نقش رژیم ایران در تسهیل حملات ۱۱سپتامبر-۲۰دقیقه-گزارش۲-۲۶خرداد

اندازه متن
Aa Aa

گزارش2 ـ نقش رژیم ایران در تسهیل حملات ۱۱سپتامبر

دولت دونالد ترامپ نقش رژیم ایران در تسهیل حملات یازده سپتامبر را محکوم می کند. بخشهایی از گزارش واشینگتن فری بیکن در این رابطه  را از نظر می گذرانیم:

وزارت خارجه  آمریکا روز ۲۲خرداد۹۷ اعلام کرد:‌ توضیحات محمد جواد لاریجانی  یک مقام ارشد (رژیم) ایران  اعتراف  به تسهیل حملات تروریستی 11سپتامبر علیه مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک است.

وی به سفر مهاجمان تروریست از ایران اعتراف کرد.

وی هفته گذشته طی مصاحبه یی گفت دولت ایران به تردد شبه نطامیان القاعده که  نهایتاً برای انجام حملات یازده سپتامبر رفته بودند کمک کرده است.

محمد جواد لاریجانی معاون امور بین المللی در قوه قضائیه  در اظهاراتی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد اعتراف کرد مقامات اطلاعاتی ایران بطور سری به تامین عبور مهاجمان القاعده و دادن پناهندگی به آنها کمک کرده اند.

از لاریجانی نقل قول شده است که گفته است« دولت ما موافقت کرد که پاسپورت های برخی از آنها را مهر نزند زیرا آنها برای دو ساعت در پرواز های ترانزیت بودند.

آنها پروازهای خود را بدون آنکه پاسپورت های آنها مهر بخورد از سر گرفتند.  هرچند تحرکات آنها تحت نظارت کامل اطلاعات ایران بود» .

بعد از انتشار وسیع این اعترافات، مقامهای رژیم ایران تلاش کردند آن را توجیه کنند و مدعی شدند    ترجمه متن مورد سواستفاده قرار گرفته است

وزارت خارجه( آمریکا) در اظهاراتی که برای فری بیکن ایراد شد گفت اظهارات جواد لاریجانی به معنای  پذیرش مواضع دولت آمریکاست که مدتهاست می گوید  (رژیم) ایران به مهاجمان القاعده کمک کرده و عبور آنها ازخاورمیانه را تسهیل کرده است

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا  به فری بیکن گفت« مامی دانیم که مقامات ایران در مخفی کردن سفر اعضای القاعده کمک کرده اند و حتی پاسپورت آنها را مهر نزده اند/

 این اعمال یک بار دیگر ماهیت رسوای رژیم ایران را نشان میدهد و سند دیگری از نقش شرورانه این ژیم در جهان است» .

این مقام گفت دولت ترامپ در  جبهه های مختلفی برای مقابله با حمایت (رژیم) ایران از تروریسم کار می کند و در تشدید فشار بر این رژیم تردید نخواهد کرد.

این مقام گفت« دولت ترامپ مصمم است تا با رفتار بی ثبات کننده رژیم ایران مقابله کند و به افزایش فشار بر این رژیم برای تغییر رفتارش ادامه خواهد داد» .