سیستان و بلوچستان، پیامدهای آلودگی هوا و ریزگردها

اندازه متن
Aa Aa

سیستان و بلوچستان، پیامدهای آلودگی هوا و ریزگردها

 

گسترش بیماری سل در سیستان و بلوچستان

«ریزگردهایی که امان مردم سیستان و بلوچستان را بریده است»، «هوا برای نفس کشیدن کم است»؛ «ذرات گرد و غبار هوای شهر زابل و ریه‌های مردم را از خاک پر کرده است»،

«توفان گرد وخاك آسمان زابل راتسخير كرد»اینها اعترافهای رسانه های رژیم ایران است که کارنامه تبهکاری و ایران سوزی آخوندها را نشان می دهد آثار سالها آلودگی هو ا و  افزایش ریز گردها و آلودگی و شوری آب و خشکسالی  بدلیل چپاولگری  آخوندها و پاسداران ولایت خامنه ای مردم را درجای جای میهن  به ستوه آورده است. مردمی که با خروش مرگ بردیکتاتور، به پا می خیزند و فریاد می زنند دشمن ما یعنی  دشمن  ایران و ایرانی همین جاست:

هر چند رسانه های رژیم ایران آلودگی هوا و میزان ریزگردها در سیستان و بلوچستان را گاه 15 برابر ، 22 برابر و یا حتی 40 برابر ‌حد مجاز  اعلام می کنند،

اما عضو مجلس رژیم ایران از زابل، آنچه که رسانه های حکومتی بیان نمی کنند را در دانشگاه این شهر اعتراف می کند و می گوید: وجود ریزگردها در منطقه گاهی به ۱۲۰ برابر حد مجاز می‌رسد که در نوع خود یک فاجعه محسوب می‌شود.

وجه دیگری از این فاجعه خود را به صورت گسترش بیماری سل در بسیاری از مناطق این استان نشان می دهد تا آنجا که منابع رسمی حکومتی هم اعتراف می کنند:«خشکسالی،

وزش بادهای موسمی، گرد و غبار ناشی از توفان های سهمگین بعضا با سرعت بیش از 100 کیلومتر در ساعت سبب گسترش بیماری سل در منطقه سیستان به ویژه شهرستان های هیرمند و نیمروز و دامنگیر کردن بسیاری از مردم شده است.

منطقه سیستان بیشترین آمار بیماری سل را در کشور دارد و پس از آن نیز گرگان به دلیل مهاجرت مردم سیستان در رتبه دوم قرار دارد.

گرد و غبار، بیماری های چشمی، سل و شن های روان توان نفس کشیدن و دیدن را برای مردم سیستان سخت کرده است.

شهرستان های نیمروز و هیرمند به دلیل همجواری با افغانستان و قرار گرفتن در کانون بحران گرد و غبار ناشی از خشک بودن تالاب بین المللی هامون نسبت به سایر شهرستان های منطقه سیستان بیشتر در معرض بیماری سل قرار دارند».

آری، درحالیکه خوزستان زرخیز درکنار کارون از بی آبی می سوزد، درسیستان که زمانی انبار غله ایران نامیده میشد، کشتزارها خشک شده و مردم یا به اجبار مهاجرت کرده اند و یا زندگی را به سختی و با فقر و بیماری سپری می کنند.

 

بلایی که رژیم ولایت فقیه برسر طبیعت ایران وارد کرد

در باره وضعیت فاجعه بار  محیط زیست و آثار و طبعات آن در حاکمیت آخوندهای ضد ایران و ایرانی،

شورای ملی مقاومت در فصل پنجم بیانیه سالانه خود در مردادماه گذشته با عنوان «قتل عام طبيعت، فجايع اجتماعي، توحش ضد ايراني رژيم آخوندي» از جمله نوشت:

 

بلايي که رژيم ولايت فقيه بر سر طبيعت ايران آورده، بي سابقه است. هيچ اشغالگر و حاکمي در تمام طول تاريخ ايران زمين، اين گونه وحشيانه طبيعت ايران را قتل عام نکرده است.

کشور ايران هيچگاه شاهد فجايعي در چنين ابعاد که هر روز گوشه اي از آن در رسانه هاي حکومتي پوشش مي يابد نبوده است.

بحران فاجعه بار آب، آلودگي بي حد و مرز هوا، بحران ريزگردها، نابودي جنگلها و مراتع، رشد کويري شدن بخشهاي زيادي از کشور، خشک شدن تالابها و درياچه ها و… نتيجه استيلاي نظام ولايت فقيه و استبداد مذهبي بر ميهن ماست.

 دردوران رژيم خميني جمعيت ايران بيش از دوبرابر شده است  .

.اما ذخاير آبي کشور به شدت کاهش پيدا کرده، نيمي از جنگلها نابود شده، خاک ايران به شدت فرسايش پيدا کرده، درياچه ها رو به نابودي رفته، مراتع ويران و هوا به شدت آلوده شده است.

ره آوردهاي اين نظام ننگين در حوزه محيط زيست، يعني بحران آب، آلودگي هوا به خصوص در کلان شهرها، توفان نمک و ريزگردها در استانهاي مختلف، نابودي جنگلها و زمينهاي کشاورزي، رانش خاک و امثال آن، هستي و حيات کنوني و آيندة مردم و کشور ما را با چالشهاي بزرگي در حوزه محيط زيست روبه رو کرده است.

بیشتر بخوانید:

·       گرد و غبار در ۴۰شهر و ۸۰۰۰روستای سیستان و بلوچستان

·       ایران، بحران آب، خشکسالی و بی‌آبی در چابهار

سیستان و بلوچستان، پیامدهای آلودگی هوا و ریزگردها