عباس امیر انتظام در اثر ایست قلبی در بیمارستان درگذشت

اندازه متن
Aa Aa

عباس امیر انتظام در اثر ایست قلبی در بیمارستان درگذشت

عباس امیر انتظام معاون نخست‌وزیر و سخنگوی دولتٍ بازرگان، كه از اوایل انقلاب ضد سلطنتي در زندان و سپس در بازداشت خانگي و تحت نظر بود ، روز21 تير در اثر ايست قلبي در بيمارستان اختر تهران درگذشت.

وي متولد 1311 بود و در زمان فوت 86 سال داشت.

 

  امیر انتظام، كه چند ماه پس از انقلاب ضدسلطنتي بعنوان سفير در سوئد منصوب شده بود، پس از رفراندم قانون اساسي ولايت فقيه، در رابطه با  ارائه يك پيشنويس براي قانون اساسي بر خلاف قانون اساسي ولايت فقيه توسط دولت بازرگان ، به تهران احضار و در فرودگاه به اتهام جاسوسي، به حكم دادستان كل ارتجاع  بازداشت شد.

امير انتظام در اواخر سال 1359 در بيدادگاه ارتجاع  پس از جلسات متعدد با برچسبهاي واهي  به حبس ابد محکوم شد.

 

من 37 سال در زندان بودم. الان هم در منزل خودم زندانی هستم. حصر خانگی هستم. با فشار به سازمان ملل متحد. و در حدود 28 سال هم در زندان این آقایون و در اوین و قزل حصار و رجایی‌شهر. از شکنجه‌ها و مشکلات زندگی حرف نمی‌زنم برای این که همه اینها را قبول کردم از روز اول که هر کسی یک سرنوشتی داره. من هم سرنوشتم اینه. باید مقاومت کنم و از (حقیقت) دفاع کنم. در تمام 37 سال من یک بار بله در مقابل نظام موجود نگفتم. سر خم نکردم. تأیید نکردم. هر وقت به من فرمی دادند از نظام جمهوری اسلامی که قبول داری گفتم نه. از رهبریتش گفتم نه. از کارهایش گفتم، این جنایت در تاریخ بسیار سیاه و تاریکه و باید یک روزی جوابگوی تمام این جنايتها خواهید بود.

درگذشت آقاي امير انتظام را به همسر و فرزندان او تسليت ميگوييم.