قاچاق تجهیزات موشکی  به مقصد ایران از ایلینوی

اندازه متن
Aa Aa

قاچاق تجهیزات موشکی به مقصد ایران از ایلینوی

خبرگزاری آسوشیتدپرس در تاریخ اول خرداد ماه جاری اعلام کرد:

یک کیفرخواست فدرال یک تاجر ۵۶ ساله ایرانی را به تلاش برای قاچاق لوازم مورد استفاده در صنعت موشک‌سازی که تحت قوانین عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای ممنوع شده است، از ایلینوی به ایران متهم می‌کند.

تحریم ارسال قطعات موشک به ایران

دادستان فدرال روز پنج شنبه اعلام کرد سعید ولدباقی در سال ۲۰۱۱ برای صادرات غیرقانونی لوله‌های آلومینیوم که هم در موشک‌ سازی و هم صنایع هوافضا مورد استفاده قرار می‌گیرد, از ایلینوی به ایران از طریق بلژیک و مالزی توطئه کرده‌است.

این کیفرخواست هشت مرتبه‌ای در سال ۲۰۱۶ برگردانده شد، اما تنها در این هفته بود که پرونده آن گشوده شد.

ولدباقی به عنوان فراری از سوی مقامات آمریکایی شناخته می‌شود. دادستان‌ها در مورد محل احتمالی او جزئیاتی ارائه نکرده اند.

اتهامات علیه ولدباقی شامل کلاهبرداری و تلاش برای نقض قانون قدرت‌های اقتصادی اضطراری بین‌المللی است.

تنها یک اتهام کلاهبرداری که در کیفرخواست آمده است, حداکثر ۲۰ سال زندان دارد.

در پرونده‌های این دادگاه هیچ وکیلی برای ولدباقی مشخص نکرده است.

بیشتر بدانید :

عوامل رژیم ایران در کشورهای مختلف به دلیل ارسال قطعاتی  که در ساخت موشک به کار برده می‌شود دستگیر و در دادگاههای آن کشورها محکوم شده اند که  در گزارشاتی به نمونه هایی از نقض تحریمها توسط این عوامل رژیم اشاره شده است .

قاچاق قطعات غیرقانونی و نقض تحریمها توسط ایران

پیش از این نیز در خبری سازمان اطلاعات اوکراین اعلام کرده است که دو دلال رژیم ایران را به‌دلیل تلاش برای قاچاق قطعات موشک «خا -۳۱» و کتب فنی این موشک از کشور اخراج کرده است.

به گزارش «دیلی بیست»، مأموران مخفی اوکراین با متوقف کردن خودروی این دو دلال رژیم ایران و تفتیش آن، قطعات موشک «خا -۳۱» را در آن پیدا کردند و آنها را  اخراج کرده است.

قاچاق قطعات و محكوميت دو تن از دلالان تسليحاتي رژيم آخوندی در آمريكا

دادگاهی در لس‌آنجلس  در آمریکا دو تن از دلالان تسلیحاتی رژیم  آخوندی را که بدنبال قاچاق قطعات هواپیماهای نظامی به ایران بودند را محکوم کرد.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، زاویک زرگریان ۵۴ ساله در سال ۲۰۱۷ در دادگاهی در لس‌آنجلس به اتهام نقض قانون بین‌المللی و مقررات تحریم و تبادلات، مجرم شناخته شد.

تشکیل این پرونده ناشی از یک تحقیق مخفیانه طولانی است که بر اساس آن  هنری ترمیناسیان با زرگریان از خارج از کشور تماس گرفت تا برای به‌دست آوردن قطعات هواپیماهای نظامی از جمله استفاده از جت‌های جنگنده اف -۱۸، از وی کمک گیرد

. زرگریان به‌دنبال خرید این قطعات از یک مأمور مخفی اداره مهاجرت آمریکا و اداره امنیت داخلی به‌عنوان تامین‌کننده قطعات خواست استفاده کند و ترمیناسیان به آمریکا سفر کرد تا با هر دوی آنها در مورد این معامله ملاقات کند.

بنا‌به گفته دادستانها این دو نفر می‌خواستند بین ۱۰ تا ۳۰ قطعه خریداری کنند که هزینه کل آن به‌طور بالقوه بیش از سه میلیون و ۶۰۰میلیون دلار بود.

قاچاق قطعات موشك پيشرفتة ضد كشتي

سرویس اطلاعاتی اوکراین از شکست تلاش رژیم آخوندی برای قاچاق اجزای موشک پیشرفته ضد کشتی از این کشور به ایران، پرده برداشت.

دیلی بیست گزارش داد:

«به گفته یک سخنگوی اطلاعات اوکراین، در چهارمین روز سال ۲۰۱۸، دو فرد ایرانی تلاش کردند اجزای یک موشک پیشرفته را از کیف خریداری کنند. بنظر می‌رسد این تلاش، تحریم تسلیحاتی (رژیم) ایران را نقض کرده باشد».

بنا‌به این گزارش، پلیس مخفی اوکراین با دستگیری دو مأمور رژیم ایران، در خودروی آنها اجزای موشک را کشف کرد.

دو فرد مذکور سپس به ایران مسترد شده‌اند.

به گفته دیلی بیست، رئیس اطلاعات اوکراین در سفر اخیر خود به واشینگتن، به مقامهای آمریکایی گفته است، (رژیم) ایران تلاش داشته است اجزای موشک ضد کشتی ایکس-۳۱ را که در اوکراین تولید می‌شود، به‌دست بیاورد.

وی گفت که یکی از افراد ذکر شده، وابستهٴ نظامی سفارت رژیم  ایران در کیف بوده است.

مطالب مرتبط :

دستگیری یک دلال کانادایی به‌دلیل قاچاق تجهیزات نفتی به ایران

محکومیت یک دلال سپاه پاسداران در آمریکا به جرم قاچاق تجهیزات نظامی

۵۷ ماه زندان برای یک دلال رژیم ایران در نیویورک

قاچاق تجهیزات موشکی  به مقصد ایران از ایلینوی