تحولات ایران و جهان در 20 دقیقه-2تیر

اندازه متن
Aa Aa

1-دبیرکل سازمان ملل خواهان توقف حملات رژیم اسد در جنوب غربی سوریه شد. سازمان ملل:‌ این حملات باعث آواره شدن هزاران نفر به سوی مرزهای اردن شده است.

۲-کشته شدن یک سرکرده سپاه  پاسداران در  سوریه، شاهرخ دایی پور مربی موشکهای تاو و ضدزره و از فرماندهان صحنه در جنگ سوریه کشته شد.

۳-بیژن زنگنه وزیر نفت رزیم:  بعید است خریداران نفت ایران از تحریم آمریکا معاف شوند.

 

گزارش1 ـ لبنان گذرگاه تروریستهای رژیم ایران

در لبنان جدال بر سر مهر نزدن به پاسپورت عناصر رژیم ایران هنگام ورود و خروج  آنها به این کشور هنوز ادامه دارد .

عده ای می گویند دولت لبنان که حزب الله بر بخشهایی از آن سلطه دارد  مکانیزمی برای تسهیل ورود و خروج  عناصر سپاه پاسداران به سوریه و لبنان ایجاد کرده است. آنها بدون اینکه شناسایی بشوند با پاسپورتهایی که مهر نمی خورد  تردد می کنند و  تحریم های آمریکا را هم دور می زنند.

اسکای نیوز می گوید:

در فرودگاه بیروت وقتی پاسداران تردد می کنند  نه به پاسپورت آنها بلکه   به برگه ای  مهر می زنند که  به پاسپورت الصاق شده است

این قانون سالهاست که در لبنان اجرا شده است . عده ای آنرا بغایت خطرناک می دانند  چرا که به نظامیان رژیم ایران این اجازه را می دهد بصورت مخفیانه  به سوریه و لبنان تردد کنند. این اقدام نقض قوانین بین المللی است

علی الامین رئیس سایت الجنوبیه: لبنان معبر یا منفذ سیاهی است که عناصر رژیم ا یران از آن وارد منطقه می شوند چه مشاوران نظامی و چه عناصر امنیتی  .  رژیم ایران از لبنان بعنوان منطقه نفوذ خود  استفاده می کند 

برخوردهای ویژه  دولت لبنان با عناصر رژیم  ایران  معنی اش این است که هزاران نفر در عمل توانسته اند بدون باقی ماندن هیچگونه اثری روی پاسپورتهایشان به لبنان بیایند . این نشان می دهد  حزب الله زمام امور دولت لبنان را در دستهای دارد

فارس سعید نماینده سابق پارلمان لبنان در این رابطه می گوید : چرا این برخورد ویژه را با عناصر رژیم ایران می کنند ؟ رفت و آمد ازادانه سپاه پاسداران با حمایت سیاسی حزب الله عواقب خطرناکی برای    لبنان و مردم آن دارد.

 

گزارش2 ـ باید با رفتار سلطه جویانه رژیم ایران مقابله کرد

آنگلا مرکل خواستار برخورد با سیاست‌های رژیم ایران در خاورمیانه شد.  او برنامه موشکی رژیم را به عنوان یک تهدید معرفی کرد:

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان  گفت کشورهای اروپایی در مورد برنامه موشک‌های بالستیک رژیم ایران نگرانی‌های مشترکی دارند . او خواستار راه حلی فوری برای مقابله با ” رفتار سلطه‌جویانه ” این رژیم درخاورمیانه شد.

 به گزارش رویتر  صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه به منظور یک دیدار رسمی وارد اردن شد . در این دیدار او در مورد همکاری و مشارکت میان دو کشور و نیز رویدادهای منطقه ای و بین المللی جاری با پادشاه اردن گفتگو کرد .

مرکل گفت بر خلاف اینکه کشورهای اروپایی تمایل دارند توافق اتمی با رژیم ایران را حفظ کنند ولی بخاطر برنامه موشک های بالستیکی این رژیم و دخالتی که در جنگ سوریه و یمن دارد نگران هستند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در گفتگو با پادشاه اردن گفت : کشورهای اتحادیه اروپا در نگرانی بر سر برنامه موشک های بالستیکی رژیم ایران سهیم اند. او خواهان پیدا کردن راه حل های فوری برای جلوگیری از «رفتار تهاجمی» این رژیم در خاورمیانه شد.

  صدر اعظم آلمان در این دیدار افزود : «درست است که ما برنامه موشکهای بالیستیکی رژیم ایران و حضورش در سوریه و یمن، و مقاصد تهاجمی اش در این کشورها را از نزدیک زیر نظر داریم، ولی نه تنها باید این مسائل را مطرح کنیم، بلکه باید برایش راه حلی پیدا کنیم» .

