روزها و یادها هفته آخر خرداد

اندازه متن
Aa Aa

۲۷خرداد ۸۵ حمایت ۵ ميليون و ۲۰۰ هزار عراقی از مجاهدین اشرف.

 

روز شنبه ۲۷خرداد ۸۵ تالار بزرگ امجدیه‌ی شهر اشرف شاهد برگزاری کنگره‌ی عظیم همبستگی مردم عراق با سازمان مجاهدین خلق ایران بود.

روزها و یادها هفته آخر خرداد

                                                      گردهمایی بزرگ در اشرف                                                         

 

 

بیش از ۱۰ هزار تن از مردم شریف عراق همراه با مجاهدین حاضر در اشرف, شاهد اعلان  بيانيه های ۱۲۱ حزب، سازمان، انجمن و دیگر تشکلهای سیاسی و اجتماعی مردم ، سران عشایر و شخصیتهای برجسته عراقی‌ای بودند که  از بيانيه‌ی ۵ میلیون و دویست هزار عراقی حمایت ميكردند.

بيانيه پنج ميليون و دویست هزار عراقی،  ضمن حمایت از مجاهدین، تنها راه نجات عراق از شرایط ناگوار را در خلع يد از رژیم و عواملش در عراق، ارزیابی ميكرد، امری که مرور زمان پیوسته بر صحت آن گواهی داده و میدهد.


۲۹خرداد ۱۳۳۰ اجرای قانون خلع ید از استعمار انگلیس

بیست و نهم خرداد سالروز تحقق يك آرزوی بزرگ ملت ایران، در حکومت ملی دکتر محمد مصدق است.

روزها و یادها هفته آخر خرداد

                                   اجرای قانون حلع ید از استعمار انگلیس                                          

 

روزی که در اثر تلاشها و مبارزات پيگير نهضت ملی  سرانجام قانون خلع ید از شرکت استعماری نفت ایران و انگلیس در سال ۱۳۳۰ به اجرا در آمد. در نتیجه‌ی مبارزات مستمر دکتر مصدق و یارانش در نهضت ملی ایران، بالاخره اصل ملی کردن نفت ایران در كميسيون نفت با اتفاق آرا تصویب و توسط مصدق به مجلس شورای ملی ارائه شد.

مجلس شورا در روز ۲۴ اسفند این ماده‌ی واحده را به تصویب رساند و روز ۲۹ اسفند مجلس سنا اصل ملی شدن صنعت نفت  را مورد تاييد قرارداد و به این ترتیب صنعت نفت ایران بعد از حدود ۵۰ سال سلطه‌ی  انگلیس بر آن، سرانجام ملی شد.


۳۰خرداد۱۳۷۳ انفجارجنایتکاران و حولناک در حرم امام رضا( ع)

بعدازظهر روز ۳۰ خرداد سال ۷۳ مصادف با روز عاشورای در نزدیکی ضریح امام رضا علیه السلام در مشهد بمبی منفجر شد این انفجار به گفته رژیم ۲۶ کشته و دههای زخمی درمیان انبوع  زائران بی‌گناه به جای گذاشت و باعث تخریب ضریح امام رضا علیه السلام شد.

روزها و یادها هفته آخر خرداد

                                                         حرم امام رضا علیه‌السلام                                                             

 

 

خامنه‌ای بلافاصله این جنایت را به فرزندان مجاهد مردم ایران نسبت داد، ۵ سال بعد و در جریان جنگ گرگها بر سر قدرت یکی از عوامل اطلاعاتی رژیم به نام اکبر گنجی در مصاحبه‌ای گفت:

تاریکخانه اشباحی وجود دارد كه در آن عالیجنابان خاکستری اطراق کرده و همچنان به توطئه مشغولند. انفجار مشهد يكی از اقدامات آنان است. آنها مسجد اهل سنت را در مشهد خراب کردند که به دنبال آن حادثه وحشتناک انفجار حرم امام رضا پیش آمد که ‌‌آن را به گردن (مجاهدین) انداختند.


۳۱ خرداد ۱۲۶۰ شهادت شاعر مبارز سعید سلطانپور

آن دلاور كه قفس با گل خون مي آراست

روزها و یادها هفته آخر خرداد

                                                    مبارز شهید سعید سلطانپور                                                         

لبش آتشزنه آمد، سخنش آذر شد.

 

فدایی شهید ، سعید سلطانپور، شاعر و هنرمند انقلابی بود که در برابر ارتجاع غدار خمینی، راه مقاومت سرخ‌فام را بر گزید و در برابر هجوم جنایت، بی‌پروا ایستاد. سعید سلطانپور به عنوان مبارزی که سالها در برابر سانسور و اختناق رژیم شاه مقاومت کرده و اسارت و زندان را بجان خریده بود، در زمان حکومت خمینی هم راه دفاع از آزادی را در پیش گرفت و بخاطر همین ایستادگی و مقاومتش بود که کمی پیش از ۳۰خرداد ۶۰,  در مراسم ازدواجش, توسط پاسداران خمینی دستگیر شد و در روز ۳۱خرداد ۶۰ همراه با گروهی از مجاهدان خلق, در برابر دژخیمان خميني سربلند و استوار ایستاد و قهرمانانه به شهادت رسید.


۳۱خرداد۱۳۶۳ شهادت مجاهد خلق حبیب خبيری، كاپيتان تیم ملی فوتبال

مجاهد شهید حبیب خبيری در يكی از محلات فقیرنشین جنوب تهران بدنيا آمد و از همان آغاز خلق و خوی مردمي‌اش را از توده‌های محرومی آموخت که با آنها زیست. برای آنها توپ زد و با عشق آنها جان باخت.

روزها و یادها هفته آخر خرداد

     مجاهد شهید حبیب خبیری کاپیتان تیم ملی فوتبال     

 

حبیب قهرمان پس از پیروزی انقلاب ضد سلطنتی به جرگه‌ی هواداران سازمان پیوست و از آن پس هیچگاه از هواداری و كمك به مجاهدین دریغ نورزید.

آغاز مقاومت مسلحانه‌ی انقلابی علیه رژیم خميني حبیب را در راه و آرمان خود استوارتر كرد. آنگاه که در سال۶۲ توسط جلادان خميني اسیر شد، در اوجی درخشان‌تر، جوهر مردمی و انقلابی خود را به نمایش گذاشت.

كاپيتان محبوب تیم ملی فوتبال ایران با گشاده رویی و صبر انقلابی، شکنجه‌ها و توهین‌های دشمن را تحمل کرد و در پاسخ همه‌ی رذيلت‌های آنان بر عزم خود در ادامه‌ی راهش پای فشرد. تا آن که عاقبت در ۳۱خرداد سال۶۳، به همراه چهل تن دیگر از خواهران و برادران مجاهدش، به دستور پیر کفتار جماران تیرباران شد.

حبیب، تنها يك قهرمان نام‌آور دنیای ورزش نبود. راه و رسم مردمی او، که میراثی از سنت جوانمردی و مردم‌دوستی امثال جهان‌پهلوان تختی بود، از او قهرمانی فروتن، صمیمی و فداکار ساخته بود. او با همین روحیه قدم در راه مجاهدین گذاشت و سر و جان را بر سر آزادی مردم و میهن خود گذاشت.