در خاطره روزها ۵ مرداد ۱۳۹۷- ۲۷ ژوئیه

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۵ مرداد ۱۳۹۷

کشف انسولین

کشف انسولین

۵ مرداد -۲۷ ژوئیه«۱۹۲۱ ميلادي» کشف انسولین

انسولین، هورمونی است كه ذخیره و سوخت و ساز مواد قندی بدن را تنظیم می‏‌نماید. كمبود این هورمون در بدن، موجب بروز بیماری دیابت می‏‌شود. انسولین به وسیله فردریك بانتینگ محقق كانادایی و همكارش چارلز بِست كشف گردید و به همین دلیل موفق به اخذ جایزه نوبل پزشكی 1923 شد.

 

 

نبرد العلمين

نبرد العلمين

۵ مرداد -۲۷ ژوئیه«۱۹۴۲ ميلادي» نبرد العلمين

نبرد العلمين در ليبي با شكست نيروهاي مشترك آلمان و ايتاليا از متفقين به پايان رسيد. موسوليني تصميم داشت پس از پيروزي در العلمين مصر را نيز تصرف كند و سكويي براي پيشروي هاي نيروهاي آلماني و ايتاليايي در خاورميانه ايجاد كند.

 

 

پكن در محاصرة مشت‌زنان

پكن در محاصرة مشت‌زنان

۵ مرداد -۲۷ ژوئیه«۱۹۰۰ ميلادي» پكن در محاصرة  مشت‌زنان

۳۰۰هزار چيني ميهن دوست كه به «مشت زنان» افراد بدون تفنگ شناخته ميشدند، در پكن به محاصره سفارتخانه هاي كشورهاي بزرگ و محل سكونت خارجيان پرداختند.  انگلستان، فرانسه، آلمان، آمريكا، روسيه و ژاپن براي سركوب مشت زنان نيرو فرستادند، آنها را قلع و قمع و بسیاری را دستگیر و گردن‌ زدند.

 

 

اختراع دوچرخه

اختراع دوچرخه

۵ مرداد -۲۷ ژوئیه«۱۷۷۹ ميلادي» اختراع دوچرخه

“دوچرخه” توسط یكی از اهالی مانهایم آلمان ساخته شد. این دوچرخه از جنس چوب و فاقد ركاب و زنجیر بود و با فشار پا و دویدن شخصی كه بر روی آن قرار داشت به‌حركت درمی‏‎آمد. در ۱۸۳۹ دوچرخه ركاب‏دار و سرانجام در۱۸۸۸ دوچرخه‏‌ای با چرخ‏‌های مساوی و دارای تایر ساخته‌شد.

 

 

درگذشت لرد راسل جانستون

درگذشت لرد راسل جانستون

۵ مرداد -۲۷ ژوئیه«۲۰۰۸ ميلادي» درگذشت لرد راسل جانستون

رئيس سابق شوراي اروپا و حامي بزرگ مقاومت ايران در هفتادمين سال تولدش درگذشت. خانم «مريم رجوي» درمراسم يادبودي در مقر اصلي شورا برگزارگرديد گفت: ” در دوراني كه تعداد اندكي در دفاع از آزادي برمي خيزند و مبارزه براي دمكراسي مورد اهانت قرارميگيرد، ايستادگي چنين شخصيت والايي قابل تقدير ميباشد.»