در خاطره روزها ۲۲خرداد ۱۳۹۷- ۱۲ ژوئن

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۲خرداد ۱۳۹۷- ۱۲ ژوئن

ميتينگ بزرگ مجاهدين

ميتينگ بزرگ مجاهدين

۲۲خرداد ۱۳۵۹- ۱۲ ژوئن ميتينگ بزرگ مجاهدين

امجدية تهران شاهد يكي از تعيين كنندهترين ميتينگهاي مجاهدين بود. اين ميتينگ از ابتدا تا انتها در محاصره چماقداران و شليك گلوله و گاز اشكآور  برگزار شد. در اين روز «مسعود رجوي» به خميني و رژيمش در رابطه با چماقداران حكومتي هشدار داد.

 

 

کودتای انتخاباتی

کودتای انتخاباتی

۲۲خرداد ۱۳۸۸- ۱۲ ژوئن کودتای انتخاباتی

عبارتی است که برخی گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌های بین‌المللی، به فعالیت‌های پیرامون انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ ایران اطلاق می کنند.

که به روی کار آمدن دوباره محمود احمدی‌نژاد و دستگیری میرحسین موسوی و کروبی انجامید.

 

 

‌تصرف نيويورك

‌تصرف نيويورك

۲۲خرداد – ۱۲ ژوئن ( ۱۶۶۴ميلادي)‌تصرف نيويورك

انگليسي ها در جريان جنگهاي خود با هلند بر سر مستعمرات، در اين روز «نيوآمستردام» را در آمريکاي شمالي با اعزام چند كشتي جنگي و تفنگدار از دست هلندي هاي مهاجر خارج ساخته و آن را به «نيويورک» تغيير نام دادند.

 

 

تأسيس بوئنوس آيرس

تأسيس بوئنوس آيرس

۲۲خرداد – ۱۲ ژوئن ( ۱۵۸۰ميلادي) تأسيس بوئنوس آيرس

يك حكمران اسپانيايي در آمريكاي جنوبي، شهر بوئنوس آيرس پايتخت آرژانتين را بناد نهاد. اين شهر که به شدت تحت تأثیر فرهنگ اروپا قرار گرفته، به خاطر معماری، زندگی شبانه، و فعالیتهای فرهنگی اش سرشناس است.

 

 

اولین انتخابات آزاد فدراسیون روسیه

اولین انتخابات آزاد فدراسیون روسیه

۲۲خرداد – ۱۲ ژوئن ( ۱۹۹۱ميلادي) اولین انتخابات آزاد فدراسیون روسیه

به‌دلیل اهمیت این انتخابات، این روز، به‌عنوان روز ملی روسیه نامیده شد. در این انتخابات بوریس یلتسین به‌ریاست جمهوری انتخاب گردید. فدراسیون روسیه، در آوریل1990، قبل ازفروپاشی شوروی اعلام‌كرده بود كه ازآن پس، قوانین داخلی روسیه بر قوانین شوروی ارجحیت دارد وجز درروابط خارجی، مستقل از شوروی عمل می‏‎كند.