تحولات ایران و جهان در 20دقیقه-22تیر97

اندازه متن
Aa Aa

-مایک  پمپئو  در دیدار با فدريكا موگريني و عادل الجبیر دخالتهای شرورانه رژیم ایران در سراسر خاورمیانه را بررسی کرد

-استيون منوچين ، وزير خزانه‌داري آمریکا:  ما حداکثر تحريم‌ها را روي ايران اعمال مي‌كنيم، اين تحريم‌ها بسيار مؤثر بوده است. ما تمامي تحريم‌هاي لغو شده در برجام را باز بر می گردانیم

-سرهنگ بیل ایربان سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا: با هر تهدیدی برای کشتیرانی آزاد در خلیج فارس برخورد می کنیم

 

گزارش 1ـ  هشدار مایک پمپئو به پاسدار قاسم سلیمانی

وزیر خارجه مایک پمپئو به پاسدار قاسم سلیمانی هشدار داد که فعالیتهایش باعث دردسر در منطقه است. او گفت هزینه را برای قاسم سلیمانی و پاسداران باید بالا برد:

مایک پمپئو که چند روز پیش از امارات متحده عربی دیدار کرد گفت:‌ هدف از این سفر بررسی  راههای خنثی کردن تهدیدات رژیم ایران در سراسر خاورمیانه است

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه  با  نشنال( امارات) بر همکاری آمریکا با کشورهای خلیج فارس در زمینه امنیتی تأکید کرد.

مایک پمپئو  گفت: «ما شرکایی در امارات متحده عربی داریم، شرکای مهمی در عربستان سعودی و بحرین وبسیاری از کشورها داریم. آنها به صراحت از رژیم ایران می خواهند مشکل آفرینی نکند.

دخالت رژیم ایران  در این منطقه از سوریه تا یمن ادامه دارد. این رژیم از شبه نظامیان حوثی حمایت  و آنانرا تسلیح می کند»

مایک پمپئو به قاسم سلیمانی که نیروی قدس را هدایت می کند اخطار داد.

پمپئو: «قاسم سلیمانی باعث دردسر در سراسر عراق و سوریه می شود ما باید هزینه این رفتار را  برای او و سازمان او و شخص خود او سنگین کنیم».

وزیر خارجه آمریکا گفت  اگر توافق دیگری با رژیم ایران صورت گیرد با توافق هسته یی  کاملاً متفاوت خواهدبود. یک زمانبندی دائمی خواهد بود و نه موقت  و نظام شفاف سازی درکار خواهد بود که موثر باشد و تضمین دهد که تسلیحات اتمی مخفی نشده یا به شیوه ای مخفی توسعه پیدا نکند.  همچنین مهم است که فقط درموردبرنامه اتمی نباشد باید درمورد برنامه ماهواره ای آنها نیز باشد که پوشی برای تلاش های موشکی آنهاست. درمورد رفتارهای شرورانه آنها هم باشد

آمریکا تحریم ها علیه ایران را در ماه اوت اعمال خواهد کرد.

پمپئو می گوید این تنها یکی از شیوه هایی است که آمریکا به رژیم  ایران فشار می آورد.

 

گزارش2 ـ فراخوان به محاکمه دیپلمات تروریست رژیم ایران

تظاهر کنندگان ایرانی در پاریس خواهان محاکمه دیپلمات تروریست رژیم ایران شدند

گزارشی از اسکای نیوز

اپوزیسیون ایران در پاریس در مقابل وزارت خارجه فرانسه در اعتراض به اخباری حول برگرداندن  دیپلمات رژیم  به ایران دست به تظاهرات زدند. وی متهم به طراحی انفجار در همایش سی ام ژوئن اپوزیسیون ایران است.

تظاهر کنندگان خواهان تحویل دادن اسد الله اسدی دیپلمات رژیم  ایران در اتریش شدند .  آلمان او را به اتهام تحویل دهی بمب به اجرا کنندگان تهاجم شکست خورده تروریستی دستگیر کرده بود.

