در خاطره روزها ۱۴ مرداد ۱۳۹۷- ۵ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

امضاي فرمان مشروطيت ايران

امضاي فرمان مشروطيت ايران

۱۴ مرداد «۱۲۸۵ خورشيدي» ۵ اوت امضاي فرمان مشروطيت ايران  

پس از دو دهه، مبارزات مردم ايران عليه سلطنت مطلقة شاهان «قاجار» به ثمر نشست و با امضاي فرمان مشروطه توسط «مظفرالدين شاه»  مردم به اولين پيروزي خود دست يافتند. بعدا قانون اساسي تدوين و نخستين جلسه مجلس شورا در كاخ گلستان با حضور مظفرالدين شاه تشكيل شد.

 

 

درگذشت قمرالملوك وزيري

درگذشت قمرالملوك وزيري

۱۴ مرداد «۱۳۳۸ خورشيدي»۵ اوت درگذشت قمرالملوك وزيري

«قمرالملوك وزيري» بانوي پيشكسوت آواز ايران به مكتب استاد «مرتضي ني‌داوود» راه يافت. نخستین زن خواننده ایرانی بود که صدایش ضبط شد. قمر خوانندة ترانة معروف «مرغ سحر»، در نوع‌دوستی و بخشش سرآمد همه بود و در تنگدستي درگذشت.

 

 

دستگيري نلسون ماندلا

دستگيري نلسون ماندلا

۱۴ مرداد -۵ اوت «۱۹۶۲ ميلادي» دستگيري نلسون ماندلا

«نلسون ماندلا» به اتهام تلاش براي براندازي دولت(اقليت)  سفيد پوستان «آفريقاي جنوبي» دستگير و به حبس ابد محكوم شد. او تا 1990 زندان بود. و بالاخره پس از ۲۷ سال از زندان آزاد گرديد و به پشتوانة مردم به قدرت رسيد.

 

 

پیمان منع تسلیحات اتمی

پیمان منع تسلیحات اتمی

۱۴ مرداد -۵ اوت «۱۹۶۳ ميلادي» پیمان منع تسلیحات اتمی

پيمان منع آزمايشهاي هسته اي در جوّ زمين و داخل اقيانوس ها توسط ایالات متحده، انگلستان و اتحاد جماهیر شوروی امضاء شد و از آن پس اين آزمايشها در زير زمين انجام‌گرفته است.  نظارت بر اجرای این پیمان بر عهده کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح‌آمیز از فضا است.

 

 

درگذشت انگلس

درگذشت انگلس

۱۴ مرداد -۵ اوت «۱۸۹۵ ميلادي» درگذشت انگلس

«فردريك انگلس» فيلسوف بزرگ آلماني در سال ۱۸۴۲ به انگلستان رفت و با «كارل ماركس» ملاقات كرد و به‌اتفاق هم ”مانيفست كمونيست” را نوشتند. جزوه‌يي كه از سال ۱۸۴۸ مبنايي براي انقلابهاي  «ماركسيستي» و «سوسياليستي» قرن۱۹ و20 شد. پدرش كارخانه بافندگي داشت و مايل بود كه پسرش فردريك بازرگان شود.