 

 گزارش 3ـ سرنوشت شبه نظامیان رژیم ایران در یمن

رئیس جمهور یمن تاکید کرد عملیات کنونی تا صنعا و پیش از باز پس گیری حاکمیت از شبه نظامیان حوثی وابسته به ایران متوقف نخواهد شد. در رابطه با عملیات آزاد سازی یمن از شبه نظامیان حوثی و قطع سرانگشتان رژیم ایران در یمن، دکتر ریاض یاسین سفیر یمن در فرانسه مصاحبه یی با تلویزیون العربیه انجام داده است که بخشهایی از آن را می بینیم:

سفیر یمن در فرانسه  می گوید:

پایان دادن به کودتا در یمن با آزاد سازی عدن در ماه رمضان سال ۲۰۱۵ شروع شد . 

امروز هم ما در آستانه آزاد سازی بندر حدیدهhodaydah  هستیم و تنها چند گام با این بندر فاصله داریم . به نظرم پایان کار کودتا برای همه در سطح جهان و منطقه و داخل یمن بسیار روشن شده .این پروژه که می خواست مردم یمن را قرنها به عقب ببرد و یمن را به جنگی بی پایان بکشاند در حال پایان یافتن است.

با توجه به اینکه شبه نظامیان حوثی دست به هر کاری می زنند و بیشترین میزان مین را در یمن کاشته و بسته های انفجاری زیادی را در مناطق مختلف یمن نصب کرده اند، نکاتی که عبد ربه منصور هادی گفته برای همه روشن شده  و نشان می دهد این شبه نظامیان صلاحیت آن را ندارند که در دولت یمن شریک  یا در آینده طرف حساب صلح باشند.

دکتر ریاض یاسین سفیر یمن در فرانسه در ادامه گفتگوهایش با العربیه گفت : شبه نظامیان حوثی نه تنها باید از حدیده خارج شوند بلکه باید  تمامی ارگانهای دولتی را که  اشغال کرده اند تخلیه کنند . باید تسلیحات سنگین و نیمه سنگینی که بدست آورده اند را تحویل دهند . در یک کلام می بایست قطعنامه۲۲۱۶ سازمان ملل متحد را اجرا کنند . این کار اصلی است که باید انجام بدهند . در صورتیکه شبه نظامیان حوثی بدنبال صلح بودند دست به این همه جنایت نمی زدند و از غیر نظامیان بعنوان سپر دفاعی خود استفاده نمی کردند و این فاجعه انسانی در یمن را ادامه نمی دادند

با توجه به پیشرویهای ارتش ملی یمن و نیروهای مشترک نظامی در استان حدیده سفیر یمن در فرانسه به العربیه گفت ما می خواهیم که بندر حدیده را در کوتاهترین زمان ممکن آزاد کنیم ولی بعضی اوقات شرایطی غیر طبیعی وجود دارد چرا که شبه نظامیان حوثی مانند هر گروه تروریستی دیگر به قوانین انسانی و حتی به قواعد درگیری ملتزم نیستند .

 

گزارش4 ـ   تصرف کامل شهر  حدیده حتمی است

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه  امارات متحده عربی در یک کنفرانس خبری در دبی  گفت: بازپس گیری بندر الحدیده  hodaydah و کنترل کامل آن از سوی نیروهای ارتش ملی یمن و ائتلاف عربی حتمی و تنها مسئله  آن وقت است.

انور قرقاش گفت: ما راه خروجی حدیده  hodaydah به صنعا را باز گذاشتیم تا بدون هیچگونه درگیری  شبه نظامیان حوثی بتوانند بدون مقاومت به صنعا بروند . او افزود  شبه نظامیان حوثی از بندر حدیده بعنوان شریان اصلی قاچاق سلاح سنگین از ایران استفاده می کنند.

وی فاش ساخت شبه نظامیان حوثی کار پهلو گرفتن کشتی های کمک رسان به بندر حدیده را با مانع روبرو می کنند .   آزاد سازی حدیده گام اول برای آزاد سازی صنعا است و   عملیات آزاد سازی توسط ارتش یمن و با پشتیبانی ائتلاف عربی راه حدیده به صنعا را باز کرده تا شبه نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران از این شهر بدون آنکه مقاومت کنند خارج شوند. او اشاره کرد   جاده های منتهی به بندر حدیده توسط حوثی ها مین کاری شده و به این دلیل نیروهای ائتلاف با هشیاری پیشروی می کنند تا مانع آسیب دیدن غیر نظامیان شوند 

انور قرقاش از موضع فرانسه برای کمک به  مین روبی منطقه حدیده قدردانی کرد.

