در خاطره روزها ۲۱ مرداد ۱۳۹۷- ۱۲ اوت

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

اعدام ميرزا رضا كرماني

اعدام ميرزا رضا كرماني

۲۱مرداد«۱۲۷۵ خورشيدي»۱۲ اوت اعدام ميرزا رضا كرماني

«ميرزا رضا كرماني» شهيد راه آزادي ايران كه «ناصرالدين شاه» قاجار را در حرم «حضرت عبدالعظيم» با شليك يك گلوله از پاي درآورد، اعدام شد. اين اعدام با فشار آخوندهاي مرتجع و درباري مانند «شيخ حسن شريعتمدار» صورت گرفت.

 

 

درگذشت ايان فلمينگ

درگذشت ايان فلمينگ

۲۱ مرداد -۱۲ اوت «۱۹۶۴ ميلادي» درگذشت ايان فلمينگ

«ايان فلمينگ» داستان نويس انگليسي و نويسندة داستان «جيمزباند» در ۵۶ سالگي درگذشت. از «فلمينگ» فيلمنامه هاي ديگري مانند «كازينوي سلطنتي»؛ «با عشق از روسيه» برجاي مانده است.

 

 

زادروزكاترين لي بيتز

زادروزكاترين لي بيتز

۲۱ مرداد -۱۲ اوت «۱۸۵۹ ميلادي» زادروزكاترين لي بيتز

شاعر و نويسنده آمريكايي و استاد ادبيات انگليسي در ماساچوست به دنيا آمد. پروفسور بيتز در سال ۱۹۱۵ انجمن اديبان ايالات شمال شرقي آمريكا ( نيو اينگلند ) را تاسيس كرد كه از سوي اعضاء به عنوان نخستين رئيس آن انتخاب شد.

 

 

پايان جنگ ايالات متحده و اسپانيا

پايان جنگ ايالات متحده و اسپانيا

۲۱ مرداد -۱۲ اوت «۱۸۹۸ ميلادي» پايان جنگ ايالات متحده و اسپانيا

جنگهاي «اسپانيا» و «آمريكا» بر سر مستعمرات «اسپانيا» به پايان رسيد. دولت اسپانيا پذيرفت كه از حاكميت بر «كوبا» دست بردارد و «پورتوريكو» و چند جزيره ديگر را به آمريكا واگذار كند.  در این روز پرچم هاوایی از “کاخ ایولانی” در یک مراسم خاص با پرچم ایالات متحده جایگزین شد.

 

 

درگذشت توماس مان

درگذشت توماس مان

۲۱ مرداد -۱۲ اوت «۱۹۵۵ ميلادي» درگذشت توماس مان

توماس مان نویسنده بزرگ آلمانی درششم ژوئن 1875 میلادی در شهر لوبِك آلمان به دنیا آمد. وی حین تحصیل، با مطالعه آثار فلاسفه و نویسندگان بزرگ آلمانی و فرانسوی از آن‏ها الهام گرفت و وارد عرصه نویسندگی شد. وی پس از انتشار اثر “افتاده‏‎ها” و نیز داستان‏‎های سه دهه، به شهرت رسید.