دادستانهای آلمان-متهم کردن رژیم به توطئه برای منفجرکردن بمب دراجلاس سالانه مخالفان ایرانی

اندازه متن
Aa Aa

اشتراک گذاری:

دادستانهای آلمان-متهم کردن رژیم به توطئه برای منفجرکردن بمب دراجلاس سالانه مخالفان ایرانی

دادستان‌هاي آلمان رسماً يک ديپلومات رژيم ايران را

به توطئه براي منفجر کردن بمب در اجلاس سالانة مخالفان ايراني

در نزديکي پاريس متهم کردند

يک مقام پليس بلژيک به بازفید نیوز گفت:

رژيم ايران می خواست این بمبگذاري

يک مسئله داخلي سازمان مجاهدين به‌نظر بیاید

ولي ما نفر آنها را در حين عمل دستگير کرديم

اين مقام گفت که پليس و سرويس‌هاي اطلاعاتي

 از بلژيک و آلمان و فرانسه و لوكزامبورگ و آلباني

در اين تحقيقات درگير بودند

 

بازفيد نيوز روز 20 تير در گزارشي دربارة توطئة بمب‌گذاري رژيم آخوندي در گردهمايي ايرانيان در پاريس، مي‌نويسد: «آلمان مي‌گويد (رژيم) ايران توطئه کرده بود تا در یک گردهمایی در حومه پاريس که مقام‌هاي پيشين آمريکا در آن شرکت داشتند بمب‌گذاري کند.

دادستان‌هاي آلمان روز چهارشنبه رسماً يک ديپلومات (رژيم) ايران را به توطئه براي منفجر کردن (بمب در)  گردهمایی سالانة اپوریسیون ايران در نزديکي پاريس متهم کردند .

تحقيقات پيچيده در رابطه با توطئة بمبگذاري مذكور که گسترة آن دست‌كم ۵ کشور را در بر مي‌گيرد، در اواخر ژوئن شروع شد؛ آن هم وقتي که يک زوج بلژيکي ايراني‌تبار توسط پليس بلژيک متوقف و به‌خاطر داشتن ۵۰۰ گرم مواد انفجاري TATP که يک ماده قدرتمند انفجاري دست‌ساز و مورد علاقة گروه‌هاي تروريستي است، دستگير شدند.

گفته مي‌شود اين زوج در حال بازگشت از يک ملاقات با اسدالله اسدي در لوكزامبورگ بوده‌اند. او يک ديپلمات (رژيم) ايران است که مأموران تحقيق آلماني مي‌گويند، يک عامل اطلاعاتي است که از سال ۲۰۰۴ در وين بوده و کسي است که مأموريتش «قبل از هر چيز شامل آن است که گروه‌هاي اپوزيسيون در داخل و خارج از کشور را به‌شدت تحت نظر گرفته و با آنها مقابله کند».

مأموران تحقيق آلمان مي‌گويند که او مواد انفجاري را براي اين زوج تهيه کرده و دستور حملة مذكور را داده است. وي که ظاهراً در حال بازگشت به اتريش بود در آلمان دستگير شد.

يک مقام پليس بلژيک ابعاد تحقيقات را براي بازفيد نيوز (Buzz Feed News) مورد تأييد قرار داد. اين مقام گفت، «اين تحقيقات پيچيده‌يي است که در آن آژانس‌هاي بسياري مجبورند از نزديک با هم کار کنند. ملاقاتي در لوگزامبورگ صورت گرفته که تحت مراقبت بود و همه به‌سرعت در کنار هم کار کردند تا اين بمب را کشف کرده و اسدي را دستگير کنند. به‌نظر مي‌رسد رژيم (ايران) می خواست این بمب گذاري‌ يک مسئله داخلي سازمان مجاهدين به‌نظر بیاید ولي ما نفر آنها را در حين عمل دستگير کرديم».

اين مقام گفت که پليس و سرويس‌هاي اطلاعاتي از بلژيک و آلمان و فرانسه و لوكزامبورگ و آلباني در اين تحقيقات درگير بودند

بعد از مجموعه‌يي از افشاگري‌هاي علني که حكومت ايران جنبش مخالفان در اروپا را با مجموعه‌يي از بمب‌گذاري‌ها و سوءقصدها در سراسر دهه‌هاي ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ هدف قرار مي‌داد، سرويس‌هاي اطلاعاتي اروپاي غربي دست به اقدامات شديدي زدند.

يک عضو سرويس اطلاعاتي يک کشور ناتو که در خاورميانه مستقر است گفت: «(رژيم) ايران به‌واقع نمي‌توانست بدتر از اين زماني را براي اين عمليات انتخاب کند. کشورهاي اروپايي تلاش دارند توافق اتمي را سرپا نگه دارند و آنها چنين عمليات احمقانه‌يي را پيش مي برند که تعدادي از کشورهاي مهم اتحاديه اروپا را به خشم آورده است.

اشتراک گذاری: