تحریم ایران،روند توقف واردات نفت نايارا انرژی هند

اندازه متن
Aa Aa

تحریم ایران،روند توقف واردات نفت نايارا انرژی هند

روند خروج کمپانی های خارجی، در پی تحریم ایران، با نزدیک شدن ضرب‌الاجل آمریکا گسترده می‌شود. بنابر گزارش رویتر،۲۲ خرداد ۹۷، ۳ منبع مطلع  گفتند كه پالايش كننده هندی نايارا انرژي، يكي از بزرگترين خريداران نفت ايران در اين كشور، اين ماه بعد از اينكه ايالات متحده آمریکا، توافقنامه هسته ای (برجام) با تهران را دور انداخت و گفت   تحريمهای سختي را مجددا اعمال خواهد كرد، شروع به توقف واردات كرد.

نايارا كه قبلا نامش اسار اويل بود سال پيش توسط غول نفتي دولتي روسيه روزنفت و شركا در يك معامله 12.9 ميليارد دلاری خريداری شد. بر اساس اطلاعات كه از منابع صنعتي و حمل و نقل در دسترس رويترز قرار گرفت میزان خرید نفت اين شركت از ایران معمولا حدود 5.5 تا 6 ميليون بشكه در ماه است.

توقف خرید نفت نايارا انرژی از ایران تازه ترين نشانه را ارائه ميدهد كه خريداران آسيايي سفارشات از ايران را قطع خواهند كرد. بعد از اينكه رئيس جمهور آمريكا دونالد ترامپ ماه پيش از توافقنامه سال 2015 بين ايران و قدرتهای جهاني كه تحريم رژیم ایران را به ازای محدود كردن برنامه هسته ای آن برداشت، بيرون كشيد.

·       غول‌های نفتی از ترس تحریم‌ها از ایران فرار می‌کنند

 

يكي از آشنایان به این موضوع گفت، ”نايارا انرژی حدود 40 -50 در صد كمتر از حجم متوسط بر خواهد داشت كه واردات نفت خود از ايران به حدود 3 تا 4 ميليون بشكه در ماه محدود ميكند.  هر سه منبع آشنا به تجارت شرکت نارایا انرژی از آنجايی كه آنها مجاز نبودند كه با رسانه ها صحبت كنند از شناسايي شدن خودداری كردند.

خبرگزاري وزارت نفت رژیم ایران «شانا» پيشتر گزارش كرد كه صادرات نفت ايران در ماه مي به 2.7 ميليون بشكه در روز رسيده بود.
منابع حمل و نقل و صنعت، هندوستان میزان واردات نفت روزانه این کشور را حدود ۴.۵ میلیون بشکه برآورد می‌کنند. هند، سومين مصرف كننده و وارد كننده نفت جهان است.

نایارا انرژی در پاسخ به سوال رويترز، که آيا نايارا برنامه دارد واردات نفت ماهانه ايران را به ميزان 40 تا 50 در صد كاهش دهد، شركت گفت: «تا الان هيچ كاهش مشخصی برنامه ريزی نشده» «ما هنوز بدنبال توضيحات از همه طرفهای درگير هستيم».

تحريمهای گسترده آمريكا بر صنايع نفت رژیم ايران بعد از ضرب الاجل 180 روزه كه در تاريخ 4 نوامبر پايان خواهد يافت، برقرار خواهد شد ولي بسياري از پالايشگاههاي اروپايي و همچنين خريداران در آسيا، در راستای تحریم ایران، از همين الان در حال كاهش تدريجي خريد نفت از رژیم ايران هستند.

مدير عامل نايارا انرژی، بي آناند، هفته پيش گفت كه پالايش كننده انتظار مشكلاتي در يافتن منابع جايگزين ندارد اگر كه قرار باشد سفارشات ايران را كاهش بدهد. آناند گفت: شركت نايارا شبكه تأمين و تجارت سهامدار اصلي خود یعنی روزنفت روسیه و معامله گر كالای ترافيگورای سوئيس را بكار خواهد گرفت تا نفت ايران را جايگزين كند.

