در خاطره روزها ۱۰ مرداد ۱۳۹۷- ۱ اوت

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

شهادت فرمانده سياوش سيفي و يارانش

شهادت فرمانده سياوش سيفي و يارانش

۱۰ مرداد ۱۳۶۱-۱ اوت شهادت فرمانده سياوش سيفي و يارانش

شماري از دلاوران مجاهد خلق، تحت فرماندهي «سياوش سيفي» در چندين پايگاه مقاومت در تهران، پس از ساعت‌ها نبرد به شهادت رسيدند. از فرازهاي اين حماسه، نبرد و شهادت دو مادر مجاهد ۶۰ ساله، مادر زائريان و مادر اسلامي بود.

 

 

پيمان هلسينكي

پيمان هلسينكي

۱۰ مرداد -۱ اوت «۱۹۷۵ ميلادي» پيمان هلسينكي

قطعنامة كنفرانس امنيت و همكاري اروپا در «هلسينكي» با شركت سران ۳۵ كشور، از جمله آمريكا، کانادا، همه کشورهای اروپایی بجز آلبانی و آندورا  امضا شد. هدف اين مصوبه ايجاد روابط بهتر براي تنش زدايي بود. با این حال، پیمان هلسینکی به دلیل قراردادی نبودن آن، اجباری نبود.

 

 

كشف اكسيژن

كشف اكسيژن

۱۰ مرداد -۱ اوت «۱۷۷۴ ميلادي» كشف اكسيژن

«جوزف پريستلي» شيميدان بزرگ انگليسي با تجزيه برخي از گازها موفق به كشف اكسيژن شد. باوجوداین، کارل ویلهلم شیله سوئدی و آنتوان لاووازیه فرانسوی هم مدعی یافتن اکسیژن هستند. «پريستلي» يكي از بنيانگذاران شيمي مدرن محسوب ميشود. مخالف کلیسای انگلستان و طرفدار جدایی دین از سیاست بود.

 

 

لغو برده‌داری در انگلستان

لغو برده‌داری در انگلستان

۱۰ مرداد -۱ اوت «۱۸۳۳ ميلادي» لغو برده‌داری در انگلستان


در ۱۸۰۷ در بریتانیای کبیر خرید و فروش برده بصورت غیرقانونی انجام می‌شد ولی داشتن برده مجاز بود تا اینکه در این روز غیرقانونی اعلام شد. این شروع یک روند بود که تا ۱۸۴۳ همه آنها آزادشدند و صاحبان قبلی بردگان از دولت خسارت از دست‌دادن آنها را دریافت‌کردند.

 

 

درگذشت ملک فهد

درگذشت ملک فهد

۱۰ مرداد -۱ اوت «۲۰۰۵ ميلادي» درگذشت ملک فهد

«ملك فهد بن عبدالعزيز آل سعود» كه از سال ۱۹۸۲ قدرت را به دست داشت، در۸۲ سالگي درگذشت و برادر ناتنياش «عبدالله» ۸۱ ساله بر جاي او نشست.  فهد پنجمین پادشاه سعودی است. او در سال ۱۹۸۶ لقب ملک را حذف و نام «خادم الحرمین الشریفین» را برای خود برگزید.