در خاطره روزها ۲۹تیر ۱۳۹۷- ۲۰ ژوئیه

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲۹تیر ۱۳۹۷ 

استقلال تونس

استقلال تونس

۲۹تیر-۲۰ ژوئیه«۱۹۵۶ ميلادي» استقلال تونس

در این روز تونسی‌ها توانستند بعد از سالها مبارزه استقلالشان را بدست آورند که از این پس روز ملي اين كشور بشمار مي رود. تونس مستعمره فرانسه در شمال آفريقا بود. حبيب بورقيبه از زمان استقلال به مدت 31 سال بر اين سرزمين قديمي و متمدن حكومت كرد.

 

 

ترور پادشاه اردن

ترور پادشاه اردن

۲۹تیر-۲۰ ژوئیه«۱۹۵۱ ميلادي» ترور پادشاه اردن

«ملك عبدالله» پادشاه وقت اردن هنگام ورود به مسجد اقصي با شليك ۳ گلوله يك فلسطيني به نام مصطفي شُكري (خيّاط) كشته شد. او در جنگ جهاني اول؛ به انگليسيها در خارج ساختن سرزمينهاي عرب از دست عثمانيها كمك‌كرد و پس از جنگ امير كشور جديد اردن شد.

 

 

هيتلر مجروح شد

هيتلر مجروح شد

۲۹تیر-۲۰ ژوئیه«۱۹۴۴ ميلادي» هيتلر مجروح شد

واحدهاي مقاومت ضدفاشيسم در آلمان موفق شدند بمبي را در محلي كه هيتلر حضور داشت منفجر نمايند. اين انفجار منجر به زخمي شدن هيتلر و كشته شدن ۴ نفر از اعضاي دستگاه سركوبي او شد. فرداي آ‌ن‌روز سروان «اشتافنبرگ» به همراه ۳تن ديگر اعدام شدند.

 

 

زادروز فرانچسكو پترارك

زادروز فرانچسكو پترارك

۲۹تیر-۲۰ ژوئیه«۱۳۰۴ ميلادي» زادروز فرانچسكو پترارك

اندیشمند، مورخ، نویسنده، شاعر، انسان‌شناس ایتالیایی دراین روز متولدشد. او به‌عنوان اولین شاعر مدرن و از متقدمان اومانیسم شناخته می‌شود. شاعرانی مانند جفری چاوسر، ویلیام شکسپیر و ادموند اسپنسر از غزلهایش تأثیر زیادی گرفته‌اند. «پترارك» كه با «دانته» از پدران عصر رنسانس به شمارمي آيند آثار انديشمندان قديم مانند «سيسرو» را احياكرد.

 

 

زادروز پدر علوم ژنتيك

زادروز پدر علوم ژنتيك

۲۹تیر-۲۰ ژوئیه«۱۸۲۲ ميلادي» زادروز پدر علوم ژنتيك

گرگور مندل در ۱۸۶۵ توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات وراثتی را با آزمایش‌هایی روی گیاه نخودفرنگی  شناسایی‌کند؛ جامعه علمی آن زمان نظریات داروین و لامارک را صحیح می‌پنداشتند و به کشفیات او اهمیت ندادند. سپس در۱۹۰۰ میلادی نظریات او مورد توجه قرارگرفته و به عنوان پدر علم ژنتیک شناخته‌شد.