وزير نفت هند، دارمندرا پرادان، هفته پيش رسما گفت كه هندوستان يك سياست «انتظار و تماشا» را اتخاذ كرده است كه در انتظار روشن شدن تأثيرات تحريمهای آمريكا علیه رژیم ایران می باشد.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به گسترش روند خروج کمپانی های خارجی، در پی تحریم رژیم ایران.  لیست رو‌به افزایش شرکتهایی که با فرمان خروج از توافق برجام، دونالد ترامپ، تاکنون قراردادهای تجاری خود با رژیم ایران را مورد بازبینی قرار داده یا کاملا قطع کرده اند:

شرکتهای نفتی، بیمه، حمل و نقل و بانکها:

 1. غول نفتی توتال، با قراردادی به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار
 2. شرکت نفتی لوک اویل روسیه
 3. شرکت هندی ریلاینس متخصص پالایش نفت RELAYNS صاحب بزرگ‌ترین مجموعه پالایش نفت در جهان
 4. شرکت آمریکایی دوورکورپوریشن dover corporation متخصص لوله های نفت
 5. شرکت ساکا نروژ. قرارداد با رژیم در سال ۲۰۱۷ به ارزش ۲.۵ میلیارد یورو
 6. شرکت دائلیم اینداستریال کره جنوبی که در زمینه نفت کارمیکند. پروژه پالایشگاهی به ارزش ۲.۸ میلیارد دلار
 7. شرکت لهستانی پی.جی.ان.ای.جی که در زمینه نفت کار میکند
 8. شرکت ساراس saras ایتالیا که در زمینه پالایشگاه فعال است
 9. شرکت تورم دانمارک که در زمینه تانکر و حمل ونقل فعال است
 10. شرکت ام. اس.سی . دومین شرکت بزرگ حمل و نقل کانتینری جهان
 11. شرکت حمل و نقل پترو لوجستیک
 12. شرکت بیمه لویدز lioyds لندن
 13. پالایشگاه کپسای اسپانیا
 14. شرکت چوب chubb که در زمینه بیمه فعال است
 15. شرکت کشتیرانی هاپاگ-لوید hapaq liovd آلمان اعلام کرد که خدمات خود را به مقصد تهران به نصف کاهش داده و خط دوم کشتیرانی اش به ایران را نیز تحت بررسی قرار میدهد. این کمپانی از لحاظ بزرگی، پنجمین شرکت کشتیهای باری جهان است.
 16. پالایشگاه نفت نارایا انرژی هنداعلام کرد همکاری خود را با رژیم آخوندی را کاهش می‌دهد. پالایشگاه نفت هند اعلام کرد قصد دارد از ماه جاری خرید نفت از ایران را به نصف برساند. این شرکت تااکنون ماهانه حدود ۶میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری می‌کرد.
 17. شرکت کشتی رانی مولر، مرسک نروژ MERSK  بزرگترین شرکت کشتیرانی دنیا
 18. شرکت آلیانز آلمان که در زمینه خدمات مالی و بانکداری جهانی فعال است
 19. بانک دی.زد آلمان، دومین بانک بزرگ آلمانی
 20. بانک ایندوس indusind هند
 21. بانک یو.سی.او uno هند
 22. شرکت دوور آمریکا ‌dover سازنده انواع پمپ و دیگر تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت که در سال ۲۰۱۷شروع به انعقاد قراردادهایی در ایران کرده بود
 23. بانک بی.سی.پی سوییس. بانک. «بی سی پی» سال ۱۹۶۳تأسیس شد و از جمله بازیگران فعال در ایران در ارتباط با فاینانس کالاهای تجاری بوده است.

