در خاطره روزها ۲۱خرداد ۱۳۹۷- ۱۱ ژوئن

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲۱خرداد ۱۳۹۷- ۱۱ ژوئن

خودسوزي اولين روحاني بودايي

خودسوزي اولين روحاني بودايي

۲۱خرداد -۱۱ ژوئن«۱۹۶۳ميلادي» خودسوزي اولين روحاني بودايي

«تچ كوانگ دوك Thich Quang Duc » روحاني بودايي به منظور اعتراض به بدرفتاري دولت ويتنام جنوبي نسبت به بوداييان اين سرزمين و نيز به خاطر برقراري صلح، در ملاء عام خودسوزي كرد و جان سپرد. به همين ترتيب چند راهب بودايي ديگر خود را در خيابان به آتش كشيدند.

 

 

زادروز كاشف لايه اُزُن

زادروز كاشف لايه اُزُن

۲۱خرداد -۱۱ ژوئن«۱۸۶۷ميلادي» زادروز كاشف لايه اُزُن

«شارل فابري» فيزيكدان فرانسوي كه لايه اُزُن كرة زمين را كشف كردچشم به جهان گشود. وي كه۷۸ سال عمر كرد ضمن مطالعه مبحث نور ، متوجه اين لايه در جو بالاي زمين شد.

 

 

تأسيس كتابخانة گُنديشاپور

تأسيس كتابخانة گُنديشاپور

۲۱خرداد -۱۱ ژوئن«۲۵۰ميلادي» تأسيس كتابخانة گُنديشاپور

كتابخانة بزرگ «گُندي شاپور» در خوزستان تأسيس شد. اين كتابخانه توسط «شاپور اول» فرزند «اردشير بابكان» سرسلسلة ساسانيان با استفاده از اسيران رومي برپا گرديدو به تدريج به يك مركز مهم علمي در دوران قبل از اسلام تبديل شد.

 

 

ويران شدن شهر تروا

ويران شدن شهر تروا

۲۱خرداد -۱۱ ژوئن«۱۱۸۴ قبل از ميلاد» ويران شدن  شهر تروا

شهر «تروا» در يونان قديم و آسياي صغير در تركيه فعلي، پس از يك محاصره طولاني، به دست يونانيان تسخير شد. سربازان يوناني در شكم يك اسب چوبي عظيم مخفي شده بودند، شب هنگام از اسب خارج شده و دروازههاي شهر را گشودند.

 

 

درگذشت انريكو برلينگوئر

درگذشت انريكو برلينگوئر

۲۱خرداد -۱۱ ژوئن«۱۹۸۴ميلادي» درگذشت انريكو برلينگوئر رهبر حزب کمونیست ایتالیا

وي يك اشراف‌زاده بود كه از جواني ماركسيسم را راه نجات بشر تشخيص داده و پدرش او را به حزب كمونيست ايتاليا معرفی کرده بود. برلينگوئر براي مطالعه ماركسيسم به مسكو رفت و دربازگشت مسئول سازمان جوانان حزب كمونيست ايتاليا شد. او 12سال بر حزب كمونيست ايتاليا رهبري‌كرد.