انگلستان-بیانیه رهبران بلندپایه مذهبی با قیام ومقاومت مردم ایران

اندازه متن
Aa Aa

انگلستان-بیانیه رهبران بلندپایه مذهبی با قیام ومقاومت مردم ایران

 

بيانية بيش از 50 رهبر بلند پايه مذهبي انگلستان

شامل 4 اسقف اعظم و 14 لرد اسقف

در آستانة گردهمايي بزرگ مقاومت

حمايت از مقاومت و قيام مردم ايران براي تغيير

 

خواست مردم ايران براي آزادي گوش فرا دهيم

خواستی‌ كه در گردهمايي 30 ژوئن در پاريس

 ارائه مي‌شود

در آستانة گردهمايي بزرگ مقاومت در پاريس در 9 تير ماه (30 ژوئن)، بيش از 50 تن از رهبران مذهبي انگلستان، از جمله 4 اسقف اعظم و 14 لرد اسقف، بيانيه‌يي را كه به ابتكار دكتر روان ويليامز، اسقف اعظم پيشين كانتربري در محكوميت نقض فاحش حقوق بشر و نقض حقوق پيروان مذاهب مختلف توسط ديكتاتوري آخوندي صادر شده به امضا رساندند و حمايت و همبستگي خود را با خواست مردم ايران براي تغيير و استقرار آزادي اعلام كردند.

اين بيانيه مورد حمايت اكثر رهبران بلندپاية مذهبي انگلستان، اسكاتلند و ولز قرار گرفته و توسط 14 تن از لرد اسقف‌هاي انگلستان كه بيش از دو سوم رهبران مذهبي در مجلس اعيان انگلستان را تشكيل مي‌دهند، حمايت شده است. رهبران مذهبي كه از اين بيانيه حمايت كرده‌اند، هزاران كليسا را در سراسر بريتانيا تحت پوشش قرار مي‌دهند.

 

امضاكنندگان اين بيانيه با اعلام حمايت خود از گردهمايي بزرگ مقاومت در 30 ژوئن، خواهان آن شدند كه روابط با حكومت آخوندي به توقف اعدام و سركوب اقليت‌هاي مذهبي مشروط شود.

 

اطلاعية مطبوعاتي دفتر اسقف اعظم دكتر روان ويليامز

رهبران مذهبي در سراسر بريتانيا شامل انگلستان، ولز و اسكاتلند

 براي حسابرسي از رژيم ايران

به‌خاطر نقض حقوق بشر فراخوان مي‌دهند

بيش از 50 رهبر مذهبي و اسقف به اسقف اعظم عاليجناب دكتر روان ويليامز مي‌پيوندند تا نقض فاحش حقوق بشر در ايران، به‌خصوص نقض حقوق اقليت‌هاي مذهبي و درد و رنج آنها در ايران را محكوم كنند.

اسقف جان پريچارد اسقف پيشين آكسفورد از امضاكنندگان اين بيانيه، گفت: «امروز ما يك ابتكار و بيانيه مهم از سوي دكتر روان ويليامز را مورد حمايت قرار داديم؛ (اين بيانيه حمايت) بيش از 50 تن از اسقف‌ها و رهبران مذهبي و هم‌چنين 78 تن از رهبران كليسا در ايالات متحده را (كسب كرده است). بيانيه سركوب و درد و رنج مردم ايران و اقليت هاي مذهبي، را برجسته مي‌كند و به جامعة جهاني فراخوان مي‌دهد كه براي دفاع از حقوق آنها در مقابل سركوب و تعقيب و آزار، دست به اقدام فوري بزند».

اين بيانيه سوءاستفادة رژيم (ايران) از مذهب اسلام را براي اعمال يك حكومت مستبد ديني بر ميليون ها ايراني نشان داده و خواستة مردم ايران را براي تغيير واقعي كه در قيام سراسري (دي‌ماه 96) به خوبی بارزشد، مورد توجه قرار می دهد.

