تحریمهای آمریکا-شرکتهای اروپا قادرنخواهندبود که فعالیتهایشان را درایران ازسربگیرند

اندازه متن
Aa Aa

تحریمهای آمریکا-شرکتهای اروپا قادرنخواهندبود که فعالیتهایشان را درایران ازسربگیرند

رئيس شركت بيمة لويدز لندن به رويتر گفت، ازسرگيري تحريم‌ها عليه (رژيم ايران) بدين معني است كه شركت‌هاي بيمه، «احتمالاً» قادر نخواهند بود تجارت‌هاي مربوط به ايران را از طريق پلاتفرم لويدز انجام بدهند.

رويتر در گزارش خود مي‌نويسد: «تحريم‌هاي جديد آمريكا، احتمالاً جلوي استفاده از آي.تي. پلاتفرم لويدز لندن را براي هرگونه شركت بيمة ايران خواهد گرفت؛ اين به مشكلات شركت‌هاي بيمة اروپايي كه در ايران فعاليت مي‌كنند افزوده مي‌شود…

بعد از رفع تحريم‌هاي ثانوية آمريكا در ژانويه 2016…، لويدز لندن و ديگر شركت‌هاي بيمة اروپايي براي (رژيم) ايران، پوشش اعتباري دريايي، انرژي و تجاري فراهم مي‌كردند…».

سخنگوي لويدز گفت كه اين شركت به سنديكاها توصيه كرده است كه «قبل از ورود به فعاليت‌هاي مرتبط با (رژيم) ايران، دريافت مشورت حقوقي را مد نظر قرار بدهند تا بتوانند خطر تحريم‌ها را ارزيابي و كاهش بدهند».

 

دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريكا در كنفرانس مشترك مطبوعاتي با ترزا مي نخست‌وزير انگلستان در لندن، بر اتفاق نظر اين دو كشور دربارة جلوگيري از دستيابي حكومت آخوندي به تسليحات اتمي و مقابله با تروريسم رژيم تأكيد كرد.

ترامپ گفت: «ما در ديدارمان دربارة مجموعه‌يي از اولويت‌هايمان صحبت كرديم؛ از جمله دربارة توقف تكثير اتمي… هر دو ما اتفاق نظر داريم كه (رژيم) ايران هرگز نبايد سلاح اتمي داشته باشد».

رئيس‌جمهور آمريكا افزود: «همة ما همراه با هم بايد تروريسم را متوقف كنيم… تأمين مالي تروريسم بايد همين الآن متوقف شود. من نخست‌وزير (انگلستان) را تشويق كردم كه فشار بر رژيم (ايران) را حفظ كند، البته او اصلاً نيازي به تشويق نداشت، چون خودش مرا در اين رابطه تشويق كرد. ما اين كار را همراه با هم انجام مي‌دهيم و هماهنگي تنگاتنگي داريم».

 

آمریکا معافیت شرکتهای اروپایی و فرانسوی از تحریمهای ثانویه علیه رژیم آخوندی که از آبانماه اعمال خواهد شد، رد کرد.

برونو لومیر، وزیر اقتصاد فرانسه اعلام کرد که آمریکا در نامه‌ای با درخواست فرانسه برای معافیت شرکتهای اروپایی از تحریمهای رژیم ایران مخالفت کرد.

وی به روزنامه فرانسوی فیگارو گفت: چند ماه پیش نامه‌ای برای وزیر خزانه‌داری آمریکا نوشتم و از او خواستم تا برای شرکتهای اروپایی که فعالیتهای اقتصادی قانونی با رژیم ایران دارند استثناء قائل شود. اکنون ما پاسخ منفی این درخواست را از آمریکا دریافت کرديم،

 

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در جلسه استماع کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ایالات متحده قصد دارد تحریمها علیه صدور نفت رژیم ایران را برای همه کشورها از جمله چین، روسیه و اروپا اجرا کند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا افزود: ما تمامی تحریمهای اتمی علیه رژیم ایران را بازمی‌گردانیم و به اعمال تحریمهای غیراتمی هم ادامه خواهیم داد. بسیاری از شرکتها به سرمایه‌گذاری در ایران پایان داده‌اند یا در شرف اتمام پروژه‌هایشان هستند.