 

 

درگذشت چارلز ديكنز

درگذشت چارلز ديكنز

۱۹خرداد -۹ ژوئن«۱۸۷۰ميلادي» درگذشت چارلز ديكنز

«چارلز ديكنز» نويسندة مشهور انگليسي، كه در تصوير زندگي و احساسات كودكانه نبوغ خاصي داشت، او كودكيش را در فقر و محروميت سپري كرد، در ۱۵ سالگي در يك شركت به كارحقوقي پرداخت و پس از مدتي به گزارشگري و نويسندگي روي آورد.