اعضای شورای ملی مقاومت ایران گفتند در حالی که  دست داشتن این  تروریست  در  طراحی تهاجم تروریستی به همایش سالانه مقاومت ایران غیرقابل انکار است اما  این نگرانی وجود دارد که به تهران تحویل داده شود.

هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران که در میدان انولید درپاریس تظاهرات می کردند خواهان محاکمه دیپلمات تروریست رژیم ایران شدند.

سازمان دهندگان اشاره کردند در حالی که اتریش مصونیت دیپلمات تروریست رژیم ایران را برداشته این تجمع اعتراضی در پی  گزارشاتی برگزار می شود که رژیم ایران در پاریس و آلمان و بلژیک برای جلوگیری از محاکمه او فشار می آورد.

منابع اروپایی فاش ساختند دیپلمات رژیم ایران اسد الله اسدی ۴۷ ساله که فرمانده تیمی که می خواست گردهمایی اپوزیسیون ایران را هدف تهاجم قرار دهد توسط اینترپل تحت تعقیب قرار دارد .

در اطلاعیه دادستانی کل بلژیک آمده است دستگاههای امنیتی توانستند اجرا کنندگان طرح تروریستی را زیر نظر بگیرند و آنها را در مسیر رفتن به گردهمایی در شهر آنتورپ در نزدیکی مرز بلژیک و فرانسه دستگیر کنند  آنها درخودروشان ۵۰۰ گرم مواد منفجره استون پیروکسید و الزامات انفجاری داشتند .

تظاهر کنندگان ایرانی در پاریس پلاکاردهایی را با خود حمل می کردند که در آن خواسته شده بود تا دیپلمات تروریست رژیم به تهران تحویل داده نشود.  علاوه بر این آنها  خواهان بسته شدن سفارت خانه های رژیم ایران و اخراج سفرای رژیم شده بودند.

 

گزارش3 ـ مریم رجوی: این قیام سراسر ایران را فراگرفته و میهن آزاد خواهد شد

گردهمایی «ایران آزاد ـ آلترناتیو» با شرکت صدها تن از شخصیت‌های برجسته و قانونگذاران و منتخبان از پنج قاره جهان جلوه یی از اقتدار آلترناتیو دموکراتیک ایران بود. گزارشی از روزنامه الریاض عربستان سعودی:

گردهمایی سالیانه ایرانیان و هواداران مقاومت ایران در روز ۳۰ ژوئن (۹تیر۱۳۹۷) در پاریس تحت عنوان «ایران آزاد ـ آلترناتیو» با شرکت خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران و صدها تن از سیاستمداران و دولتمردان ۵ قاره جهان برگزار شد.
مریم رجوی طی سخنان خود در این گردهمایی گفت:‌ یک نسل پر اشتیاق و تشنه آزادی به‌پاخاسته است تا آزادی را به سراسر کشور بازگرداند و ایران را از آخوندهای اشغالگر پس گیرد، از کارگران هفت تپه و فولاد اهواز تا کشاورزان ورزنه تا جوانان کازرون و کامیونداران در همه شهرهای ایران و بازاریان و جوانان در خیابان‌های لاله زار و فردوسی و شوش و ملت و اکباتان در تهران که با شجاعت در مقابل عناصر وحشی این رژیم ایستادند. این نبرد مردم ایران است و سرنگونی این رژیم امری قطعی و پیروزی حتمی است. ایران آزاد خواهد شد و ایرانی خالی از آخوندها و شاه در افق پدیدار شده است.
شعبده «راه‌حل» ازدرون فاشیسم دینی، سوخته و باطل شده است، مردم و جوانان بپاخاسته پایان بازی دو جناح درون رژیم را اعلام کردند.
خانم رجوی افزود:‌ مردم ایران با همه اقوام و مذاهب ۶ماه است که برپایی قیام و یک جنبش اعتراضی را در زیر سرکوب حداکثر، ممکن کرده‌اند. موقعیت انفجاری را همه احساس می‌کنند. ولایت فقیه فاقد هر گونه مشروعیتی است، موقعیت خامنه‌ای کیفاً تنزل کرده، ‌سپاه پاسداران و بسیج ضدمردمی دچار ریزش است، آخوندها مهم‌ترین پشتوانه سیاست مماشات را که در آمریکا بود، از دست داده‌اند. بهمن تحریم‌ها، پیاپی بر سرشان فرود می‌آید و توان جنگ‌افروزی و ماجراجویی منطقه‌یی آن‌ها فروکش می‌کند. و مهم‌ترین نشانه از مرحله سرنگونی پیوند میان خشم محرومان و ستم‌زدگان با مقاومت سازمان‌یافته است. این را همه سران رژیم و مهره‌های ریز و درشت آن بارها خاطرنشان کرده‌اند.