فرانسه برای کمک به برداشتن میدانهای مینگذاری شده توسط حوثی ها در اطراف حدیده و راههای ورودی به شهر با نیروهای ائتلاف همکاری کرد.

وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفت: آزادسازی حدیده کلید آزادسازی صنعاست حدیده شریان حیاتی قاچاق اسلحه سنگین از ایران برای حوثیهاست

قرقاش حوثیها را مسئول کارشکنی در روند امدادرسانی سازمان ملل به حدیده دانست.

وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفت: پیشنهاد فرستاده ویژه سازمان ملل به حوثیها  برای خروج از حدیده و تحویل بندر وشهر به نیروهای دولتی تنها فرصت حوثیها برای خروج از این شهر  است .

 

گزارش5 ـ سايت پرتابِ ماهواره كره شمالي  به نام ”ساهي“

کره شمالی می گوید گام جدیدی برای حسن نیت برداشته است  و سایت پرتاب ماهواره خود به نام ساهی را بسته است: گزارشی از خبرگزاری رویتر

در منطقه اي دور افتاده در شمال شرق كره شمالي، سايتي قرار داردكه موشكهايي در آنجا ساخته ميشوند كه ميتوانند آمريكا را   هدف قرار دهند.

در هر حال ، اين تاسيسات گسترده، ممكن است ، به چيزي تبديل شود كه دو كشور را به هم نزديك كند، البته  در صورتي كه رهبر كره شمالي  به تعهداتش در جلسه سنگاپور وفادار باشد و سايتها را منهدم كند.

ترامپ:« ملاقات من با رهبر كره شمالي صادقانه ، مستقيم و سازنده بود».

ترامپ ،رئيس جمهور آمريكا ، به خبرنگاران گفت    رهبر كره شمالي به وي قول داده است كه بخش اعظمي از سايت ازمایش (برنامه ها) را از دور خارج كند ، اما مشخص نكرد كه كدام يك را ميخواهد از دور خارج كند.

يك مقام آمريكايي در روز چهارشنبه فاش ساخت   اين ،( سايت پرتابِ ماهواره به نام ”ساهي“) است، تاسيساتي كه در اساس براي آزمایش موتورهای   موشكهاي دوربرد استفاده شده است

 كره شمالي سايت هاي ديگري نيز دارد ، اما تحليل گران ميگويند سايت ” ساهي “ ، بسته شده است كه ميتواند يك ژست مهم حسن نیت به حساب آيد.

اين سايت يكي از شناخته شده ترين تاسيسات در كره شمالي است كه قادر به ثبت مراحل بسيار   زيادي ، از جمله اولين  پرتابِ موفقيت آميز (ماهواره هاي ) فضايي بوده است.

ترامپ گفته است   ، اين يك پيروزي است و پيونگ يانگ هنوز، تعهدات محسوسي جديدي نداده است.

ترامپ : «اما  يك سند بسيار بسيار جامعي امضاء شده است، و من معتقدم كه رهبر كره شمالي به آن سند متعهد است».

 

گزارش ۶ـ بزرگترين فرودگاه مينياتوري جهان

در ادامه بیست دقیقه گزارشی علمی داریم از بزرگترین فرودگاه مینیاتوری جهان در هامبورگ آلمان:

 40  هواپيماي مسافربري با 360 پرواز در روز، در فرودگاه هامبورگ در حال كار هستند.

اين فرودگاه يك مدلِ دقيق با مقياس  287  از فرودگاه شلوغ و پر ازدحام  هامبورگ است ، با مساحتي معادل 125 متر مربع كه در حال تبديل شدن به بزرگترين فرودگاه مينياتوري جهان است. 

سازنده اين فرودگاه مينياتوري ”گرِت براون“ ، يك بومي هامبورگ است.

گرِت براون: در سرزمين عجايب ، به اين نقطه رسيدم كه ميخواهم يك فرودگاه بسازم .

پدرم يك علاقمند تمام عيار به هواپيما بود و من هم مثل او، نزديك فرودگاه زندگي ميكنم و ( به تدريج )  به هواپيماها علاقمند شدم و خيلي زود متوجه شدم كه آنها چه امكاناتي ميتوانند بدهند…

براون 2 سال براي طراحي  نياز داشت .

او به همراه 40 همكارش  ، 4 سال ديگر را روي اين پروژه كار كردند كه 3.5 ميليون يورو خرج برداشته است.

50000   شكل ، 75 ساختمان ، 90 خودرو ، و تك به تكٍ قسمتها ، با دست، در يك كارگاه كه تنها براي اين كار اختصاص داده شده بود، ودرست در زير اين فرودگاه اسباب بازي قرار داشت ، ساخته شده است.

