در خاطره روزها ۳مرداد ۱۳۹۷- ۲۵ ژوئیه

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۳مرداد ۱۳۹۷

آغاز عمليات فروغ جاويدان

آغاز عمليات فروغ جاويدان

۳مرداد ۱۳۶۷-۲۵ ژوئيه آغاز عمليات فروغ جاويدان

خميني ميخواست وانمود كند بعد از پذيرش آتشبس با عراق، ديگر مقاومتي براي سرنگوني رژيمش وجود ندارد. اما ارتش آزاديبخش ملي ايران، به استعداد ۱۰ لشگر رزمي و از ۵ محور تهاجم سنگين خود را عليه رژيم خميني آغاز كرد و تا دروازة كرمانشاه پيش تاخت.

 

 

تأسيس راديو صداي مجاهد.

تأسيس راديو صداي مجاهد.

۳مرداد ۱۳۶۰-۲۵ ژوئيه تأسيس راديو صداي مجاهد

صداي‌مجاهد بر روي امواج SW  از منطقه كردستان ايران، خروش آزادي مردم ايران را فرياد كرد. صدايي كه ارتجاع حاكم سعي در خاموش‌كردن آن داشت، اما اين صدا از لابلاي امواج پارازيت راه خود را به قلب توده‌ها بازكرد. صدای‌مجاهد تا شروع جنگ آمریکا و عراق، حتی یک‌دم ازخروش بازنایستاد.

 

 

واگذاری امتیاز معادن ایران

واگذاری امتیاز معادن ایران

۳مرداد«۱۲۵۱خورشيدي »۲۵ ژوئیه  واگذاری امتیاز معادن ایران   

     در زمان ناصرالدين شاه قاجار امتياز انحصاري ايجاد راه آهن و استخراج معادن ايران از قبيل ذغال سنگ، آهن، مس، سرب، نفت و به طور كلي هر معدن ديگري كه قابل بهره برداري براي كمپاني باشد، برای هفتاد سال به رويتر انگليسي واگذار شد.

 

 

عزل موسوليني

عزل موسوليني

۳مرداد -۲۵ ژوئیه«۱۹۴۳ ميلادي» عزل موسوليني

«بونيتو موسوليني» ديكتاتور ايتاليا و متحد هيتلر عزل و دستگير شد و مارشال «پيترو بادوگليو» يك دولت جديد را در ايتاليا تشكيل داد. موسوليني توسط پارتيزانهاي ايتاليا در يك دادگاه مردمي محاكمه و اعدام گرديد.

 

 

جنگنده جدید آلمان

جنگنده جدید آلمان

۳مرداد -۲۵ ژوئیه«۱۹۴۴ ميلادي» جنگنده جدید آلمان

نيروي هوايي آلمان نخستين دسته جت‌هاي جنگنده خود از نوع MI262   را وارد ميدان جنگ‌كرد و خلبانان متفقين با جنگنده‌هايي رو به رو شدند كه 540 مايل در ساعت سرعت داشتند و مي‌توانستند تا ارتفاع 40 هزار پايي بالابروند و مجهز به توپ 30 ميليمتري و راكت بودند.