 

گزارش4 ـ  شکست توطئه تروریستی رژیم ایران علیه مقاومت ایران

علیرضا جعفر زاده معاون نماینگی شورای ملی مقاومت در واشنگتن مصاحبه یی با  رادیو سراسری آمریکا درمورد توطئه ترویستی رژیم در پاریس انجام داد.

رادیو سراسری آمریکا

پلیس بلژیک روز شنبه یک زن وشوهر با  اصلیت ایرانی را بعد از این که خودرو  آنها را در بروکسل متوقف کرد دستگیر کرد. در خودرو  مرسدس بنز آنها یک بمب با ۵۰۰گرم مواد انفجاری TATP پیداکردند

پلیس آلمان یک دیپلومات ۴۶ ساله را در سفارت ایران در اتریش دستگیر کرد که پلیس او را بعنوان نفر رابط با این زوج توصیف کرده است  . پلیس فرانسه یک فرد ۵۴ ساله را بعنوان شریک جرم دستگیر کرده است. علیرضا این داستان به شما چه می گوید؟

علیرضا جعفرزاده :  این توطئه بسیار جدی بوده است.  بخاطر آنکه نیروهای امنیتی و اطلاعاتی چندین کشور اروپایی در آن درگیر بودند از بلژیک تا فرانسه تا آلمان تا اتریش و احتمالاً سایر کشورها نیز درگیر  بوده اند.

همانطور که رئیس پیشین کنگره آمریکا نیوت گینگریچ پیام داد: این اقدام بوضوح دلیل ترسی است که رژیم ایران از این مقاومت سازمانیافته دارد .  بویژه بخاطر این که گردهمایی امسال در شرایطی برگزار میشد که تظاهرات های بزرگ ضد دولتی کل کشور را دربرگرفته است.

شما می توانید تصور کنید رژیم ایران در مقابله با مردم و اکثریت جمعیت ۸۰ میلیونی ایران مستاصل است. . مردمی که از رژیم بسیار ناراضی بوده و خواستار تغییر آن هستند و در خیابان های تهران شعار می دهند مرگ بر خامنه ای مرگ بر روحانی .  «سوریه رارها کن فکری به حال ماکن» و یا شعار می دهند« نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» .

لذا تمام اینها که در ایران اتفاق می افتد و در اینجا قدرتمند ترین اپوزیسیون سازمان یافته   وجود دارد . در این گردهمایی هم همه تأکید کردند  آلترناتیوی واقعی در اینجاست.  آلترناتیو شورای ملی مقاومت دارای توانمندی  سازماندهی و رهبری و داشتن برنامه روشن و برخوردار از حمایت مردمی.

این جنبش  بطرز شگفت انگیزی توسط یک زن هدایت می شود که خانم مریم رجویست  که درسخنرانی خود تأکید کرد رژیم باید سرنگون شود.

 

گزارش 5ـ سرنگونی رژیم ایران تنها راه بهبود اوضاع منطقه خاورمیانه

مانند هرسال مخالفان ایرانی در پاریس جمع شدند و پرچم سرنگونی رژیم ولایت فقیه را بر افراشتند.

