در خاطره روزها ۲۴خرداد ۱۳۹۷- ۱۴ ژوئن

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲۴خرداد ۱۳۹۷- ۱۴ ژوئن

انفجار در سامرا

انفجار در سامرا

۲۴خرداد ۱۳۸۶- ۱۴ ژوئن انفجار در سامرا

براثر دو انفجار جنايتكارانه و تروريستي، مناره‌هاي مراقد مطهر «سامرا» منفجر شد و موجي از خشم و انزجار مردم را نسبت به رژيم آخوندي برانگيخت. اين انفجارها در حالي صورت گرفت كه از اسفند ۸۴ پس از انفجار گنبد اين مراقد منطقه تحت حفاظت بود.

 

 

آموزش و پرورش اجباری و رایگان

آموزش و پرورش اجباری و رایگان

۲۴خرداد – ۱۴ ژوئن ( ۱۶۴۲ميلادي) آموزش و پرورش اجباری و رایگان

در ماساچوست مقررات آموزش وپرورش اجباری و رایگان به‌اجرا گذاشته‌شد كه بعدا گسترش یافت و تا به‌امروز درسراسر آمریكا ادامه دارد. در آمریکا تامین هزینه آموزش وپرورش رایگان و اجباری و هم‌چنین انتقال دانش‌آموزان از هر نقطه شهر و حومه بااتوبوس به‌مدارس، از محل عوارض مستغلات برعهده شهرهاست.

 

 

درگذشت ماكسيم گوركي

درگذشت ماكسيم گوركي

۲۴خرداد – ۱۴ ژوئن ( ۱۹۳۶ميلادي) درگذشت ماكسيم گوركي

ماكسيم گوركي الکسي ماكسيمويچ پشکوف نويسنده بزرگ روس كه دردها و مشكلات محرومترين اقشار مردم را در قالب داستان به مؤثرترين شكلي منعكس ميكرد، معتقد بود نويسنده بايد سير و سفرکند و رنجهاي مردم را لمس کند.

 

 

زادروز ارنستو چهگوارا

زادروز ارنستو چهگوارا

۲۴خرداد – ۱۴ ژوئن ( ۱۹۲۸ميلادي) زادروز ارنستو چهگوارا

«ارنستو چه گوارا» از رهبران فقيد انقلابي كه در جريان انقلاب كوبا دستيار «فيدل كاسترو» بود، چشم به جهان گشود. وي پس از پيروزي انقلاب دركوبا، به‌منظور برانگيختن انقلاب، در بوليوي دستگير و بدون محاكمه اعدام شد. تا سال 2010 درباره چه‌گوارا سه هزار و 119 کتاب انتشار یافته است.

 

 

قيام”مشت زنان” در چين

قيام”مشت زنان” در چين

۲۴خرداد – ۱۴ ژوئن ( ۱۹۰۰ميلادي) قيام”مشت زنان” در چين

جنبش «مشت زنان» كه از جوانان غيرتمند چيني تشكيل شده بود، عليه سلطة نيروهاي خارجي در چين دست به قيام زدند. نيروهاي اين جنبش در اين روز حملات خود را عليه مؤسسات خارجي آغاز كردند. اين عمليات انعكاس گستردهيي در جهان آن روز پيدا كرد.