تظاهرات عراق،شلیک سپاه بدر به سوی تظاهرکنندگان

اندازه متن
Aa Aa

تظاهرات عراق،شلیک سپاه بدر به سوی تظاهرکنندگان

درتظاهرات روز جمعه عراق در استان دیوانیه در جنوب این کشور، یک نفر کشته برجای گذاشت و دو تن دیگر با آتش شبه نظامیان بدر زخمی شدند . روز جمعه ۲۹ تیرماه ۹۷ بنا به دعوت بخش هایی از معترضان  عراقی ، مخالف  بیکاری و فساد ، تظاهرات دیگری در استانهای جنوبی عراق و بغداد برگزار شد.

فرانس پرس به نقل از یک منبع پزشکی در دیوانیه  گفت یک جوان بیست ساله که در صفوف تظاهر کنندگان بوده در اثر شلیک محافظان مقر گروه بدر کشته شده است .

 

تظاهرات علیه احزاب فاسد وابسته به رژیم ایران

در روز جمعه  تظاهرات گسترده ای با مشارکت هزاران نفر در استان بصره و ذی قار در جنوب عراق نیز  برگزار شد . تظاهر کنندگان در مقابل ساختمان استانداری بصره تجمع کردند و علیه احزاب فاسد شعار دادند. آنها خواهان خدمات دولتی و  فرصت های شغلی شدند.

در شهر ناصریه  یکی از بزرگترین شهرهای استان ذی قار نیز صدها تن از مردم در میدان الحبوبی واقع در مرکز این شهر تظاهرات کردند . آنها با در دست داشتن پرچم های عراق علیه فساد دولتی شعار می دادند .تظاهر کنندگان  پلاکاردهایی دردست داشتند که برکناری وزیر برق ، استاندار و مدیران دولتی استان  بر روی آنها نوشته شده بود.

تظاهر کنندگان منزل یحیی الناصری استاندار ذی قار را محاصره کردند ولی نیروهای امنیتی مانع ورود آنها به خانه شدند و به سوی آنها گاز اشک آور پرتاب کردند.

 

تلاش برای تصرف منطقه سبز بغداد

در بغداد تظاهرکنندگان تلاش کردند از پل جمهوری عبور کنند و به سوی منطقه سبز بروند . منطقه سبز  محل سفارت های آمریکا و انگلستان  و مقر های دولتی است، از این رو نیروهای ضد شورش در مقابله با تظاهر کنندگان از ماشین های آب پاش و گاز اشک آور استفاده کردند .

به گزارش رسانه های عربی تنها در میدان تحریر بغداد  نزدیک به ۳۰ نفر در اثر گاز اشک آور دچار حالت خفگی شدند.

بسیاری از کمیته های هماهنگی تظاهرات، شب گذشته به منظور اعلام همبستگی با استانهای جنوبی عراق به برگزاری  تظاهرات در میدان تحریر بغداد  دعوت کرده بودند.

 

توقف در تشکیل دولت جدید تا پاسخگویی به مردم

مقتدی صدر در اولین موضع گیری در مورد تظاهرات استانهای جنوبی در  حساب توییترش نوشت : تمامی فراکسیون های سیاسی پیروز در انتخابات می بایست گفتگو بر سر ائتلاف را تا زمانی که به خواسته های برحق تظاهر کنندگان پاسخ داده نشده به حالت تعلیق در آورند.

بر خلاف اینکه  استانهای جنوبی عراق ثروتهای نفتی فراوانی دارند  ولی از عدم رسیدگی های دولتی رنج می برد

در خیابانهای بصره زباله همه جا را پوشانده است  و آبهای راکد و فاضلاب باعث مشکلات بهداشتی  زیادی شده . همچنین آب آشامیدنی در این استان بعضا طعم نامطبوع دارد یا گل آلوده است و برق این استان نیز طی روز هفت ساعت قطع می شود.

 

موضع آمریکا در حمایت از تظاهرکنندگان عراقی

ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که از  تظاهرات مسالمت آمیز مردم عراق حمایت می کند .

هدر نائرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه ای مطبوعاتی گفت  از حق مردم عراق برای برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می کنیم . ما درک می کنیم که قطع برق و بی آبی یکی از امور درد آور است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد : “حكومت عراق گفته است حق تظاهرات مسالمت آمیز عراقیان را به رسمیت می شناسد  و قصد دارد که مشکلات بیشتری از ” معرضین از جمله خدمات دولتی ، برق و فرصت های اقتصادی را حل کند  ٰ”.

 

مطالب مرتبط

·     برق عراق، کارت فشار رژیم ایران برای توسعه‌طلبی و چپاول

·     عراق، سوزاندن عکسهای خمینی و درخواست برق از عربستان سعودی، گزارشی از السیاسه کویت

تظاهرات عراق،شلیک سپاه بدر به سوی تظاهرکنندگان