واکنش باندهای درون رژیم به دیدار ولایتی با پوتین و دادن پیام خامنه ای

اندازه متن
Aa Aa

واکنش باندهای درون رژیم به دیدار ولایتی با پوتین و دادن پیام خامنه ای

رسانه‌های رژیم گزارش دادند ولایتی، فرستاده ویژه خامنه‌ای و روحانی صبح روز پنجشنبه با ولادیمیر پوتین دیدار کرد و  پیامهای ولی فقیه و رئیس جمهور ارتجاع را به او تسلیم کرد.

ولایتی پس از این دیدار گفت:

از همه مهمتر این که مقام معظم رهبری به رابطه ایران و روسیه به عنوان یک رابطه راهبردی و استراتژیک از دیرباز نگاه میکنند و هم‌چنان این سیاست جمهوری اسلامی ایران تحت اشراف و رهنمودهای مقام معظم رهبری دنبال خواهد شد.

 

پس از اظهارات ولایتی در مورد استراتژیک بودن رابطه رژیم و روسیه، روزنامه جهان صنعت از باند روحانی نوشت: واکاوی و باز‌خوانی تاریخ روابط خارجی معاصر با روسیه بیانگر آن است که این مناسبات استراتژیک نیست. به عبارت دیگر روابط استراتژیک دارای تعاریف منطقی است که مناسبات معاصر تهران و مسکو در آن نمی‌گنجد.

 

یک روزنامه دیگر این باند نیز نوشت: از جهت هویت و زیرکی‌هایی که روسیه دارد با زمان تزاری خیلی فرق نکرده بنابراین ما شاهد اقدامات زیرکانه‌ای از سمت مسکو هستیم.

 

ازسوی دیگر، کیهان خامنه‌ای به دفاع از حرفهای ولایتی پرداخت.

این روزنامه، تیترهای روزنامه‌های باند رقیب نظیر «روسیه از پشت به (نظام) خنجر زده است»، «ونظام ایران نباید به روسیه اعتماد کند»، به دفاع از رابطه استراتژیک با روسیه پرداخته  و می نویسد: سفر ولایتی نشانه‌ای از هماهنگی داخلی در تغییر جهت روابط اقتصادی و نگاه واحد به شرق است.

خبرگزاری حکومتی انتخاب نیز نوشت: هر گامی که آمریکا در سوریه انجام می دهد به تلاش های روسیه برای به حداقل رساندن نفوذ (جمهوری اسلامی) در سوریه وابسته خواهد بود.

این رسانه حکومتی در مطلب دیگری نوشت: روسای جمهور آمریکا و روسیه طی نشست ۱۶ ژوئیه در هلسینکی در مورد اوضاع دشوار جنوب سوریه بحث می‌کنند. طبق گفته بسیاری از تحلیلگران آمریکایی این دیدار شامل معامله با نظام سوریه خواهد شد که با برخی رهبران عرب در مورد آن گفتگو شد. این معامله به دمشق اجازه کمک گرفتن از نیروی هوایی روسیه، بازپس‌گیری اراضی در مرزهای مشترک با اردن و عراق و اسرائیل را می‌دهد و در مقابل موافقت اسد با ایجاد منطقه عاری از سلاح در امتداد این مرزها و بدون حضور نیروهای (جمهوری اسلامی) را به دنبال دارد.