یمن-ابراز خشم دولت  یمن به دولت لبنان بخاطر تروریسم حزب الله

اندازه متن
Aa Aa

  یمن

ابراز خشم دولت  یمن به دولت لبنان بخاطر تروریسم حزب الله

خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن در پیام شدید اللحنی خطاب به جبران باسیل همتای لبنانی‌اش ، خواستار مقابله دولت لبنان با گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان و رفتارهای ستیزه‌جویانه‌ این گروه شد .

اسکای نیوز  ۲۰تیر۹۷

به گزارش خبرگزاری «سبا»، الیمانی بر حق کشورش در مطرح کردن این مساله در محافل عربی و بین‌المللی تاکید کرد و افزود:

«ما در جمهوری یمن حق خود را در طرح این مساله در اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی و شورای امنیت سازمان ملل متحد، محفوظ می‌دانیم».

خشم در پیام وزیر امور خارجه یمن به خوبی مشهود است.البته او تلاش کرده با استفاده از  واژه‌های دیپلماتیک  بر استحکام روابط با لبنان تاکید کند.

او سخنان حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان که    جنگ علیه نیروهای دولت قانونی یمن تشویق کرده را «دخالتی آشکار در امور داخلی یمن»دانست.

جنگ افروزی حزب الله لبنان در یمن

الیمانی افزود: «پشتیبانی حزب‌الله از شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی، به وضوح در سخترانی تلویزیونی  حسن نصرالله    در تاریخ 29-6-۲۰۱۸دیده شده است .

الیمانی افزود : حسن نصرالله  در این سخنرانی با تشویق به جنگ علیه نیروهای دولت یمن، از آرزوی خود و عناصر مسلح  حزبش برای جنگ در یمن

در کنار کودتاگران و پشتیبانی از شبه‌نظامیان حوثی علیه دولت قانونی سخن گفت؛ سخنانی که دخالتی آشکار در امور داخلی یمن به شمار می‌آید

و می‌تواند به منافع عالیه یمن و امنیت ملی آن  آسیب بزرگ رسانده  آتش جنگ را با  ادامه دار کردن آن، شعله‌ورتر کند؛ رویدادی که امنیت و ثبات منطقه را مختل می کند».

الیمانی همچنین تاکید کرد که دولتش، اظهار نظر مقام‌های حزب‌الله و مشارکت این گروه در آموزش و برنامه‌ریزی عملیاتی برای شبه‌نظامیان حوثی را محکوم می‌کند.

 

حزب الله لبنان عامل پیشبرد طرحهای رژیم ایران در یمن

سفیر یمن در گفتگویی با اسکای نیوز گفته است  از دیرباز  دلایل زیادی داشتیم که حزب الله در یمن فعالیت هایی دارد   و این فعالیت ها حتی قبل از اشغال صنعا توسط حوثی ها وجود داشته است .

او افزوده است  که افرادی از  حزب الله به دلیل اخلال در امنیت داخلی یمن و تحمیل طرح و برنامه های حزب الله و رژیم ایران در داخل یمن دستگیر شده بودند

ولی  پس از تصرف صنعا توسط حوثی ها این افراد آزاد شده اند. سفیر یمن در سازمان ملل متحد اضافه کرده

که پرونده ای از دلایل و فعالیت های   گروه  حزب الله در  اختیار دولت یمن است  که آخرین مورد آن سخنرانی حسن نصر الله  است

که بصورت علنی از  فعالیت های حزب الله در یمن و حمایت آنها از کودتای حوثی ها صحبت می کند .

این دیپلمات یمنی تاکید کرد که دخالت شبه نظامیان حزب الله در یمن با یکی از مهمترین سیاست های داخلی لبنان یعنی اصل بی طرفی در تعارض است .

این سیاست پایه توافق در داخل لبنان  بوده و به این دلیل در نامه فرستاده شده به جبران باسیل  وزیر خارجه لبنان بر این مساله تاکید شده است .

او اشاره کرد «یمنی ها رابطه ای تاریخی و ویژه ای  با لبنان دارند  ولی عقیده داریم که اینگونه برخوردها این رابطه را مخدوش می کند

و به این دلیل ضروری است که چنین موضوعاتی به شورای امنیت کشیده شود و بصورت رسمی به اعضای شورای امنیت ملل متحد داده شود .»

 

دامن زدن به بحران یمن

سفیر احمد عوض بن مبارک گفت از زمانی که  حوثی ها بحران یمن را شعله ور کردند این کشور درتمامی گفتگوهایی

که با نمایندگان سازمان ملل  داشته  از نقش منفی رژیم ایران و شبه نظامیان حزب الله صحبت کرده است . او در اشاره به اولین سخنرانی

عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن در سال ۲۰۱۲ در سازمان ملل متحد به خطر دخالت های رژیم ایران در منطقه بویژه در یمن تاکید کرد .

خالد الیمانی وزیر خارجه یمن در نامه ای که  به جبران باسیل همتای لبنانی اش داده  از او خواسته است  تا دولت لبنان شبه نظامیان حزب الله طرفدار ایران را مهار کند.

این وزیر یمنی به دست داشتن حزب الله در حمایت از شبه نظامیان حوثی و تشویق آنها به جنگ با دولت یمن و دخالت گسترده در امور داخلی یمن اشاره کرد

  یمن-ابراز خشم دولت  یمن به دولت لبنان بخاطر تروریسم حزب الله