در خاطره روزها ۲۶تیر ۱۳۹۷ ۱۷ ژوئیه

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۶تیر ۱۳۹۷

آغاز جنگ داخلی اسپانیا

آغاز جنگ داخلی اسپانیا

۲۶تیر-۱۷ ژوئیه«۱۹۳۶ ميلادي» آغاز جنگ داخلي اسپانيا

«فرانسيسكو فرانكو» رئيس ستاد ارتش جمهوري كه از كار بركنار شده بود، با ژنرالهاي خائن اسپانيا و پشتيباني «هيتلر» و «موسوليني»، به مادريد لشكر كشي كرد. جنگ  داخلي بين نيروهاي مترقي و احزاب راست و كليسا آغاز شد.

 

 

نخستین مجله طنز

نخستین مجله طنز

۲۶تیر-۱۷ ژوئیه«۱۸۴۱ ميلادي» نخستين مجله طنز

اولین شماره از مجله پانچ در ۱۷ ژوئیه ۱۸۴۱ منتشر شد و به‌عنوان نخستین مجله طنز جهان به‌صورت هفتگی در انگلستان انتشار یافت. این نشریه به الگوی مجلات طنز مبدل شد. پانچ در دهه‌های ۱۸۴۰ تا ۱۸۵۰ این مجله به سبب کارتون‌های طنزآمیزش در اوج محبوبیت قرار داشت.

 

 

ناپلئون خود را تسلیم کرد

ناپلئون خود را تسلیم کرد

۲۶تیر-۱۷ ژوئیه«۱۸۱۵ ميلادي» ناپلئون خود را تسليم كرد

«ناپلئون بناپارت» فاتح اروپا كه آرزو داشت اروپا را تحت رياست فرانسه يكپارچه كند، ۲۹ روز پس از شكست نيروهايش در «واترلو» در بلژيك، خود را تسليم دشمنانش كرد. وي به جزيره «سنت هلن» در اقيانوس اطلس تبعيد شد و تا پایان عمر در آنجا به سر برد.

 

 

ترور پتر سوم، تزار روسیه

ترور پتر سوم، تزار روسیه

۲۶تیر-۱۷ ژوئیه«۱۷۶۲ ميلادي» ترور پتر سوم، تزار روسيه

«پتر سوم» تزار وقت روسيه به دست افراد گارد خود ترور شد و همسرش بر جاي او نشست. اين تزار كه پس از مرگ خالهاش بر تخت نشسته بود، با كاهش امتيازهاي اشراف، آزادي مذهب و پايان دادن به جنگ ۷ساله با آلمان دشمنان زيادي داشت.

 

 

قتل رئیس جمهور مترقی مکزیک

قتل رئیس جمهور مترقی مکزیک

۲۶تیر-۱۷ ژوئیه«۱۹۲۸ ميلادي» قتل رئيس جمهور مترقي مكزيك

«آلوارو اوبرگون» پيش از آغاز دومين دور رياست خود برجمهوري مكزيك، ترورشد. وي ضمن اصلاحات،ؤ بسياري از كشاورزان را صاحب زمين كرده و جامعه را از تبهکاری پاک‌کرده بود. او به قوانين و مقررات اهميت مي‌داد و قانون اساسي1917 را كه به حال تعليق درآمده بود به اجراگذارد.