شخصیتهای سیاسی بین المللی تاثیر گذار شامل شخصیتهای آمریکایی و اروپایی و عرب به مدت سه روز در مورد خطر رژیم ایران در منطقه و نحوه حمایت از اپوزیسیون ایران گفتگو کردند.  به عقیده این شخصیتها رژیم ولایت فقیه به پایان راه رسیده و زمان آن شده که یک جایگزین دمکراتیک روی کار بیاید.

آدام ارلی سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا در حاشیه این همایش گفت وضعیت منطقه خاورمیانه در صورتی بهتر می شود که رژیم آخوندی سرنگون شود. ما میدانیم که فشارهای اقتصادی بر روی این رژیم شروع به تاثیر گذاری کرده است . قیمت ریال پایین آمده و کار به جایی رسیده که مردم به دلیل فقر اعضای بدنشان را به ۵۰۰ دلار می فروشند.

کمیته همبستگی عربی اسلامی دعوت کرد که با تشکیل یک کمیته سرنگونی رژیم با مقاومت ایران ، سپاه پاسداران و رهبران آنها  به محاکمه کشیده شوند

جمال  موحسن نماینده پارلمان بحرین : «من نماینده مردم بحرین هستم وبا شعار واحد و پرچم واحد و رهبری واحد خواهان اتحاد عمل با مقاومت ایران هستم تا اینکه این مقاومت بتواند موفق شود. »

تلاش برای جلوگیری از برگزاری این همایش در پاریس با شکست روبرو شد . تلاش برای عملیات تروریستی توسط اسد الله اسدی توسط پلیس بلژیک هم خنثی شد و امیر سعدونی و همسرش نسیم نومنی دستگیر شدند

موسی افشار عضو کمیسیون روابط خارجه شورای ملی مقاومت ایران   گفت : «این رژیم توسط اسد الله اسدی که سر دسته هسته تروریستی رژیم ایران بود بهترین امکان را برای عملیات تروریستی انتخاب کرده بود.»

وزارت خارجه رژیم ایران در اعتراض به دستگیری دیپلمات متهم، سفیر بلژیک و فرانسه و کاردار آلمان را فراخواند و مقاومت ایران نیز خواهان دستگیری عوامل سپاه پاسداران شد.

 

گزارش6 ـ آيا هوش مصنوعي ميتواند درمقابل سلاحهاي اتمي ما را حفاظت کند؟

پنتاگون سرمایه گذاری روی هوش مصنوعی را سه برابر کرده است.  کارشناسان معتقد هستند هوش مصنوعی می تواند آمریکا را در برابر سلاحهای اتمی حفاظت کند:

آيا هوش مصنوعي ميتواند بوسيله جستجويِ مراكز پرتاب موشك  در سطح جهاني حفاظت لازم را در مقابل این تهدید تأمین کند.

مقامات آمريكايي به خبرگزاري رويترز  گفتند (هوش مصنوعي ) يك پديده جديد است.

كامپيوترهايي كه  نرم افزارهاي هوش مصنوعي را راه اندازي ميكنند ميتوانند علائم اخطار را در سراسر جهان مانيتور كنند، و اطلاعات بسيار زيادي را ، نسبت به آن چيزي كه انسان تا بحال ميتوانسته انجام دهد ، پردازش كنند و به  دنبال علائمِ حملاتٍ بالقوه   بگردند.

این یک موضوع شگفت انگيز است.

به همین دلیل پنتاگون سرمايه گذاري خودش را در رابطه با هوش مصنوعي بيشتر كرده است.

ما هم اكنون متوجه يك برنامه مخفي شديم كه به ارتش ايالات متحده، امكان پيش بينيِ پرتاب موشكها را ميدهد و ميتواند به وزارت دفاع آمريكا كمك كند تا با پرتاب كننده هاي متحرك و سايت ها مخفي مقابله كند. اين برنامه آزمايشي روي كره شمالي متمركز است .

