روزها و یادها هفته چهارم مرداد قسمت اول

اندازه متن
Aa Aa

اشتراک گذاری:

۲۱مرداد ۱۲۷۵ شهادت ميرزا رضا كرماني

د‌ر سال ۱۳۱۳هجري قمري، برابر با ۱۲۷۵ شمسي، ناصرالدين شاه، پادشاه مستبد  قاجار كه به مدت ۵۰ سال با خشونت و استبداد بر ايران حكومت كرده بود، در حرم حضرت عبدالعظيم با شليك گلوله ميرزا‌رضا كرماني، از پاي در آمد.

روزها و یادها هفته چهارم مرداد قسمت اول

                                                                          ميرزارضاكرماني                          

قتل ناصرالدين شاه يك مانع بزرگ را از سر راه آزادي مردم ايران برداشت. ميرزا رضا كرماني  يكي ازستم‌زدگان غيور و آزاده بود كه به گفته خودش بجاي اين كه شاخ‌و‌برگ‌هاي شجره خبيثه‌ی استبداد را بزند، «قطع اصل شجر ظلم» نمود و نامش در رديف پيشگامان نهضت آزاديخواهي و جنبش مشروطه ايران به ثبت رسيد.

ميرزا رضا كرماني از مريدان سيد جمال‌الدين اسدآبادي  بود.او مورد ستم و تعدي ايادي حكومت قاجار و از جمله پسر ناصرالدين شاه قرار گرفت و چند سال را در شرايط بسيار دشوار در حبس و شكنجه گذراند و سپس به استانبول گريخت و به نزد سيد جمال‌الدين رفت.

مظفر‌الدين‌شاه  جانشين ناصرالدين‌شاه كه  نمي‌خواست در ابتداي كار خود، براي مردم، چهره خشن و انتقامجويي جلوه كند، مايل نبود ميرزا رضا را اعدام كند، اما آخوندهاي مرتجع و درباري، و مشخصاً شيخ محمد حسن شريعتمدار، وي را براي اعدام ميرزا رضا تحت فشار گذاشتندو عاقبت او را به اين كار واداشتند. ميرزا‌رضا درمورد آمادگي خود براي گذشتن از جانش گفته بود: زندگي بي‌دوام دنيا چه ارزشي دارد؟ پنج سال بيشتر يا كمتر زنده بودن را چه ارجي‌ست، درصورتي كه من به حيات ابدي رسيده‌ام و نام مردان تاريخ را گرفته‌ام…».

شهيد راه آزادي، ميرزا رضا كرماني را روز پنجشنبه دوم ربيع‌الاول ۱۳۱۴، برابر۲۱مرداد ۱۲۷۵ بدون پيراهن و دست بسته به يكي از ميادين شهر آوردند تا به دار بكشند، او با دليري و بي‌اعتنايي نگاهي به چوبه‌دار كرد و گفت اين را يادگار نگهداريد من آخرين نفر نيستم. و اين البته آغاز يك انقلاب بود، چرا كه تنها ده سال بعد انقلاب مشروطه به پيروزي رسيد.


۲۲مرداد ۱۳۵۸ هجوم مزدوران خميني به ستاد مركزي مجاهدين در تهران

درخرداد ماه ۱۳۵۸ رژيم خميني براي برقراري حاكميت مبتني بر استبداد مطلقه‌ی فقيه خود، با انواع بهانه‌هاي دجالگرانه، بجاي مجلس موٌسسان، مجلس خبرگان آخوندي مطلوب خود را تشكيل داد.

روشنگريهاي مجاهدين پيرامون اين اقدام ارتجاعي وانحصارطلبانه،  ماهيت ارتجاعي و ضدمردمي رژيم خميني را براي مردم  روشن ‌سازد.

