در خاطره روزها ۸ مرداد ۱۳۹۷- ۳۰ ژوئیه

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۸ مرداد ۱۳۹۷

شروع طولانيترين تحصن

شروع طولاني ترين تحصن

۸ مرداد ۱۳۸۵-۳۰ ژوئيه شروع طولاني ترين تحصن

تحصن ايرانيان در دفاع از حق پناهندگي مجاهدان اشرف در ژنو آغاز شد.پس از ۸ ماه، در ۱۸ اسفند «كميسارياي عالي پناهندگان ملل متحد» مخالفت خود را با اخراج و هر گونه جابه جايي اجباري ساكنان اشرف در داخل عراق، اعلام كرد.

 

 

اعدام میگل ایدالگو ی کوستییا

اعدام میگل ایدالگو ی کوستییا

۸ مرداد -۳۰ ژوئیه«۱۸۱۱ ميلادي» اعدام میگل ایدالگو ی کوستییا

میگل ایدالگو زاده مکزیک دریک خانواده اسپانیایی است. در ۱۶سپتامبر۱۸۱۰ باکمک ژنرال ایگناسیو آیینده و با گردهم‌آوری مردم، جنگ استقلال مکزیک را آغازکردند. این روز از  جمله روزهای ملی می‌باشد. وی در 58 سالگی بدست اسپانیایی‌ها اعدام شد. بعد از اعدام او جنگهای استقلال تا ده سال بعد ادامه داشت.

 

 

تولد سيرل پاركينسون

تولد سيرل پاركينسون

۸ مرداد -۳۰ ژوئیه«۱۹۰۹ ميلادي» تولد سيرل پاركينسون

تاريخدان انگليسي كه در84 سال عمر خود 60كتاب نوشت در چنین روزی در دورام انگلستان به دنيا آمده بود. دكتر پاركينسون، مشكل بشريت در قرن بيستم را بوروكراسي بد، كاغذبازي و تصميمات و اقدامات بدون منطق و خلاف عقل سليم دولتمردان تشخيص داده بود و با این باور روشنگری می‌کرد.

 

 

درگذشت بيسمارك

درگذشت بيسمارك

۸ مرداد -۳۰ ژوئیه«۱۸۹۸ ميلادي» درگذشت بيسمارك

 «اتو فون بيسمارك» صدر اعظم آلمان در قرن نوزدهم آلمان را به صورت كشوري واحد درآورد. وي از سال ۱۸۶۲ مدت ۲۸سال رئيس دولت آلمان بود. او براي استقلال آلمان دست به ۳ جنگ مهم و تاريخي زد و آلمان را به كشوري قدرتمند تبديل نمود.

 

 

غرق شدن رزمناو ایندیاپولیس

غرق شدن رزمناو ایندیاپولیس

۸ مرداد -۳۰ ژوئیه«۱۹۴۵ ميلادي» غرق شدن رزمناو ایندیاپولیس

در این روز و يك هفته پيش از بمباران اتمي هيروشيما، يك زيردريايي ژاپني كه به‌فرماندهي موچيتسوكا هاشيموتو برعهده داشت درآبهاي درياي فيليپين رزمناو آمريكايي ايندياناپوليس را با پرتاب دو اژدر غرق‌كرد. دراين رويداد 883 تن از ملوانان ناو آمريكايي كشته شدند، ولي «چارلز باتلر مكوي» فرمانده كشتي زنده ماند.