تحریم ایران، صادرات نفت ایران به هند ۱۶٪ کاهش یافت

اندازه متن
Aa Aa

تحریم ایران، صادرات نفت ایران به هند ۱۶٪ کاهش یافت

براساس داده‌های منابع کشتیرانی و صنعتی، واردات روزانه نفت هند از ایران در ماه ژوئن سال جاری به معادل ۵۹۲۸۰۰ بشکه است. در حالیکه که این رقم در ماه مه ۷۰۵۲۰۰ بشکه در روز بود. که نشان از کاهش حدودا ۱۶درصدی واردات نفت از ایران دارد.

هند بعد از چین مهمترین واردکننده نفت ایران محسوب میشود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از همپیمانان خود و خریداران نفت ایران خواست که واردات خود از ایران را به صفر برسانند.

پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ایران. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اواخر خرداد ماه ضمن سفر به هند با نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور دیدار کرد. او در این ملاقات از نخست وزیر هند خواست تا واردات نفت از ایران متوقف سازند.

پس از دیدار نیکی هیلی و نارندرا مودی گزارشهایی مبنی بر اینکه هند از پالایشگاه ها و تولیدکنندگان محصولات نفتی خود خواسته است تا از ماه نوامبر برای «کاهش شدید و حتی در حد صفر» واردات نفت از ایران آماده شوند منتشر شد.

کره جنوبی بارگیری نفت ایران را متوقف کرده است

کره جنوبی نیز بارگیری نفت و میعانات گازی ایران را در ماه ژوئیه به حالت تعلیق درآورده است.

با توجه به پایان ضرب الاجل تحریم ایران در آبان ماه، واشنگتن قصد دارد از ماه نوامبر خریداران را وادار به توقف واردات نفت از ایران کند. حسن روحانی، رئیس جمهوری رژیم ایران در جریان سفر اخیر خود به سویس تهدید کرد که چنانچه آمریکا متحدانش را برای خودداری از خرید نفت ایران تحت فشار بگذارد، آنگاه احتمالا صادرات نفت منطقه نیز متوقف خواهد شد.

بدنبال تهدید ضمنی آخوند روحانی، پاسدار اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه موسوم به ثارالله پاسداران نیز تهدید کرد، در صورتی رژیم ایران نتواند نفت صادر کند از عبور نفت‌کش‌ها از تنگه هرمز جلوگیری خواهد کرد.

سایر مقام های رژیم ایران نیز به خبر به صفر رساندن صادرات نفت ایران، واکنش نشان دادند از جمله اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، گفت، کاری می کنند که آمریکائی ها متوجه شوند، نمی توانند صادرات نفت ایران را متوقف کنند.

پیشتر خبرگزاری رویترز از قطع واردات نفت ایران توسط کره جنوبی خبر داده بود و نوشت: در رابطه با تنگ‌تر شدن حلقه تحریم ایران ۳تن از کارشناسان امور نفتی گفته‌اند که کره جنوبی برای اولین بار از اوت ۲۰۱۲تا کنون در ماه جاری میلادی هیچ نفت خام و میعانات گازی از ایران بارگیری نخواهد کرد، این همزمان است با درخواست و فشار آمریکا برای قطع تمامی واردات نفت از ایران.

یکی از کارشناسان معاملات نفتی آسیای شمالی که با ترتیبات صادرات نفت ایران آشنا است گفت « دولت کره جنوبی برای قطع واردات نفت از ایران فشار آورده است و بارگیری نفت کره جنوبی از ایران در ماه ژوئیه صفر خواهد بود».

بیشتر بخوانید:

تحریم ایران، هدف به صفر رساندن درآمد نفت

شکست نشست وین

خرید نفت از ایران باید به صفر برسد

تحریم ایران، صادرات نفت ایران به هند ۱۶٪ کاهش یافت