در خاطره روزها ۳۰تیر ۱۳۹۷- ۲۱ ژوئیه

اندازه متن
Aa Aa

 در خاطره روزها ۳۰تیر ۱۳۹۷

تأسيس شوراي ملي مقاومت ايران

تأسيس شوراي ملي مقاومت ايران

۳۰تیر۱۳۶۰-۲۱ ژوئیه تأسيس شوراي ملي مقاومت ايران

پس از كشتار مردم در تظاهرات مسالمت آميز ۳۰خرداد ۱۳۶۰  و آغاز مقاومت انقلابي عليه رژيم خميني، تشكيل يك جايگزين مردمي در دستور كار مقاومت قرار گرفت و «مسعود رجوي» تأسيس شوراي ملي مقاومت را در تهران اعلام كرد.

 

 

قيام پيروزمند مردم در ۳۰تير

قيام پيروزمند مردم در ۳۰تير

۳۰تیر«۱۳۳۱خورشیدی »۲۱ژوئیه قيام پيروزمند مردم در ۳۰تير

پس از پنج روز تظاهرات خونين در تهران و چندين شهر، شاه كه خودرا در خطر حذف‌شدن ديد، تسليم‌شد و وزارت جنگ را هم به مصدق سپرد. شاه بعد از ظهر آن روز  از مصدق خواست که باردیگر رياست دولت را برعهده‌گيرد و قبول‌کرد که سلطنت کند، نه حکومت.

 

 

قرارداد ژنو و تقسيم ويتنام

قرارداد ژنو و تقسيم ويتنام

۳۰تیر-۲۱ ژوئیه«۱۹۵۴ ميلادي» قرارداد ژنو و تقسيم ويتنام

قرار داد تقسيم موقت ويتنام در ژنو امضاء شد. قرار شد مدار ۱۷ درجه عرض جغرافيايي، خط فاصل ميان دو قسمت ويتنام باشد و در سال۱۹۵۶ و يا در فاصلهيي سه ساله در سراسر ويتنام انتخابات وحدت برگزار شود.

 

 

نخستین نخست وزیر زن

نخستین نخست وزیر زن

۳۰تیر-۲۱ ژوئیه«۱۹۶۰ ميلادي» نخستین نخست وزیر زن

«سيريماوا باندرانيكه» نخست‌وزير سريلانكا شد. وي نخستين زن است كه در قرون معاصر به نخست وزيري يك كشور رسيده است. بعد از ترور شوهر چپگرايش وظایف او را به‌عهده گرفته بود. و پس از انتخاب شدن به‌عنوان نخست‌وزیر، قول داد كه سياست‌هاي سوسياليستي را برای اداره مملکت به‌کار بگیرد.

 

 

 

گسترش سلطه روسيه بر دريای سياه

گسترش سلطه روسيه بر دريای سياه

۳۰تیر-۲۱ ژوئیه«۱۷۷۴ ميلادي» گسترش سلطه روسيه بر دريای سياه

در پي يك رشته جنگهاي شش ساله (از ۱۷۶۸ تا ۱۷۷۴) قراردادي ميان روسيه و عثماني امضاء شد و روسيه مستقيما به درياي سياه راه يافت. عثماني در جنگهاي شش ساله شكست خورده بود.