در واقع با  استفاده از اين  تكنولوژيِ ميتوان  از ميان ابرها و استتار (اهداف را ) مشاهده كرد.

اين برنامهٍ طبقه بندي شده ، اطلاعات بسيار زيادي را در ميان داده ها و تصاوير ماهواره اي   جستجو ميكند

اگر اين تكنولوژي( به شكل مناسبي ) كار كند به آمريكا زمان لازم را ميدهد تا از ديپلماسي براي متوقف كردنٍ   پرتابِ بالقوه موشكها ، به جاي تكيه بر رهگيري آنها و خرابيهاي چند جانبه در اثر اقدامات تلافي جويانه ، استفاده كند.

پنتاگون اظهار نظري در رابطه با اين برنامه نكرده است، اما اطلاعيه زير را منتشر كرده است:

همانطوري كه در استراتژي دفاع ملي بيان شده است ، اين وزارت خانه  بطور گسترده اي روي  ”بكارگيريِ نظاميِ اتوماتيك“ سرمايه گذاري كرده است.پنتاگون سرمايه گذاري روي هوش مصنوعي را ، 3 برابر كرده است كه شامل برنامه موشكي در بودجه دفاعي سال آينده ميشود.

 

گزارش۷ ـ درمان بيماري آلزايمر

آلزايمر بيماري است كه 50 ميليون نفر در سراسر دنيا ،به آن مبتلا هستند ،كه خاطرات زندگي را به سرقت ميبرد و درماني نيز براي آن وجود ندارد. اما نشانه هاي مثبتي در رابطه با معالجهٍ بيماري آلزايمر ديده شده است كه به يك روز به ياد ماندني براي سهام كمپاني بیوگن ” Biogen“  تبديل شده است.

سهامِ كمپاني” Biogen“ به ميزان 23 درصد در طول 6 ماه افزايش يافت.

در حال حاضر ، يك دارويي كه اين شركت ، با كمك  شركت دارو سازيِ  ایسال ” Eisai“  ژاپن  در حال بررسي آن هستند، نشانه هايي از نتايج مثبت را در مراحلِ ميانيِ اين تست هاي درماني ، نشان داده است .

سهام   اين كمپاني بسرعت در حال افزايش است، زيرا ، اين نتايج تا حدودي غافلگير كننده بوده است.

تا چند ماه پيش ، كمپاني بیوگن ” Biogen“ در ماه دسامبر اعلام كرده بود كه تستهاي مقدماتي به خوبي پيش نميرود و اين  دارو نتايج مناسبي كه اميد آن ميرفت را ، برآورد نكرده است.

ولي تستهاي طولاني مدت ، (نتايجِ) متفاوتي را ( به ما ) ميگويند.

به بيماراني كه ميزان بيشتري از دارو داده شده است ،پاسخ هاي مناسبي را داده اند.

تحليلگران وال استريت ميگويند اين دارو در حال حاضر احتمال دارد به مرحله آخرِ تستهاي درماني برسد  تا حداقل به كمپاني بیوگن” Biogen“، امكان تستٍ ديگري را درمعالجه بعدي بدهد و ضمناً 50 ميليارد دلار ، به ثروتٍ بازار سهام ، اضافه كند.

 

گزارش۸-ترامپ می گوید ممکن است منازعه بین آمریکا و رژیم ایران تشدید شود

آسوشیتدپرس: دونالد ترامپ در جریان سفر به اروپا پیش بینی کرد تضاد بین آمریکا و رژیم ایران تشدید شود. وی گفت:

تهران قطعاً باازسرگرفته شدن تحریمها، بدنبال مذاکرات خواهد آمد. روزی خواهد رسید با  من تماس بگیرد و بگوید « بگذارید معامله کنیم» چون  در حال حاضر «درد را شدیدا حس می کنند»