بررسی روزنامه‌های حکومتی امروز – ۲۴خرداد۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

بررسی روزنامه‌های حکومتی امروز – ۲۴خرداد۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین مطالب منتشره در روزنامه های امروز نظام

 

 

در صفحات اول روزنامه های حکومتی امروز پنجشنبه 24 خرداد، مهم ترین تیترها و گاه تیتراصلی به وضعیت وخیم اقتصادی کشور اختصاص یافته است. در کنار این تیترها وعده‌ها و ادعاهای روحانی و دعواهای باندی بر سر برجام دیده می شود. برخی روزنامه ها هم تمام صفحه اول خودشون را به موضوع جام جهانی در روسیه اختصاص داده اند. از موضوع اقتصادی در روزنامه های باند خامنه ای شروع می کنیم:

ابرار: تذکر 276 نماینده به رئیس جمهور در مورد وضعیت اقتصادی کشور

ابرار:‌یک استاد اقتصاد: اقتصاد ایران سکته زد

ابرار اقتصادی: کاهش 80درصدی قدرت خرید مردم در ۸ماه

ابرار اقتصادی: مدیریت بازار از توان بانک مرکزی خارج شده است

جوان: محتکران گران فروش دولتی انبارها را خالی کنند

رسالت: اعتراف دیر هنگام نوبخت به افزایش 60 درصدی نرخ برخی کالاها: بالاخره گرانی به پاستور رسید

کیهان: گرانی امروز حباب است یا وعده های دیروز؟

وطن امروز: کواکبیان با اشاره به وضعیت بد اقتصادی و ناتوانی دولت در مدیریت کشور: خجالت می کشم از این دولت حمایت کردم

صدای اصلاحات: این گزارش را در چاه جمکران بیاندازید / روایت یک خبرنگار از یک شب افطاری با یک خانواده زندانی/ چند روز بود غذا نخورده بودند. هرچه بچه ها غذا می خوردند حالشان بدتر می شد. مادر گفت: معده آنها ضعیف شده است. این جا یک خانواده زندانی در پایتخت است. خانواده هایی که سالهاست فراموش شده اند.

در روزنامه های باند حسن روحانی هم اذعان به گوشه یی از اوضاع اقتصادی دیده می شود، در عین اینکه تلاش کرده اند تقصیر را به گردن باند رقیب بیندازند

آرمان: حداقل یک بیکار در هر خانواده ایرانی

آفتاب یزد: تاثیر طومار بازی دلواپسان در مجلس بر بازارها

تجارت: سفره خالی سهم مردم از گرانی

جهان صنعت:  واکنش منفی بازار به ادعای رییس کل بانک مرکزی؛ سکه عقب نمی نشیند

تک و پاتک باندها حول برجام و اف ای تی اف موضوع مشترک روزنامه های پنجشنبه است

آرمان: در تحلیل مسعود پزشکیان از شرایط امروز کشور و نقش مجلس مطرح شد؛ انتقاد از برخی نمایندگان بی اطلاع – چرا وقتی نمی توانید FATF  را درست تلفظ کنید در باره آن اظهار نظر و مخالفت می کنید؟ اگر کشور سامان مالی داشت، ده هزار میلیارد گم نمی شد

رسالت: ظریف: هنوز بسته‌یی از طرفهای برجامی دریافت نکرده ایم

عصر ایرانیان: مخالفت ها با پیوستن ایران به یک سند استعماری ادامه دارد؛ نباید در زمین FATF بازی کرد

کیهان: موگرینی: تلاش ما برای حفظ برجام همسو با منافع آمریکاست

وطن امروز: بازی مزورانه آلمان و فرانسه در موضوع برجام خانم دروغگو، آقای دلال!

هشدارهای مهره های باند روحانی در مورد وضعیت بن بست نظام و ضرورت باز بینی در مبانی قدرت و ساختار نظام،  موضوع روزنامه های باند روحانی است.

آرمان: حسین انصاری راد: این موضوع که مردم از وضعیت اقتصادی ناراضی هستند و این سطح نار‌ضایتی گسترده است هیچ شکی نیست. در ضمن این نار‌ضایتی فقط مختص یک طبقه یا قشر خاصی نیست و می‌توان گفت تمام طبقات اجتماعی از وضعیت فعلی رضایت ندارند منظور این است که این سطح نارضایتی فقط مربوط به قشر عظیمی از طبقه متوسط و پایین جامعه نمی‌شود که در زندگیشان وامانده‌اند و در بحث معیشت دچار مشکل هستند. بلکه اقشاری که از لحاظ درآمد در سطح خوبی هستند نیز احساس نارضایتی دارند

ایران: عباس عبدی: نگران؛ ناامید؛ خسته؛ توصیف اجمالی از وضعیت کنونی جامعه ایران است. یک نقطه روشن هست. اتفاق نظر نسبی در وجود نگرانی درباره آینده و اینکه ادامه مسیر فعلی و گذشته دیگر ممکن نیست.

مسأله امروز ایران، هیچ راه‌ حل جزئی و فنی ندارد. در سطح هیچ یک از قوا نیست و باید در سطح ملی حل شود. باید در نگاه به جامعه و رابطه قدرت و مردم اصلاح اساسی صورت گیرد.