در خاطره روزها ۱۸ مرداد ۱۳۹۷- ۹ اوت

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

بمباران اتمي ناگازاكي

بمباران اتمي ناگازاكي

۱۸ مرداد -۹ اوت «۱۹۴۵ ميلادي» بمباران اتمي ناگازاكي

بمباران اتمی ناگازاکی  در جنگ جهانی دوم به دستور ترومن، رئیس‌جمهور آمریکا، علیه  ژاپن انجام‌گرفت. بعد از هیروشیما این دومين انفجار اتمي بود. يك سوم شهر ويران شد. اين بمب ۲۲هزار تُن «تي‌ان‌تي» قدرت تخريبي داشت و۸۰ هزاركشته و۶۰ هزار مجروح برجاي‌گذاشت. پس از آن بود که دولت ژاپن تسلیم شد.

 

 

آغاز كار ساختن برج پيزا

آغاز كار ساختن برج پيزا

۱۸ مرداد -۹ اوت «۱۱۷۳ ميلادي» آغاز كار ساختن برج پيزا

شهرت برج پيزا به خاطر مايل بودن آن است و حدود ۸۰۰ سال دوام آورده است. این برج با۵۶٫۷۰ متر ارتفاع و ۱۶ متر قاعدة و ۱۴۵۰۰ تن جرم در توسکانی ایتالیا واقع شده. تكميل اين برج تقريبا ۲۰۰سال طول‌كشيد.  میگویند این برج در اثر رقابت  بین ثروتمندان ایتالیا ساخته شد.

 

 

درگذشت محمود درویش

درگذشت محمود درویش

۱۸ مرداد -۹ اوت «۲۰۰۸ ميلادي» درگذشت محمود درویش

شاعر مبارز فلسطینی در 1941 در عکا متولد شد. و در 1948 پس از اشغال فلسطین آواره شد. او با سرودن اشعاری در حمایت مردم فلسطین، جوایز ادبی زیادی به‏ دست آورد. «گنجشگ‌های بی‌بال»، «برگ‌های زیتون»، «عاشقی از فلسطین» از کتابهای این شاعر است.

 

 

درگذشت هرمان هسه

درگذشت هرمان هسه

۱۸ مرداد -۹ اوت «۱۹۶۲ ميلادي» درگذشت هرمان هسه

هرمان هسه نویسنده‌ای توانا در ۱۸۷۷ در آلمان در خانواده‌ای فرهنگی متولدشد. او علاوه بر جایزه نوبل، هشت جایزه ادبی از جمله جایزه جهانی گوته را به دست آورد. در عمر ۸۵ ساله خود بیش از ۲۵ رمان، مجموعه شعر و یا داستان كوتاه به یادگارگذاشت.

 

 

روز ملی و استقلال سنگاپور

روز ملی و استقلال سنگاپور

۱۸ مرداد -۹ اوت «۱۹۶۵ ميلادي» روز ملی و استقلال “سنگاپور”

سنگاپور كه به معنای “شهرشیر” می‏‌باشد، در اواخر قرن 13 میلادی توسط مهاجرین هندی ساخته شد و در اوائل قرن 19 به تصرف انگلستان درآمد. با شكل‏‎گیری نهضت استقلال‏ خواهی، به خودمختاری دست یافت.  سرانجام در این روز به استقلال كامل رسید. سنگاپور از پیشرفته‎‏ترین كشورهای آسیای جنوب شرقی است.