روزها و یادها هفته چهارم مرداد قسمت اول

        هجوم مزدوران خمینی به ستاد مرکزی مجاهدین در تهران              

در همان ايام نيز مسعود رجوي در شبهاي پرارج قدر در دانشگاه تهران از حكومت عدل علي( عليه‌السلام) و قانون اساسي رهاييبخش مردمي و اسلام انقلابي سخن مي‌گويد. استقبال روزافزون مردم از مجاهدين باعث مي‌شود كه رژيم خميني حمله‌و هجومهاي خود به دفاتر و ستادهاي مجاهدين را شدت بخشد.

در ۲۲مرداد به دنبال هجوم به مراكز چند گروه سياسي و متعاقب حمله به تظاهرات و راهپيمايي و درگيري‌هاي خونين شايع مي‌شود كه برخي عناصر و گروههاي ارتجاعي قصد حمله به ستاد جنبش ملي مجاهدين، كه درساختمان بنياد علوي در قلب تهران واقع بود را دارند، همزمان با اين توطئه شايعه خلع سلاح مجاهدين نيز برسر زبانها مي‌افتد و بدنبال آن رژيم خميني گله‌هايي از پاسداران و مزدوران خود را در هيات چماقداران موسوم به حزب‌الله  براي هجوم به ستاد مركزي مجاهدين روانه مي‌كند.

اما مردم وهواداران مجاهدين به سرعت خود را به بنياد علوي مي‌رسانند و دراطراف ستاد مجاهدين حلقه مي‌زنند.

درهمين ايام پدر طالقاني نيزمخالفت خود با هجوم به ستاد مجاهدين را اعلام مي‌كند. حتي نخست وزير وقت ، مهندس بازرگان نيز با اين وضعيت مخالفت مي‌كند. به اين ترتيب دفاع جانانه‌ی مردم و هواداران مجاهدين، توطئه‌ی خميني را با شكست ربرو مي‌نمايد.


۲۴ مرداد ۱۳۷۰ تظاهرات ۳۰ هزار نفري مردم قهرمان زنجان

در اين روز مردم دلير زنجان دست به يك حركت گسترده اعتراضي عليه رژيم خميني زدند. مردم خشمگين به مراكز و ساختمان‌هاي حكومتي در نقاط مختلف شهر حمله كردند و آنها را به آتش كشيدند. در اين تظاهرات قهرآميز كه چندين ساعت به طول انجاميد، ۵ مركز حكومتي و ۵۰ اتومبيل دولتي توسط مردم به جان‌آمده به آتش كشيده شد و منهدم گرديد.

روزها و یادها هفته چهارم مرداد قسمت اول

                                              تظاهرات ۳۰ هزارنفری مردم زنجان                                  

رژيم آخوندي در هراس از اين خيزش بزرگ  نيروهاي سركوبگر خود را از شهرهاي اطراف بسيج كرد وبه روي مردم آتش گشود. در نتيجه اين حمله جنايتكارانه ۵ تن از تظاهر‌كنندگان قهرمان به شهادت رسيدند و تعداد زيادي نيز مجروح گرديدند. در پي تظاهرات گسترده مردم زنجان رهبر مقاومت طي پيامي به مردم بپاخاسته زنجان درود فرستاد و قيام قهرمانانه‌ی آنان را ستود.

 

 

 


۲۵مرداد ۱۳۵۴ -شهادت فاطمه اميني، اولين زن شهيد مجاهد خلق

فاطمه اميني در شهر مشهد  متولد شد. او از سال ۴۱ يك انجمن زنان مترقي  را به كمك جمعي از همفكرانش تشكيل داد. پس از اتمام تحصيلات دانشگاهي به آموزگاري پرداخت، و در سال ۴۹ درارتباطي غير مستقيم با سازمان مجاهدين قرار گرفت..

