در خاطره روزها ۲۰خرداد ۱۳۹۷- ۱۰ ژوئن

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۰خرداد ۱۳۹۷- ۱۰ ژوئن

قتل نادرشاه افشار

قتل نادرشاه افشار

۲۰ خرداد«۱۱۲۶ خورشيدي»۱۰ ژوئن قتل نادرشاه افشار

«نادرشاه افشار» به‌دست چندتن از اميران خود به قتل رسيد. نادر طي سلسلهيي از نبردهاتوانست بسياري از شهرهاي كشور را از روس و عثماني پس بگيرد و توسط مجلسي از زعماي قوم به شاهي انتخاب شود، سلسله افشاريه تا ۶۰ سال بر ايران حاكم شد.

 

 

 پايان جنگ شش روزه

پايان جنگ شش روزه

۲۰خرداد -۱۰ ژوئن«۱۹۶۷ميلادي» پايان جنگ شش روزه

جنگ شش روزه اعراب و اسرائيل که ضمن آن اسرائيل صحرای سينا، غزه، غرب رود اردن، بيت المقدس شرقی و جولان را تصرف کرده بود پايان يافت. اين جنگ که در آن ۹ دولت عربی شرکت کرده بودند بر شدت وخامت اوضاع منطقه افزود.

 

 

شكست فرانسه و تصرف سوريه و لبنان

شكست فرانسه و تصرف سوريه و لبنان

۲۰خرداد -۱۰ ژوئن«۱۹۴۰ميلادي» شكست فرانسه و تصرف سوريه و لبنان

نيروهاي ژنرال «اروين رومل» در جريان تصرف فرانسه به درياي مانش رسيدند و با از پاي درآمدن فرانسه در اروپا ، سوريه و لبنان ــ دو سرزمين تحت الحماية فرانسه_ به تصرف انگلستان درآمدند.  در همين روز نروژ نيز خود را به آلمان تسليم كرد.

 

 

قتل رئيس فراكسيون سوسياليستها

قتل رئيس فراكسيون سوسياليستها

۲۰خرداد -۱۰ ژوئن«۱۹۲۴ميلادي» قتل رئيس فراكسيون سوسياليستها

«گياكومو ماتئوتي» رئيس فراكسيون سوسياليستها درپارلمان ايتاليا؛ بدنبال انتقاد از اظهارات «موسوليني» رئيس وقت دولت ايتاليا در راه خانه‌اش ربوده شد. درپي كشف جسد «ماتئوتي» ، سوسياليستها با برگزاري تظاهرات خواهان بركناري «موسوليني» شدند. ولي پادشاه قبول‌نكرد كه موسوليني درآن قتل دست‌داشته و پيشنهاد بركناري وي را ردكرد.

 

 

اعلان جنگ با فساد

اعلان جنگ با فساد

۲۰خرداد -۱۰ ژوئن«۲۰۰۴ميلادي» اعلان جنگ با فساد

وزيران 34كشور عضو سازمان كشورهاي قاره‌آمريكا درپايان اجلاس دوروزه خود درشهر«كيتو» پذيرفتند كه‌وجود فساد اداري درسازمانهاي دولتي و غيردولتي ازرشوه و پارتي‌بازي تا اختلاس، جعل وكلاهبرداري رشداقتصادي آمريكاي‌لاتين را مانع‌شده، دمكراسي را ضعيف ساخته و مردم را ناراضي و نوميدكرده به‌گونه‌اي كه هركس آرزوي مهاجرت از وطن را دارد.