آمریکا  یک شبکه ارزی نیروی قدس سپاه پاسداران را متلاشی کرد

اندازه متن
Aa Aa

آمریکا  یک شبکه ارزی نیروی قدس سپاه پاسداران را متلاشی کرد

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه داری آمریکا اعلام  کرد این کشور به همراه امارات متحده عربی  شبکه ای غیرقانونی  را که اقدام به ارسال میلیونها دلار به نفع ایران می کرد متلاشی کرده است.

خبرگزاری رویتر  ۲۱تیر۹۷:‌

دبي  ـ  يك مقام ارشد آمريكا روز پنجشنبه گفت   ايالات متحده و امارات متحده عربي يك شبكه اي كه منابع مالي غير قانوني به ايران سرازير مي كرد را در هم شكستند. این اقدام  در زماني  است كه واشنگتن حركت براي محدود كردن تجارت و دسترسي به پول نقد ايران در منطقه را افزايش مي دهد.

سيگال مندلكر، معاون وزير براي تروريسم و اطلاعات مالي در خزانه داري آمريكا گفت، ”ما مشتركا يك شبكه تبادل ارز كه ميليونها دلار را به نيروي قدس سپاه پاسداران منتقل ميكرد متلاشی کردیم.“

وي گفت   اين شبكه در ماه مه برچيده شد.

 

استفاده نیروی قدس از سیستم مالی امارات متحده عربی

شبکه نیروی قدس براي تبديل ارز از سيستم مالي امارات استفاده كرده بود تا پول نقد را از ايران به خارج منتقل كند و آن را براي استفاده توسط گروههاي نيابتي تحت حمايت رژیم  ايران در منطقه به دلار آمريكا تبديل كند.

مندلكر به خبرنگاران گفت   اين شبكه كه تحت هدايت مقامات ارشد بانك مركزي ايران بود، اسناد جعل ميكرد و معاملات خود را پشت شركتهاي پوششي پنهان ميكرد. وي جزئيات بيشتري از اين عمليات ارائة نداد. در ابتداي ماه ژوئن بانك مركزي امارات متحده عربي اعلام كرد   عملياتهاي هفت باجه تبادل ارز را بخاطر نقض مقررات ضد پولشويي و مقررات ديگر محدود كرده است.

بانك مركزي امارات و دفتر مطبوعاتي دولت امارات روز پنجشنبه بلافاصله به سوالات در مورد سختگيري توضيح داده شده توسط مندلكر پاسخي ارائة ندادند.

مندلكر در حال ديدار از امارات بود بعد از اينكه سفرهاي مشابهي به عربستان سعودي و كويت انجام داد تا حمايت براي تلاش آمريكا به منظور فشار آوردن به ايران بدست بياورد .  اين كار بعد از اينكه رئيس جمهور دونالد ترامپ تصميم گرفت از توافقنامه بين المللي در مورد برنامه هسته اي ايران خارج شود و تحريم عليه تهران را مجددا اعمال كند، اتفاق مي افتد.

 

همکاری دولتهای خلیج فارس برای مقابله با پولشویی نیروی قدس

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه داری آمریکا گفت   دولتها و موسسه هاي مالي در خليج فارس از نزديك با آمريكا همكاري كردند بدليل اينكه آنها در مورد نفوذ شرورانه تهران در منطقه توافق داشتند. مندلكر گفت واشنگتن تلاش كرد تا تجارت ايران را بطور عام محدود كند نه فقط فروش نفت و گاز آن را كه بيش از نيمي از درآمدهاي صادرات آن را تأمين ميكند.

اما واشنگتن ممكن است سخت تلاش كند تا يك كاهش شديد تجارت ايران با امارات متحده عربي را محقق كند. دبي سنتا به عنوان يك مركز براي صادرات به ايران خدمت كرده است و سرمايه گذاري ايران در تجارتها و بازار معاملات ملكي خود را دريافت كرده است.

بر اساس اطلاعات صندوق بين المللي پول صادرات امارات متحده عربي به ايران در سال 2017 مجموعا به 19.9 ميليارد دلار يا حدود 5 در صد توليد ناخالص داخلي بالغ شد.

وقتي از مندلكر در اين رابطه سوال شد گفت كه واشنگتن يك ”شراكت بسيار عالي“ با امارات دارد. وي گفت، ”هيچ ابهامي در ذهن من وجود ندارد كه در كار با هم ما ميتوانيم اقدام قابل توجهي ( عليه ايران ) انجام دهيم تا توانايي آنها براي تأمين مالي خودشان را مختل كنيم.“

مطالب مرتبط

 

آمریکا به‌دنبال خنثی کردن انتقال ۳۰۰میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران

امارات داراییهای اشخاص و شرکتهای وابسته به سپاه را مسدود کرد

آمریکا کسی را از تحریم رژیم ایران معاف نمی‌کند

آمریکا  یک شبکه ارزی نیروی قدس سپاه پاسداران را متلاشی کرد