پس از ضربه ساواك شاه به مجاهدين در شهريور سال ۵۰ كه رهبري و عمده‌ی اعضاي سازمان دستگير شدند . فاطمه سه سال را در آوارگي سپري نمود و سرانجام براي استمرار مبارزه اش، در سال ۵۳  به زندگي مخفي روي آورد. اما روز ۱۶ اسفند سال ۵۳ فاطمه در يك قرار خياباني درحالي كه دژخيمان ساواك به كمين او نشسته بودند،  دستگير و به شكنجه‌گاه ساواك برده شد.

عصر همان روز روزنامه‌هاي رژيم نوشتند جسد زن جواني بنام فاطمه اميني در ارتفاعات توچال پيدا شده است. انتشار اين دروغ دست دژخيمان ساواك را براي  وحشيانه‌ترين شكنجه‌ها تا حد كشتن او زير شكنجه‌ كاملاً باز ‌گذاشت.

مجاهد قهرمان فاطمه اميني به مدت ۵ماه و نيم تحت شكنجه قرار داشت . اوتا آخرين نفس مقاومت كرد و سرانجام در ۲۵مرداد ۵۴در زير شكنجه‌ی دژخيمان ساواك  بشهادت رسيد.

با مرور يكي از صفحات بازجويي او خاطره‌ی اين زن پيشتاز مبارزه را گرامي مي‌داريم

روزها و یادها هفته چهارم مرداد قسمت اول

                                                        مجاهد قهرمان فاطمه امینی                                      

هويت خود را بيان نماييد

من مجاهد خلقم

ـ مشخصات پدر و مادر خود را معرفي كنيد

ـ من فرزند خلقم

ـ محل كار و سكونت پدر و ساير بستگان خود را مشخص كنيد

ـ همانطور كه گفتم من فرزند خلقم و محل سكونتم نزد خلق است.

اينك در سالروز شهادت فاطمه اميني قهرمان ، خلق ايران شاهد است كه راه چنين زنان پيشتازي در ميدان هاي وسيع نبرد و مقاومت، در مبارزه و مسئوليت پذيري، و در صحنههاي قيامهاي خياباني، در زنان دلير ايران، استمرار يافته است.


۲۶مرداد۷۳  نخستين ديدار خانم مرضيه با رئيس جمهور برگزیده مقاومت مريم رجوي

عصر روز ۲۶مرداد ۱۳۷۳خانم مرضيه ، كه ميهن را به قصد پيوستن به مقاومت ايران ترك كرده بود با رئيس جمهور برگزيده مقاومت مريم رجوي در فرانسه ديدار كرد. در آغاز اين ديدار خانم رجوي ضمن خوشامدگويي به ايشان و با ابراز خوشوقتي از اينكه بانوي بزرگ آواز و موسيقي ايران را در كنار مقاومت مي‌بينند گفتند  ” شما گوهر بي همتا يا بهتر بگويم گنجينه‌اي سرشار از زيبائيها و ارزشهاي هنر ميهن ما هستيد كه طي چند دهه اخير, باصداي زيبايتان, نوازشگر جان و روح دهها ميليون ايراني بوده‌ايد تصادفي نيست كه ستاره درخشان آسمان هنر ايران در درون رژيم فرهنگ كش و زن ستيز خميني از قضا يك زن است”

روزها و یادها هفته چهارم مرداد قسمت اول

                                         دیدار خانم مرضیه با خانم مریم رجوی                                   

خانم مرضيه نيز ضمن ابراز امتنان از سخنان رئيس جمهوربرگزيده‌ی مقاومت، ديدار با ايشان را شانس بزرگي براي خود دانست وگفت  بسيار خوشحالم كه در كنار شماهستم خيلي‌ها آرزوي ديدار شما را دارند.  شما براي رهايي مردم ايران و بخصوص زنان ستمديده‌ی ايران، به كارهاي بزرگي دست زده‌ايد كه من از توصيف آنها عاجزم .شما راهنماي همه ما و همه زنان هستيد. زنان ما به شما پشتگرم هستند.

اشتراک گذاری: