در خاطره روزها ۲۵تیر ۱۳۹۷ ۱۶ ژوئیه

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۵تیر ۱۳۹۷

 مرداويز، قهرمان ملي همدان را آزاد کرد

مرداويز، قهرمان ملي همدان را آزاد کرد

۲۵تیر-۱۶ ژوئیه«۹۳۱ ميلادي» مرداويز، قهرمان ملي همدان را آزاد کرد.

«مرداويز» قهرمان ملي ايرانيان، همدان را از عوامل خليفه عباسي پس گرفت. همدان که نخستين پايتخت ايران در هزاره اول پيش از ميلاد بود در سال 642 ميلادي سقوط كرده بود. مرداويز از شمال ايران بپاخاسته بود. كاشان و اصفهان را متصرف شد، اصفهان را پايتخت ايران اعلام كرد

 

 

استعفاي دكتر مصدق

استعفاي دكتر مصدق

۲۵تیر«۱۳۳۱ خورشيدي»۱۶ ژوئية استعفاي دكتر مصدق

دكتر محمد مصدق در روز ۲۵تير ماه با شاه ملاقات كرد و ليست وزيران خود را تسليم نمود. شاه با واگذاري وزارت جنگ به مصدق موافقت نكرد و مصدق به خانه بازگشت و بدون مشورت با احدي، استعفاي خود را براي شاه فرستاد.

 

 

اعلام تقويم قمري اسلامي

اعلام تقويم قمري اسلامي

۲۵تیر-۱۶ ژوئیه«۶۲۲ ميلادي» اعلام تقويم قمري اسلامي

عمرخليفه دوم، هجرت پيامبر اسلام (ص) از مكه به مدينه را مبدأ تقويم قمري اسلامي اعلام كرد. قبلا سال شكست «ابرهه حبشي» در حمله به مكه كه در آن از فيل هم استفاده كرده بود به نام «سال فيل» مبدا تقويم بود.

 

 

نخستين سفر انسان به كرة ماه

نخستين سفر انسان به كرة ماه

۲۵تیر-۱۶ ژوئیه«۱۹۶۹ ميلادي» نخستين سفر انسان به كرة ماه

در اين روز «آپولو ۱۱» براي قراردادن نخستين انسان به كرة ماه سفر خود را آغاز كرد. اين سفينه داراي ۳سرنشين به نامهاي «نيل آرمسترانگ»، «ادوين آلدرين» و «مايكل آلن كولينز» بود. فاصلة متوسط كرة ماه از زمين ۳۸۴۰۰۰ كيلومتر است كه «آپولو ۱۱» آنرا در ۴روز طي نمود.

 

 

جبل الطارق در دست انگليسيها

جبل الطارق در دست انگليسيها

۲۵تیر-۱۶ ژوئیه«۱۷۰۴ ميلادي» جبلالطارق در دست انگليسيها

منطقه «جبل طارق» كه تنگه تلاقي مديترانه و اقيانوس اطلس در آن قراردارد و در عهد باستان به ستون هركول معروف بود به تصرف انگلستان درآمد.  اين تنگه در سال ۷۱۱ ميلادي به تصرف “طارق” يك سردار سپاه اسلامي درآمده بود، «جبل طارق»ناميده مي شود.