بطور خاص يك سيستم ميكانيكي براي هواپيما  توسعه پيدا كرد.

كلَس پيكال، مهندس مكاترونيك: اينها مانند خودروهاي كوچك كه در اطراف اينجا حركت ميكنند، ساخته شده اند . آنها موتور و سيستم هدايت   دارند .

هدايت آنها توسط كامپيوتر انجام ميشود و ما يك باطري در داخل آنها داريم كه نيروي موتور را براي حركت ، تامين كند.

چالش در رابطه با هواپيماها اين بود كه ( بتوانيم ) آنها را به پرواز در بياوريم ،كه اين كار با ميله هاي ميكانيكي ، انجام شد. بزرگترين چالش ، بلند شدن و فرود آمدن ( هواپيماها) بر روي باند است.

 

گزارش۷ ـ برخورد سیارک‌ها به زمین

برخورد سیارک‌ها به زمین؛ آیا ممکن است بشر هم به سرنوشت دایناسورها دچار شود؟‌

سیارکها، توده‌های بزرگ صخره و فلز، با شکل کروی یا نامنظم هستند که در فضا پراکنده اند، و این امکان وجود دارد که در مسیر حرکت خود به کره زمین برخورد کنند.

اصابت سیارکها به کره زمین می توانند فاجعه بار باشد: در اثر برخورد یک سیارک کوچک با زمین،‌ ممکن است یک شهر ویران شود و برخورد سیارک بزرگ با زمین ممکن است تمامی سیاره ما را به ورطه نابودی بکشاند.

احتمال برخورد سیارکها با زمین در آینده نزدیک، بسیار کم است. اما این تهدید وجود دارد و باید آن را جدی گرفت. آژانسهای فضایی در سراسر جهان و تیم شکار سیارک‌ها در آژانس فضایی اروپا برای مقابله با این تهدید دست به کار شده‌اند.

روز ۳۰ ژوئن «روز سیارک»  است. سازمان ملل متحد این روز را برای افزایش اطلاع رسانی به ساکنان کره زمین نسبت به تهدید سیارکها برای کره زمین تعیین کرده است.

۶۶ میلیون سال پیش برخورد جرمی آسمانی به پهنای ۱۰ کیلومتر باعث انقراض دایناسورها شد. در حال حاضر جز فسیل و مدلی از اسکلت این دایناسورها که در موزه تاریخ طبیعی وین نگهداری می‌شود، چیزی از آنها باقی نمانده است.

کریستیان کوبرل، مدیر موزه تاریخ طبیعی وین می‌گوید: «۶۶ سال پیش شهاب سنگی به زمین اصابت کرد. در اثر برخورد این شهاب سنگ به پهنای۱۰ کیلومتر، حفره‌ای به قطر ۲۰۰ کیلومتر در زمین ایجاد شد. اگر اتفاق مشابه بیفتد انرژی بسیار عظیمی آزاد می‌شود. این برخورد، باعث بروز چندین زمین لرزه شد، بر زندگی گونه‌های مختلف موجودات زنده تاثیر داشت و آب و هوای کره زمین را تغییر داد. یعنی گونه‌های مختلف حیوانات و جانوران را نابود کرد؛ تقریبا دو سوم آنها منقرض شدند

از ۶۶ میلیون سال پیش اتفاق مشابهی نیفتاده است. در بهمن ۱۳۹۱ (فوریه ۲۰۱۳)‌ جرمی آسمانی وارد جو زمین شد،‌ در آسمان روسیه سوخت و در شهر چلیابینسک به زمین اصابت کرد. قطر این شهاب سنگ حدود ۲۰ متر بود، اما انرژی حاصل از انفجار آن، خسارات مالی و جانی زیادی به همراه داشت.

دانشمندان بیش از ۹۰ درصد سیارک‌های بزرگی را که می توانند تمدن روی زمین را نابود کنند، پیدا کرده‌اند و مسیرشان را زیر نظر دارند. اما تنها چند درصد از سیارک‌های کوچک با اندازه های بین ۵ تا ۵۰۰ متر شناسایی شده اند. کار شناسایی این نوع سیارک ها اکنون آغاز شده است.

 

‌گزارش۸-پروژه رژیم ایران در یمن در حال فروپاشی است

علی محسن صالح   معاون رئیس جمهور یمن: پروژه رژیم ایران در یمن که قصد داشت توسط تروریستهای حوثی آن را پیش ببرد، در حال فروپاشی است. عملیات نظامی و مبارزه با عناصر تهدید کننده امنیت و ثبات تا پاکسازی کامل یمن ادامه خواهد یافت.