عراق، ادامه  تظاهرات علیه فاسدان

اندازه متن
Aa Aa

  عراق، ادامه  تظاهرات علیه فاسدان

با گذشت بیش از ده روز از تظاهرات مردم عراق بویژه شیعیان عراقی در جنوب این کشور، رسانه های عربی نوشتند : بغداد به همراه استانهای میانی و جنوبی عراق روز یکشنبه ۳۱ تیرماه ۹۷ تظاهرات برای برکناری مسئولان فاسد دولتی را از سرگرفت.

تظاهرات مشابهی روز شنبه نیز در میدان تحریر بغداد برگزار شد. در این تظاهرات مردم عراق خواهان بهتر شدن وضعیت خدماتی در کشور و حسابرسی از فاسدین و تبدیل نظام حکومتی از پارلمانی به ریاستی شدند.

خبرنگار العربیه گفت نیروهای امنیتی مسیرهای ورود به میدان تحریر  و پل جمهوری را باز کردند. به دلیل نگرانی دولت از برگزاری تظاهرات توسط فعالان، میدان تحریر بغداد بسته شده بود.

حیدر العبادی نخست وزیر کنونی عراق به نوبه خود گفت وظیفه دولت ارتباط با شهروندان و شنیدن آنهاست و می بایست به خواسته‌های آنها پاسخ داد.

عبادی و تیم های مسئول خدمات و امنیت دولت در دیدار با اهالی استان المثنی و نماینده تظاهر کنندگان دستور داد تا مسئولین  دولتش آب  کشاورزی و آشامیدنی را برای شهروندان تامین کنند. و در حالی که برق عمده استانهای جنوبی عراق توسط رژیم ایران قطع شده است ، او به وزارت برق نیز دستور داد تا محدودیت ها در این زمینه را بردارد.

به گزارش العربیه در تظاهرات اخیر عراق لحن تظاهرکنندگان تغییر کرده است، آنها تنها خواهان خدمات دولتی نیستند بلکه می خواهند که احزاب سیاسی مورد حسابرسی قرار گیرند. و در اشاره به آتش کشیده شدن مقر احزاب وابسته به رژیم ایران مانند بدر و فضیلت و حکمه و غیره، تلویزیون العربیه در برنامه ای گفت: خشم تظاهرکنندگان در به آتش کشیدن مقرهای این احزاب وعکس های رهبران آنها نشان داده می شود.

هشام الهاشمی یک تحلیل گر امنیتی عراقی می گوید: تظاهرات مردم جنوب عراق که خواسته هایی را داشتند به خواسته آنها به برکناری احزاب حاکم تبدیل شده. بویژه آن احزابی که در مناطق فرات الاوسط و جنوب هستند و بطور خاص احزابی که با رژیم ایران ارتباط حزبی و عقیدتی دارند.

در تظاهرات اخیر مردم عراق شعارهای تظاهر کنندگان هم تنها به خواسته های صنفی محدود نمی شود. مردم در شعارهایشان دخالت های رژیم ایران در امور عراق را محکوم می کنند. آنها شعارهایی را می دهند که بندرت در استانهای جنوبی عراق علیه رژیم ایران  داده می شد .

نجم القصاب تحلیل گر سیاسی عراقی در این رابطه می گوید: رژیم ایران انتظار نداشت که شیعیان عراق  بویژه در جنوب و مناطق میانی عراق را از دست بدهد. مردم در تظاهرات علیه این رژیم شعار می دهند.

در ارتباط با افزایش فشار مردم بر روی احزاب وابسته عراقی  تلویزیون العربیه می گوید: «افزایش اعتراض علیه دخالت های خارجی  بویژه دخالت های رژیم ایران باعث شده که احزاب نزدیک به رژیم در تنگنای شدیدی قرار گیرند. آنها با اینگونه اعتراضات مردمی تاثیرهای سیاسی شان در خانه خودشان را از دست می دهند» .

خشم مردم عراق علیه احزاب وابسته به رژیم

گلوله بعضی احزاب سیاسی که بعضی قربانیان را به قتل رساند باعث نشد که تظاهرکنندگان به مقرات این احزاب مجددا تهاجم نکنند. این تهاجمات نشان دهنده خشم شدید تظاهرکنندگان علیه رژیم ایران است

گزارش‌های رسیده از عراق، حکایت از آن دارد که اعتراضات مردمی علیه کمبود مواد اولیه مورد نیاز و خدمات دولتی، طی ٢٤ ساعت گذشته نیز ادامه یافته و یک قربانی به جای گذاشته است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که هزاران شهروند ناراضی عراق، طی ٢٤ ساعت گذشته بار دیگر در خیابان‌های شهرهای جنوب این کشور به راهپیمایی پرداخته و علیه دولت شعار دادند. به گزارش منابع خبری در “نجف”، “دیوانیه” و به ویژه “بغداد” پایتخت عراق، مردم با انجام تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه بیکاری، فساد و کمبود خدمات شهری شعار می‌دهند.

بنا بر گزارش‌ها، در جریان تظاهرات روز گذشته جمعه ۲٩ تیر/ ٢٠ ژوئیه در “دیوانیه”، یک تن از تظاهرکنندگان کشته شده است. منابع خبری کُرد، شمار قربانیان را ٢ تن و شمار زخمی ها را ٤۵ نفر اعلام داشته است.

به نوشته “العربی‌الجدید” چاپ لندن، وزیر بهداشت عراق با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده که تظاهرات در “نجف” و “دیوانیه”، علیه قطع برق و بیکاری بوده است. در این اطلاعیه  از کشته شدن ٢ تن از تظاهرکنندگان صحبت شده است.

اعتراضات گروه‌های ناراضی در عراق از دو هفته پیش، از استان “بصره” در اعتراض به قطع مکرر برق، قطعی آب وبیکاری بیش از حد جوانان  استان آغاز شد و پس از آن به دیگر استان‌های جنوب و مرکز عراق سرایت کرد.

تظاهرات علیه فساد و بیکاری و کمبودهای خدماتی در عراق در حالی به موضوع روز مردم این کشور تبدیل شده  که با گذشت حدود ٢ ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی، هنوز نتایج نهایی آن اعلام نشده و جنگ بر سر شمارش آرا و انتخاب نخست وزیر جدید هنوز ادامه دارد..

  عراق، ادامه  تظاهرات علیه فاسدان