 

 

شرکتهای صنایع هوایی:

 1. شرکت آمریکایی هانویل اینترنشنال که متخصص تکنولوژی هوایی است .
 2. شرکت بویینگ آمریکا، غول صنایع هوایی «بوئینگ و شرکت هواپیمایی ایران‌ایر در دسامبر ۲۰۱۶بزرگترین قرارداد خرید هواپیما را بعد از ۴۰سال امضاء کردند. این قرارداد که ارزشی بیش از ۱۶،۶میلیارد دلار داشت شامل ۸۰فروند هواپیما می‌شد.شرکت هواپیماسازی بویینگ هم‌چنین با شرکت هواپیمایی آسمان قراردادی به ارزش ۳میلیارد دلار امضاء کرده بود که شامل ۳۰فروند هواپیمای ۷۳۷MAX می‌شد.
 3. شرکت ایرباس فرانسه . قرارداد با رژیم در سال ۲۰۱۶ به ارزش ۲۰ میلیارد دلار. شرکت ایرباس با شرکتهای هواپیمایی ایران ایرتور و زاگرس قراردادهایی به ارزش ۱۰میلیارد دلار که شامل ۱۰۰فروند هواپیمای A۳۲۰neo بسته بود.تعدادی از کارخانه‌های شرکت هواپیماسازی ایرباس که یک شرکت اروپایی است در آمریکا واقع شده است و برخی از قطعات مهم هواپیما در خاک آمریکا ساخته می‌شود.
 4. شرکت هواپیماسازی امبرائر embraer برزیل. توقف معامله یک میلیارد دلاری، ٰبه گزارش نشنال امارات،«(امبرائر) پیش از تصمیم آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها، در حال گفتگو با (رژیم) ایران برای فروش ۲۰جت E۱-۱۹۵به ارزش بیش از یک میلیارد دلار بود ».

 

شرکت های خودرو سازی:

 1. شرکت خودرو سازی پژو فرانسه . قرار داد با رژیم درسال ۲۰۱۸ به ارزش ۴۰۰ میلیون یورو( غول خودروسازی پی.اس.ای سازنده خودروهای پژو و سیتروئن است)
 2. شرکت خودرو سازی هایوندا کره جنوبی
 3. شرکت خودرو سازی مزدا کره جنوبی

 

صنایع برق و ارتباطات و فولاد:

 1. شرکت جنرال الکتریک آمریکا که در زمینه برق و انرژی کار می کند. با قراردادی به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار. ( همراه کمپانی های جی ای پاور و بیکر هیوز که سال گذشته توسط جنرال خریداری شده اند)
 2. شرکت آلمانی زیمنس متخصص سیستمهای ارتباطاتی
 3. شرکت ایتالیایی دانیلی. قراداد با رژیم در سال ۲۰۱۶ به ارزش ۵.۷ میلیارد دلار
 4. شرکت انی ایتالیا که در زمینه فولاد کار میکند
 5. شرکت ارتباطات زد. تی.ای zte چین که در سال ۲۰۱۷ با رژیم قرارداد بسته بود
 6. شرکت ان.جی engie فرانسه که در زمینه گاز و برق فعالیت دارد

 

 

سایر کمپانی ها:

 1. شرکت آمریکایی پروکتر اند کمبل، این شرکت در زمینه لوازم بهداشتی و آرایشی فعال است و در ایران ۱۱۵ میلیون دلار در سال فروش داشته است ( همچنین شرکت تبلیغتی ای سی آی که برای این کامپانی کار میکرد نیز قراردادهایش را ازد دست میدهد)
 2. شرکت نایکی آمریکا nike بزرگترین تولید کننده وسایل و پوشاک ورزشی

شرکت هانی ول اینترنشنال  honeywell آمریکا که در زمینه تکنولوژی کار میکند،  به‌گفته وال استریت ژورنال از سال ۲۰۱۶تا کنون، بیش از ۱۱۰میلیون دلار در ایران درآمد داشته است.

تحریم ایران،روند توقف واردات نفت نايارا انرژی هند