در خاطره روزها ۲مرداد ۱۳۹۷- ۲۴ ژوئیه

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲مرداد ۱۳۹۷

درگذشت احمد شاملو

درگذشت احمد شاملو

۲مرداد ۱۳۷۹-۲۴ ژوئيه درگذشت احمد شاملو 

«احمد شاملو» شاعر معروف ايران، در سن۷۵ سالگي درگذشت. وي به‌علت مخالفتش با ديكتاتوري سلطنتي بارها به زندان افتاد. پس‌از روي كارآمدن خميني، با انتقاد از خودكامگي، مرزش را با ديكتاتوري آخوندي روشن‌ساخت. از آثار معروف او کاشفان فروتن شوکران و ابراهیم درآتش را که در بزرگداشت مجاهدخلق مهدی رضایی سروده بود میتوان نام‌برد.

 

 

پايان جنگ ايران و روم

پايان جنگ ايران و روم

۲مرداد -۲۴ ژوئیه«۵۷۹ ميلادي» پايان جنگ ايران و روم

اين جنگ پس از هفت سال با شكست روميان به پايان رسيد. این شكست چنان برای ژوستی‏نین گران آمد كه از مقام خود استعفا داد و جانشین او با پرداخت چهل و پنج هزار سكه طلا به عنوان غرامت، انوشیروان پادشاه سلسله ساسانیان را به صلح ‌راضی كرد

 

 

قيموميت سرزمين هاي عربي

قيموميت سرزمين هاي عربي

۲مرداد -۲۴ ژوئیه«۱۹۲۱ ميلادي» قيموميت سرزمين هاي عربي

طرح واگذاري قيموميت سرزمين‏هاي عربي خاورميانه در این روز به تصويب رسيد. پاريس و لندن در جريان جنگ جهاني اول و پس از آن، درمورد تقسيم امپراتوري عثماني ميان خود به توافق رسيده بودند و تصميم جامعه ملل به اين تقسيم جنبه قانوني مي‏داد.

 

 

زادروز الكسادر دوما

زادروز الكسادر دوما

۲مرداد -۲۴ ژوئیه«۱۸۰۲ ميلادي» زادروز الكسادر دوما

«الكساندر دوما» نويسنده شهير فرانسوي از يك خانواده اشرافي و پدرش ژنرال ارتش ناپلئون بود.«دوما» ۲۵۰كتاب نوشت كه اغلب آنها زمينه تاريخي دارند. «سه تفنگدار» و «كنت كريستو مون» از كتابهاي «دوما» به شمار ميروند. وي سريال نويسي را باب كرد كه بعدا ديگران آن را دنبال كردند.

 

 

زادروز سيمون بوليوار

زادروز سيمون بوليوار

۲مرداد -۲۴ ژوئیه«۱۷۸۳ ميلادي» زادروز سيمون بوليوار

سيمون بوليوار در شهر كاراكاس به دنيا آمد. او قهرمان استقلال آمريكاي لاتين و شش جمهوري ازکشورهاي آمريكايي لاتين را به وجودآورد.”بوليوي” به نام وي می‌باشد. بوليوار در آمريكاي لاتين «آزاديبخش» خوانده مي‌شود. زادروز  «بوليوار» در قاره آمريكا مورد توجه است و در ونزوئلا و اكوادور روز ملي است.