اخبار ایران و جهان در یک نگاه ساعت ۰۹۳۰ بیست و سوم تیر

اندازه متن
Aa Aa

اخبار ایران و جهان در یک نگاه

ساعت ۰۹۳۰ بیست و سوم تیر

  1. اعتراف یک عضو مجلس ارتجاع: ‌75 درصد مردم سیستان زیرخط فقر امنیت غذایی
  2. ترزا مي: مذاکره با دونالدترامپ و تمرکز روی برخورد با پرونده رژیم ایران
  3. پاکستان:‌ صدها کشته و مجروح درحمله به دو میتینگ انتخاباتی

سیستان: ‌۷۵ درصد زیر خط فقر امنیت غذایی

علیم یارمحمدی، عضو مجلس ارتجاع از سیستان و بلوچستان به شرایط بحرانی معیشت مردم این استان اعتراف کرد و گفت: معیشت مردم اصلا خوب نیست. بیش از ۹۵ درصد مردم این استان به غذا و امکانات تغذیه‌یی مناسب دسترسی ندارند. ‌۷۵ درصد مردم زیر خط فقر امنیت غذایی قرار دارند و در واقع مشابه وضع زندگی مردم در آفریقا هستند. بحران به قدری زیاد است که نهادهای حمایتی هم از پس مشکلات مردم این منطقه برنمی‌آیند.‌ شرایط اشتغال بسیار بد است. نه صنعتی وجود دارد و نه کشاورزی.

  آق قلا: قطع برق و تلف شدن ۱۲هزار مرغ   

روز جمعه بر اثر قطعی برق و از کار افتادن هواکش‌ها ۱۲ هزار مرغ در مرغداريهاي شهرستان آق‌قلا واقع در استان گلستان تلف شدند.

دونالد ترامپ: رژیم ممنوعيت رژيم سلاح هسته‌ای  

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه پس از دیدار با نخست وزیر انگلستان گفت:‌ دو طرف اتفاق نظر دارند که رژیم  ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد. دونالد ترامپ گفت در مذاکرات امروز همچنین درباره مبارزه با تروریسم و لزوم برخورد با کشورهایی که از تروریسم حمایت مالی می‌کنند نیز موافقت کردیم.  وی تأکید کرد انگلستان باید فشارهایش را به رژیم ایران ادامه دهد.

ترزا مي: برخورد با پرونده رژیم ایران

ترزا می نخست وزیر انگلستان درباره دیدار روز جمعه خود با دونالد ترامپ  به رژیم ایران اشاره کرد و گفت:‌«ما با آمریکا دارای منافع مشترکی هستیم و گفتگوهای من با دونالدترامپ بیشتر بر روی راههای ممکن برای برخورد با «پرونده» رژیم ایران متمرکز بود.

آمریکا: تهدید کشورها نسبت به خرید نفت ایران 

استیون منوچین٬ وزیر خزانه‌داری آمریکا تهدید کرد در صورتی که چین٬ روسیه و اروپا به خرید نفت از ایران ادامه بدهند٬ مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد. وی که در جلسه  استماع كميته خدمات مالي مجلس نمایندگان آمریکا شرکت کرده بود در پاسخ به سؤال٬ استیون لینچ٬ نماینده مجلس نمایندگان در این باره گفت:‌ آمریکا قصد دارد برای مقابله با خرید نفت ایران «هر کشوری٬ از جمله چین» را تحریم کند. «قصدمان این است که علیه نفت ایران تحریم‌هایی علیه روسیه٬ اروپا و دیگران اعمال کنیم.»

  غیظ و وحشت ولایتی از استرداد به آرژانتین

ولايتي مشاور ولی فقیه ارتجاع، غیظ و وحشت خود را نسبت به  قاضي آرژانتينی که از روسيه خواهان دستگيري و استرداد او شد، نشان داد. وی که در روسیه به سر می برد در اظهاراتي مضحك و در هراس از ضربه دريافتي گفت:‌ این آقای قاضی آرژانتینی از وابستگان موساد اسرائیل است و به خاطر حقوقی که از موساد می‌گیرد اظهاراتی را می‌کند. خاطرنشان می شود ولايتي و چند تن ديگر از بالاترين سركردگان رژيم به دلیل نقششان در بمب‌گذاري تروريستي آميا كه ۸۵ كشته و ۱۵۰ مجروح بر جاي گذاشت، تحت پیگرد بين‌المللي قرار دارند. ولايتي در زمان حملة تروريستي ۱۹۹۴، وزير خارجة رژيم بود.

 پاکستان:‌ صدها کشته و مجروح درحمله به دو میتینگ انتخاباتی  

انفجار در محل میتینگ انتخاباتی در دو شهر مستونگ و بننو در ایالت بلوچستان پاکستان ۸۵ کشته و ۱۲۰ زخمی برجاي گذاشت. به گزارش رسانه های محلی پاکستان، چندین انفجار در محل برگزاری میتینگ‌های انتخاباتی در  این دو شهر به  وقوع پیوست. در میان کشته شده ها، نواب‌زاده سراج ریسانی نامزد انتخاباتی حزب عوامی بلوچستان نیز به چشم می خورد.