در خاطره روزها ۱۱ مرداد ۱۳۹۷- ۲ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ 

زادروز ادیب الممالک

زادروز ادیب الممالک

۱۱ مرداد «۱۲۳۹ خورشيدي» ۲ اوت زادروز اديبالممالك

«ميرزا محمد صادق فراهاني» ملقب به «اديب الممالك» پس از كودتاي «محمد علي شاه» به مجاهدين پيوست و در فتح تهران شركت داشت. با روزنامه آذريِ ارشاد، همكاري نمود و در اولين دورة «مجلس شوراي‌ملي»، سردبيري روزنامه مجلس را به عهده گرفت.

 

 

حمله نظامی عراق به کویت

حمله نظامی عراق به کویت

۱۱ مرداد -۲ اوت «۱۹۹۰ ميلادي» حمله نظامي عراق به کويت

ارتش عراق به «كويت» حمله كرد. ناظران سياسي اين حركت را يك اشتباه استراتژيك  ارزيابي كردند زيرا توجهات را از رژيم آخوندي كه زير شكست سنگينش در جنگ ضد ميهني، در حال خرد شدن بود، منحرف كرد.

 

 

در گذشت هیندنبورگ

در گذشت هیندنبورگ

۱۱ مرداد -۲ اوت «۱۹۳۴ ميلادي» درگذشت هيندنبورگ

«پل فون هيندنبورگ» در ۱۸سالگی وارد ارتش پادشاهی پروس شد. در جنگ جهانی اول شرکت‌کرد. به درجه مارشالی ارتقاء یافت و به‌عنوان فرمانده قوای آلمان منصوب شد. در 1925 به عنوان دومین رئيس جمهور آلمان برگزیده شد. و هیتلر را صدراعظم کرد. «هيندنبورگ» قهرمان آلمان در جنگ جهاني اول بود.

 

 

زادروز جیمزبالدوین

زادروز جیمزبالدوین

۱۱ مرداد -۲ اوت «۱۹۲۳ ميلادي» زادروز جیمز بالدوین

«جيمز بالدوين» نویسنده ی ناله ها و جدایی ها در گتوی سیاه پوستان هارلم نیویورک و در فقر بزرگ شد. او نه خواهر و برادر کوچک‌تر از خود داشت. او نويسنده و منتقدي بزرگ بود كه عليه تبعيض به خاطر رنگ پوست و جدايي انسان‌ها از هم نوشت و صداي رساي قربانيان تبعيض گرديد.

 

 

بمب اتمی

بمب اتمی

۱۱ مرداد -۲ اوت «۱۸۷۹ ميلادي» بمب اتمی

آلبرت اينشتاين دانشمند آلماني به‌دليل يهودي بودن زادگاه خود را ترك و به آمريكا مهاجرت‌كرده بود در این روز در نامه اي كه براي روزولت رئيس جمهوري وقت آمريكا ارسال داشت به او تاكيدكرد كه ساخت بمب اتمي شدنی‌است.  نخستين بمب اتمي آمريكا در نيمه ژوئيه 1945 آزمايش شد.