بيانيه صادر شده توسط اسقف اعظم دكتر روان ويليامز اسقف اعظم پيشين كانتربري توسط بسياري از اسقف‌ها و رهبران مذهبي در انگلستان، ولز و اسكاتلند از جامعة جهاني مي‌خواهد به فراخوان آزادي و حقوق بشر در ايران كه در گردهمايي بزرگ بين‌المللي پاريس در 30 ژوئن منعكس خواهد شد، توجه كند

اسقف دكتر جان پريچارد (گفت): «ما در بيانيةمان، از كشورها مي‌خواهيم وضعيت وحشتناك حقوق بشر در ايران، به‌ويژه وضعيت دردناك اقليت‌هاي مذهبي را در برقراري روابطشان با (رژيم) ايران مد نظر قرار بدهند. ما از همة آنها مي‌خواهيم كه به‌عنوان يك پيش‌شرط، بهبود روابطشان با (رژيم) ايران را به قطع سركوب اقليت‌ها و توقف اعدام در ايران مشروط كنند».

 

در بيانيه اسقف‌هاي انگلستان با اشاره به نمونه‌هايي از محكوميت بين‌المللي نقض حقوق پيروان مذاهب مختلف توسط رژيم آخوندي شامل موضع‌گيري دبيركل ملل متحد و گزارش سالانة كميسيون آمريكايي در مورد آزادي مذاهب در جهان، اضافه مي‌كنند:

بر خلاف برداشتهای افراط‌گرايان اسلامي، از جمله رژيم ايران، اسلام ديني است ابراهيمي كه تساهل نسبت به طرفداران ساير مذاهب و هم‌زيستي مسالمت‌آميز ميان بشريت را از هر نژاد، جنسيت و اعتقادي ترويج مي‌كند.

در قيام سراسري در ماه دسامبر و ژانويه كه تماميت رژيم را به لرزه در آورد، مردم ايران مخالفت خودشان را با رژیم مذهبي حاكم نشان دادند و خواهان تغيير دموكراتيك در كشورشان شدند.

در چنين شرايطي ما از كشورها مي‌خواهيم كه وضعيت وحشتناك حقوق بشر در ايران، به‌ويژه وضعيت دردناك اقليت‌هاي مذهبي را در برقراري روابطشان با (رژيم) ايران مورد نظر قرار بدهند. ما از همة آنها مي‌خواهيم كه به‌عنوان يك پيش‌شرط، بهبود روابط‌شان با (رژيم) ايران را به قطع سركوب اقليت‌ها و توقف اعدام در ايران مشروط كنند.

زمان آن فرا رسيده كه ما به خواست مردم ايران براي آزادي از جمله آزادي مذهب گوش فرا دهيم. اين خواست در گردهمايي بزرگ بين‌المللي «آزادي ايران» كه روز 30 ژوئن در پاريس، براي گسترش آزادي و حقوق بشر در ايران  با حضور شخصيت‌هاي مذهبي، سياسي، و اجتماعي از سراسر جهان برپا مي‌شود به نمايش گذاشته مي‌شود.

 

 

اسقف جان پريچارد اسقف پيشين آكسفورد انگلستان

پيام اسقف جان پريچارد اسقف پيشين آكسفورد انگلستان

در آستانه گردهمايي بزرگ مقاومت در پاريس

من از تلاشهای عالي شوراي ملي مقاومت در حمايت از مردم ايران در این دوران بسيار سخت حمايت میكنم

اعتراضات دسامبر گذشته  در ایران نشان داد که مردم ايران صبرشان به انتها رسيده است.  آنها از اين رژيم بستوه آمده اند و ازادي و حقوق بشر مي خواهند.  اكنون زمان آن فرارسيده كه اين رژيم برود.

