در خاطره روزها ۲۸تیر ۱۳۹۷- ۱۹ ژوئیه

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۸تیر ۱۳۹۷

ترور رهبر ملی گرای برمه

ترور رهبر ملی گرای برمه

۲۸تیر-۱۹ ژوئیه«۱۹۴۷ ميلادي» ترور رهبر مليگراي برمه

«آنگ سان» رهبر «برمه» بر اثر حمله‌ي مسلحانه در جلسة شوراي عالي «برمه» با چند تن از همكارانش كشته شد. برمه ضميمة هندوستان و تحت كنترل انگلستان بود. آنگ سان تلاش كرد كشورش را از قيموميت انگلستان خارج و آنرا مستقل سازد اما شش ماه قبل از استقلال کشته شد.

 

 

 

در گذشت‌ خسرو‌شکیبایی

در گذشت‌ خسرو‌شکیبایی

۲۸ تیر۱۳۸۷-۱۹ ژوئیه درگذشت خسرو شکیبایی

بازیگر سینما و تلویزیون در سن ۶۴ سالگی در اثر بیماری قلبی در تهران درگذشت. وی فارغ‌التحصیل بازیگری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و فعالیت هنری خود را از ۱۳۴۲ با بازیگری تئاتر آغازکرد. در1361 در فیلم خط قرمز کیمیایی بازی‌کرد. او در نزدیک به ۴۰ فیلم سینمایی بازی‌کرد.

 

 

«چاپ« یکی‌بود، یکی‌نبود

«چاپ« یکی‌بود، یکی‌نبود

۲۸تیر-۱۹ ژوئیه«۱۹۹۷ ميلادي» چاپ «يكي بود، يكي نبود»

این کتاب مركب از شش قصه نوشته محمدعلي جمال‌زاده در برلين چاپ ‌شد و چندين ماه بعد نخستين نسخه آن به تهران رسيد و متن آن مورد انتقاد قرارگرفت. اين دومين داستان اين نويسنده بود كه به پدر داستان كوتاه نويسي ايران معاصر معروف شده است.

 

 

شکست چین در جنگ تریاک

شکست چین در جنگ تریاک

۲۸تیر-۱۹ ژوئیه«۱۸۴۲ ميلادي» شکست چین در جنگ تریاک

دولت چین واردات و فروش تریاک را ممنوع‌كرد. انگلیسی‏‎ها از این تجارت سودآور چشم‏‎پوشی نکردند و جنگی را در اول ژوئیه 1839میلادی به راه انداختند كه به جنگ تریاك معروف شد. در این جنگ چینی‌ها شکست خوردند و در نهایت به موجب قراردادی، بندر مهم هنگ‏‌كنگ به انگلیس تسلیم‌گردید.

 

 

 

استقلال لائوس

استقلال لائوس

۲۸تیر-۱۹ ژوئیه«۱۹۴۹ ميلادي» استقلال لائوس

لائوس که مستعمره فرانسه بود، مستقل‌شد. اين كشور كوهستاني كه ميان ويتنام، كامبوج، تايلند، برمه و چين قرار گرفته و پنج ميليون جمعيت دارد از دير زمان داراي حكومت پادشاهي بود. در دسامبر سال 1975 به دست گروه كمونيستي « پاتت لائو » داراي نظام سوسياليستي شد.