در خاطره روزها ۱۶ مرداد ۱۳۹۷- ۷ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

شهادت احمدرضا شادبختي

شهادت احمدرضا شادبختي

۱۶ مرداد ۱۳۶۰-۷ اوت شهادت احمدرضا شادبختي

«احمدرضا شادبختي» كاندايداي مجاهدين از «اراك» براي نمايندگي مجلس و عضو تحريرية نشرية مجاهد همراه با ۴۲ مجاهد ديگر تيرباران شد. او زير شكنجه به «لاجوردي» گفته بود: «بجنگ تا بجنگيم! … اطلاعات زيادي دارم اگر ميتواني بگير»

 

 

روز ملی و استقلال ساحل عاج

روز ملی و استقلال ساحل عاج

۱۶ مرداد -۷ اوت «۱۹۶۰ ميلادي» روز ملی و استقلال “ساحل عاج”

در1891ساحل عاج از مستعمرات فرانسه، در امور داخلی، خودمختاری‌گرفت بعد از پایان جنگ جهانی دوم، حزب اتحاد دموكراتیك افریقا تأسیس‌شد. این حزب اعتراضات و اعتصابات گوناگونی را سازمان‏دهی نمود. سرانجام در در این روز، ساحل عاج به‌استقلال دست‌یافت و نوع حكومت را جمهوری چند‌حزبی با یك مجلس قانون‏گذاری اعلام‌نمود.

 

 

درگذشت رابيند رانات تاگور

درگذشت رابيند رانات تاگور

۱۶ مرداد -۷ اوت «۱۹۴۱ ميلادي» درگذشت رابيند رانات تاگور

«رابيندرانات تاگور» اديب، شاعر، نويسنده، موسيقي‌دان و فيلسوف شهير هند نخستين اديب آسيايي بود که برنده جايزه ادبي «نوبل»۱۹۱۳شد. «تاگور» در حيات خود، حدود ۵۰ نمایش و ۱۰۰ كتاب شعر و ۴۰ جلد داستان وكتاب فلسفي نوشت. به تاگور لقب پیشوا داده‌اند. وی از مدافعان سرسخت استقلال هندوستان به‌شمار می‌آید.

 

 

كشتار آشوريان در عراق

كشتار آشوريان در عراق

۱۶ مرداد -۷ اوت «۱۹۳۳ ميلادي» كشتار آشوريان در عراق

بعداز ايجاد کشور عراق به دست انگليسيها، ۳هزار تن از «آشوريان عراقي» ساکن منطقه «سوميل» قتل‌عام شدند. «آشوريان» که بازماندگان يک امپراتوري باستاني به همين نام در شمال عراق و جنوب ترکيه هستند مسيحي اند. تخمین زده می‌شود شمار آشوریان یا آسوریان جهان بین۳۰۰ هزار تا ۱ میلیون نفر باشد.

 

 

زادروزكنستانتين دوم

زادروزكنستانتين دوم

۱۶ مرداد -۷ اوت «۳۱۷ ميلادي» زادروزكنستانتين دوم

وي درطول حكومت خود دوبار از ايرانيان شكست خورد. باراول در ۳۵۹ در سوريه و بار دوم در ۳۶۰ در غرب تركيه‌ی امروز و نيمي از آناتولي غربي را ازدست‌داد. در هر دو جنگ فرماندهي ارتش ايران را شاپور دوم برعهده داشت. كنستانتين دوم در سال۳۶۱ ميلادي درگذشت.