خانم مریم رچوي و اپوزيسيوني كه او رهبري مي كند سازمانيافته  و آماده است اوضاع را وقتيكه زمانش برسد بدست بگيرد كه اميدوارم هرچه زودتر فرابرسد.

بعنوان يك اسقف در ميان بسياري ديگر از اسقف ها هستم که درحال تهيه يك بيانيه درمورد آزادي مذهب، و آزادي اقليت ها هستند و همچنين يكي از فراوان افرادي هستم كه در ۳۰ ژوئن براي شركت در يك گردهمايي به پاريس مي روند، كه فرصت بسيار خوبي براي نشان دادن همبستگي با مردم ايران است . در آنجا 50 نماينده پارلمان و لردها از مجلس اعيان و حقوقدانان ارشد و مردم از اقشار مختلف حضور خواهند داشت و من به نمايندگي از طرف جوامع مذهبي و همچنين كلسيا ها در آنجا خواهم بود. بنابراين ما در كنار شما هستيم.

 

انعكاسات بيانيه اسقف هاي انگلستان

 

مجلة كريستين تودي 21 ژوئن 2018: روان ويليامز اسقف اعظم پيشين كانتربري، هدايت يك محكوميت جمعي (عليه رژيم) ايران از سوي (بيش از) 50 تن از اسقف‌هاي… انگلستان را برعهده گرفت.

اين بيانيه گسترده‌ترين موضع‌گيري جمعي اسقف‌هاي انگلستان از زمان بحران پناهندگان در سه سال پيش است و «وضعيت اسفناك حقوق بشر در ايران، به‌ويژه وضعيت وخيم اقليت‌هاي مذهبي» را محكوم كرده است.

علاوه بر دكتر ويليامز…، اين (بيانيه) توسط سران كليساهاي اسكاتلند و ولز و نيز اسقف دورهام يكي از بالاترين چهره‌هاي كليساي انگلستان، به امضا رسيده است…

بيانية اسقف‌هاي (انگلستان) خواهان آن مي‌شود كه دولت‌ها دست به اقدام بزنند؛ (اسقف‌ها) از گردهمايي سالانة «ايران آزاد» كه شنبة آينده در پاريس تحت هدايت مخالفان رژيم (ايران) برگزار خواهد شد، حمايت كرده‌اند.

(در اين بيانيه آمده است): «زمان آن فرا رسيده است كه ما به خواستة مردم ايران براي آزادي، از جمله آزادي مذهبي، گوش فرا بدهيم».

 

مجلة تبلت انگلستان 22 ژوئن 2018: اسقف‌هاي كليساي انگلستان، در محكوميت (رژيم) تهران به هم مي‌پيوندند

در ابتكار عملي كه از سوي لرد روان ويليامز… اسقف پيشين كانتربري صورت گرفت، بيش از 50 اسقف كليساي انگلستان، بيانيه‌يي را در محكوميت نقض حقوق بشر توسط رژيم تهران و رفتار آن با اقليت‌هاي مذهبي در ايران، امضا كردند.

اسقف جان پريچارد…، گفت: «ما اين ابتكار عمل توسط دكتر روان ويليامز را كه از سوي بيش از 50 اسقف انگلستان و 78 رهبر كليسا در آمريكا مورد حمايت قرار دارد اعلام مي‌كنيم…».

بيانيه (اسقف‌هاي انگلستان) به قيام سراسري دسامبر 2017 و ژانويه 2018 (در ايران) اشاره كرده كه «بنياد رژيم (حاكم) را به لرزه در آورد» و «مردم ايران» طي آن «مخالفت خود را با حاكميت مذهبي تحت نام اسلام نشان دادند و خواست خود را براي تغيير دموكراتيك در كشورشان، ابراز كردند».

اين اعتراض‌ها توسط رژيم سركوب شد و به گفتة شوراي ملي مقاومت…، 50 تن از معترضان قبل يا بعد از دستگيري كشته شدند و 8000 هزار تن دستگير شدند.